Peníze a správce
Osoba správce je samostatně výdělečným subjektem, je tedy fyzickou osobou. K provozování areálu Raná a Skleníku potřebuji živnostenské listy (zejména: hostinská činnost, ubytovací činnost, maloobchod se smíšeným zbožím a technické činnosti v dopravě). Nejsem zaměstnán ani placen obcí Raná u Loun, ani LAA ČR. Jsem podnikatelem, nikoliv zaměstnancem. Obec Raná a LAA ČR mi nepřispívají žádnou finanční částkou ani na údržbu areálu. Areál Raná a Skleník mám v nájmu od obce Raná a platím jim za to pravidelným celoročním smluvně dohodnutým nájmem. Zároveň také obci Raná platím určitá procenta ze zisku, kde je v případě ztráty také dohodnuta určitá minimální částka. Dále ze svého zisku platím všechny ostatní platby (zálohy na energie, vodu, sociální a zdravotní pojištění podnikatele, poplatky za odvoz odpadu a žumpy, platba za pevnou telefonní linku, vedení účetnictví, daně atd.). Stav účetnictví vždy 2x za rok povinně předkládám obci Raná ke kontrole. Obci Raná také vysvětluji a obhajuji všechny kroky, které jsem za dané období podnikl. S LAA ČR nejsem v žádném pracovně právním vztahu a kromě toho, že jsem stejně jako řada z vás jejím členem, s ní nemám nic společného (vyjma provádění některých činností, jež upravuje nájemní smlouva). Velice zjednodušeně se dá říci, že pokud za měsíc tento areál nenavštíví žádný návštěvník, můj zisk je 0,- Kč, má mzda je 0,- Kč a naopak musím zaplatit nájemné, zálohy, pojištění atd. a musím také z něčeho žít. Jelikož je provoz areálu sezónní záležitostí (nikoliv tedy celoroční), přibližně 6 měsíců v roce se pohybuji v zisku a 6 měsíců v roce ve finanční ztrátě (alespoň dosud to tak bylo). Dle nájemní smlouvy uzavřené s obcí Raná mám tento areál provozovat od dubna do října. Jelikož ale i v ostatních měsících se dá létat, usoudil jsem, že provoz areálu bude i v nesezónních měsících a to zejména při pěkném počasí.

Zjednodušeně se dá tedy říci, že v lednu až únoru je otevřeno zejména o víkendech (při pěkném počasí i ve všedních dnech), od března do konce října je provoz každodenní (při opravdu mizerném počasí mám však právo areál neprovozovat), od listopadu do prosince je otevřeno za stejných podmínek, jako v lednu a únoru. Provozní doba Skleníku je obcí Raná určena od 8. do 20. hodiny. Jelikož se mi ale vyplatí mít většinou otevřeno déle do noci (a řada z vás toho již využívá např. k pořádání různých párty ve Skleníku či jen k normální návštěvě), je zavírací doba většinou stanovena individuálně, minimálně však tedy v dohodnutých 20:00. Opět připomínám, že při špatném počasí mám právo zařízení neprovozovat a je tak tedy na mém rozhodnutí, zda se mi provoz vyplatí či nikoliv. Jelikož jsem na provoz areálu sám (o víkendech, které jsou nejvytíženější, mi pomáhá přítelkyně), může se stát, že potřebuji zařídit nějaké věci v areálu (např. vysekávání startovacích a přistávacích ploch, vybírání poplatků atd.) a Skleník je tak krátkodobě uzavřen. Většinou jsem ale někde v areálu a dá se tak individuálně telefonicky domluvit.
Výše poplatků, permanentky a kam tyto peníze jdou
Výše poplatků je mnou určena v takové výši, aby jejich celková vybraná částka pokryla většinu nákladů na čistý nájem za areál, který platím obci Raná, a to celoročně. Vím, kolika procenty se na tom podílí poplatky z denního vstupného a z kolika procent je tvořen tržbami za prodej permanentek. Jelikož s loňským rokem (2002) jsem byl po ekonomické stránce celkem spokojen a vybrané poplatky zhruba pokryly celoroční nájemné, zbylou částku (cca 15 000,- Kč) jsem mohl věnovat na vysekávání a úpravu startovacích a přistávacích ploch. Pokud ale například letošní rok bude ekonomicky slabý a já budu nucen doplácet na čistý nájem za areál tržbami z mých dalších aktivit (ubytovací a hostinská činnost), na údržbu a vysekávání tak nebudu moci dát téměř žádné peníze a v příštím roce bych byl nucen výši těchto poplatků zvýšit tak, abych se dostal na již zmíněnou stabilitu. Tato verze je ale doufám pouze hypotetická, protože zatím má mé podnikání na Rané stoupající charakter.
