Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



    Následující den se vítr obrátil a je silný a neletový. Jdeme se podívat do sedla. Únava funguje.





    Vracím se do tábora, kde jsou moji známí syslíci. Rádi by si cucli piva, ale to nedám.



    Jsme zpátky v Petropavlovsku. Čeká nás poslední atrakce - Tichý oceán. No neokoupejte se, když jste poprvé tady. Po šesti kilometrech od poslední autobusové zastávky konečně to studené moře.



    Vlézt se do něj dá, ale je opravdu studené.



    Na místním trhu jsou vidět sezónní ceny lososů (rubl je asi jedna koruna).



    A takto se prodává červený kaviár z lososovitých ryb, cena 500 až 800Kč za kilo.



    Večeře na Kamčatce vypadá asi takto.



    A zpáteční cestu komplikuje jen bouřka v Chabarovsku.



    Ještě poslední start na zpáteční cestě v Petrohradě.



    A jsme všichni doma.




    Kamčatka je nádherná, divoká, bohatá na ryby, borůvky a houby, plná sopek, které jsou aktivní, teplé prameny jsou na každém rohu. Místním vytápí domy, skleníky, není problém se okoupat v přírodní teplé vodě. Komáři jsou nepříjemní, hlavně v lese, ale většinou jim repelent nevoní a otravují z dálky.

    Na Kamčatce se dá koupit dnes již vše včetně plynových bomb, trekovek i licenčního českého piva. V Petropavlovsku je několik supermarketů plných zboží jako u nás. Levné jsou všechny druhy ryb, tak třeba uzený losos je levnější, než ten nejhorší salám a kaviár je asi za desetinu ceny v česku. Je tu vidět vliv blízkého Japonska a Koreje, který se projevuje tím, že všechna dovezená auta mají řízení vpravo, ale jezdí se po evropsky taky vpravo. Není to nic, co by Rusa rozhodilo.

    Napříč Kamčatkou vede udržovaná silnice, nemá sice asfalt, ale běžné auto po ní v pohodě projede. Mimo ní až na pár míst je terénní auto nutností. Hromadná doprava funguje překvapivě spolehlivě. Cenově je Kamčatka srovnatelná s cenami u nás, domácí zboží je levnější, dovozové většinou dražší. Varuji - všude v Rusku panuje neskutečná byrokracie, na vše je třeba mít povolení a všude, kde se déle zdržíte je třeba se zaregistrovat na milici. Nezbytné je povolení od vnitra, ekologů a na pobřeží od pohraničníků.

    Na místě se dá koupit (2003) celková mapa Kamčatky v měřítku 1:1000000 s výřezy třech nejzajímavějších míst v měřítku 1:200000. Existují atlasy v měřítku 1:200000, ale už se neprodávají. Doporučuji rybaření na vhodných místech. Na koncích potoků se dají lososi sbírat naběrákem. Počasí je na Kamčatce hodně proměnlivé, velký vliv má blízkost moře, často silně fouká. Nás bohužel potkal nadprůměrně deštivý srpen po horkém červenci. Zájemcům o sopky ve všech podobách, milovníkům nedotčené přírody a labužníkům zaměřeným na lososy a kaviár Kamčatku jednoznačně doporučuji, všeho lze užívat hojně. Jen přeji všem lepší počasí, které se bohužel nedá předplatit.


 Návrat na domovskou stránku