Cena permanentek je opět vypočtena podle tohoto schématu a letošní cena (500,- Kč/kus pro člena svazu PG) je pro uživatele nejnižší cenou za posledních 5 let. Musím se trpce pousmát nad hlasy, proč je permanentka na Rané ze všech startovišť nejdražší. Když opomenu fakt o směrové univerzálnosti kopce Raná (to už musí být, abych tady nepolétal), poskytuji za tyto peníze také nějaké služby. Jen namátkou: k dispozici jsou záchody s teplou a studenou vodou, energií zásobuji meteosondu a starám se tak o její provoz (tuším celoroční částku na provoz okolo 500,- Kč), lidé si mohou bez obav nechat na parkovišti zaparkované auto, protože vědí, že mám přehled o dění v areálu, poskytuji ošetření první pomoci a drobných zraněný (zdarma), pokud někdo skončí na stromě, tak mu dokážu půjčit vybavení na sundání padáku ze stromu (v případě, že mám čas, tak mu jdu sám pomoci), je možnost se mi dovolat a zeptat se na aktuální meteo informaci (zdarma), řídím letový provoz (modelářské akce), vysekávám a uklízím letové plochy.
|
Zajišťuji větrné pytle na stožáry a umisťuji nové fábory pro lepší identifikaci termiky, provozuji ubytovací, stravovací, prodejní a konzultační služby, k dispozici je sprcha za symbolický poplatek a pravděpodobně také platím nejvyšší poplatek za pronájem startovišť a přistávaček ze všech ostatních kopců. Jelikož také již většinou znám leteckou dovednost různých pilotů, jsem schopen často individuálně poradit, kde a jak startovat, kde a jak létat a čeho se vyvarovat (zdarma). Vidíte tedy, že tyto poplatky mi neslouží k vlastnímu obohacení se, ale že za to klient dostává celou řadu služeb, které může využívat. V případě zdražení nájemného ze strany obce zvýším pravděpodobně i výši poplatků.
Peníze z mých dalších podnikatelských aktivit (zejména ubytovací a hostinská činnost) jdou na zaplacení energií, odvoz odpadu a žumpy, zaplacení pevné telefonní linky, sociálních a zdravotních plateb podnikatele, daně, vedení účetnictví, splátky půjček, pojištění podnikatelských rizik, tvorbu rozličných rezerv na případné poškození a opotřebení zařízení a mou osobní spotřebu a mzdu.
Vysekávání a úklid startovacích a přistávacích ploch a odvoz odpadu
Dle nájemní smlouvy jsem povinen cituji "vysekávat náletové křoviny a trávu na přistávacích místech a odvážet odpad z hory Raná". O údržbě startovacích ploch se tu vůbec nepíše. Jelikož mi ale záleží na úpravě startovišť, která jsou příjemná a zároveň bezpečná pro uživatele, vysekávám nůžkami a křovinořezem (který mám zaplaťpánbůh zapůjčen od LAA ČR) stále se rozmáhající šípky a trávu na gumových rohožkách. Vysekávám ale nejen startovací plochy, ale i místa okolo startovišť, kde se dá pak pohodlně přistát na svahu nebo opravit chybný start. Loni jsme strávili údržbou startovacích ploch asi 30 hodin čisté práce. Myslím, že tato práce stačila a startoviště byly připravené jak pro normální uživatele, tak pro účastníky kurzů. V této věci mám naprosto čisté svědomí.
Co se týče vysekávání přistávacích ploch, tam je situace horší a plně si to uvědomuji. Kritickou část roku jsme byli bez sekačky (kterou mám opět zaplaťpánbůh zapůjčenou od LAA ČR), jejíž výkon se zhoršoval a bylo nutné ji dát na kompletní servis. Dle nájemní smlouvy mám ve správě zejména přistávačky JV (tzv. motokros) a SZ (na druhé straně kopce pod Malou boulí). V loňském roce byla JV přistávačka vysekána 3x (šlo přibližně o 2/3 území této přistávací plochy) a SZ přistávačka vysekána 2x (zde šlo ale jen asi o 2/5 uzemí této plochy). Celkem jsme vysekáním a úklidem přistávací plochy strávili asi 120-150 hodin čistého času. Proč tak "málo"? V sezóně (jaro, léto), kdy tyto plochy vyžadují maximální péči, trpím výraznými alergickými problémy (tráva, jarní byliny). Dál nemám téměř žádný volný čas (provoz Skleníku a vybírání poplatků mě naprosto pohlcuje). Jsem tedy závislý na pomoci jiných. V loňském roce mi výrazně pomáhal Jarda Čermák st., bez jehož pomoci by již teď byla Raná téměř nevyužitelná k provozu PG. Stav přistávacích ploch byl pro normální uživatele dostatečný, pro účastníky kurzů už nikoliv. V letošním roce ale, doufám, bude tento bod dostatečný i pro školy PG, které vyžadují maximální péči. Prioritou bude udržení vysekání startovacích a dvou přistávacích ploch po celý rok na dostatečně vysoké úrovni.
Jak toho chci dosáhnout? Spoléhám na (teď již) opravenou sekačku a také Jarda Čermák přislíbil zvýšenou péči o areál. Vysekávání startovacích a přistávacích ploch jen v loňském roce mě stálo asi 15000,- Kč (pouze nákup benzínu, oleje, servisní poplatky, nákup dalších pomůcek, atd.). V této částce není zahrnuta lidská práce. Odvoz odpadů mě stojí 2000,- Kč/rok. Dohromady tedy 17000,- Kč. Málo? Víc jsem ale opravdu dát nemohl, protože poslední 2 roky a až do půlky roku letošního splácím půjčky, které jsem si vzal na vůbec zahájení podnikání ve Skleníku. Jen pro zajímavost - celková částka na zařízení Skleníku (ubytovací a hostinská činnost) v té kvalitě, ve které v současnosti je, přesahuje 200 000,- Kč.

Investuji a doufám, že bude dobré počasí a že se nic neposere. Letošní rok tedy ukáže, zda jsem schopen dostát svým závazkům o vysekávání areálu v té míře, aby drtivá většina byla spokojena. Věřím, že ano.
|