Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Létání na Novém Zélandu 12/2001

Dalibor Carbol & Blanka Smékalová
www.elspeedo.cz

    Nový Zéland leží přesně v půli cesty mezi rovníkem a jižním pólem, 1500km jihovýchodně od Austrálie a je jednou z nejčistších oblastí světa. Na poměrně malé ploše dvou ostrovů najdete téměř všechny typy krajin a klimatických zón. Nový Zéland je země velice mladá. A to jak geologicky, tak svou lidskou historií. Teprve pred 200 lety si tady začali dávat dostaveníčka dobrodruzi a dobyvatelé většinou evropského původu. Zanedlouho začalo docházet k čím dál častějším krvavým sporům s domorodými Maory, ale to jsou úplně jiné příběhy, které mají s létáním jen pramálo společného. Faktem však zůstává, že dnes spolu tyto dvě komunity žijí v neobvyklém klidu a pohodě.

 Přestupní letiště Incheon v Soulu

    Že jste u protinožců, to poznáte téměř okamžitě. Mají tady všechno naopak. Slunce zapadá na východě, řeky tečou do kopce a lidé chodí pozpátku. Navíc, jako v bývalé anglické kolonii, se jezdí po levé straně, zatímco řidič sedí na straně pravé. A když si někdo myslí, že nad tím vyzraje, když bude chodit raději pěšky, tak si musí dát pozor, do které strany se bude při přechodu cesty rozhlížet. Novozélanďan to potom s úsměvem komentuje: "The next bloody tourist".

    Úsměv je pro místní asi nejužívanější komunikační prostředek - smějí se rádi a smějí se často. Tihleti Kiwis, jak sami sebe s oblibou a hrdě přezdívají, se tady na ostrovech mají dobře a je to na nich krásně vidět. Kiwi je zajímavý nelétavý pták, který se vypracoval až na symbol Nového Zélandu. Je zákonem chráněný, všeobecně uznávaný a je velice těžké ho ve volné přírodě vidět. Osobně je mi velice sympatický, jelikož celých 20 hodin denně spí a na procházky si vychází ony zbývající 4 hodiny, ale zásadně jen za tmy. Introvertní pohodář.

    Na příjezd je dobré se pořádně připravit (zcela vážně). Na letišti jsou důkladné kontroly prakticky všeho, specielně čistoty trekové obuvi, stanů a podobných nosičů bakterií. Je zakázaný dovoz jakýchkoliv potravin, včetně koření. Po letišti pobíhá přechytralý psík, takže všechny drogy nechat doma. Tak jako v Austrálii, tak i tady je odlišná zásuvka pro připojení elektrických spotřebičů - adaptér je u nás běžně k dostání. S takovou koncovkou pak můžete používat třeba český mobilní telefon, který funguje na stejných frekvencích jako v ČR a příjem SMS je tady taky bezplatný. Zajímavý je i dvanáctihodinový časový posun (myšleno pro zdejší letní čas), takže ještě několik dní po příletu nevíte, je-li večer nebo ráno. Prostě jenom tak čekáte, co přijde.

 I vesničané mají pravidelná posezení u příjemné muziky

    A ještě jedna důležitost - pro létání na NZ potřebujete speciální návštěvní povolení, které vám vystaví kterýkoliv místní instruktor. Cena je stanovena na 20 NZD za měsíc, 45 USD za 4 měsíce a nebo je možné udělat z české licence licenci novozélandskou, platnou po dobu jednoho roku a to ze cenu cca 140 USD. V těchto cenách je započítáno i pojištění (obdobně jako povinné pojištění v ČR). V dalším pokračování článku napíšu i o cenách potravin, benzínu a jiných, pro cestování důležitých věcí. Tak to jenom tak na úvod, abyste si dokázali lépe představit, kam jsme se to vypravili lítat a cestovat.

    Na těchto ostrovech strávíme několik měsíců a snad tak budeme mít dostatek času poznávat nejen letecké terény. Co tady uvidíme a zažijeme, se budu snažit každý měsíc zpracovat a doufám, že to pro vás bude dostatečně zajímavé. Že si tady o Novém Zélandu můžete přečíst a prohlédnout si čerstvé fotografie, to není náhodou. Chtěl bych tímto znovu poděkovat chlapákům ze SkyFly za zapůjčení digitálního fotoaparátu a za zpracovaní tohoto textu.

Queenstown - střed jížního ostrova
    Stopovat s padáky je dřina. Kdo to zkusil, ví o čem mluvím. Za tři dny jsme se prodřeli ze severního Aucklandu (cestou necestou 1452km) až do jižního Queenstownu. Do města, kde pan A.J.Hacket vymyslel Bungee jumping a které je považováno za centrum zélandského paraglidingu a adrenalinových sportů vůbec.

 Stopem na Jižní ostrov

 Brali jsme jakákoliv auta i ta nejpomalejší

    Je neuvěřitelné, kolik příležitostí k nadopování se adrenalinem tady turista má. A stejně zajímavé je kvalitní zvládnutí prezentace těchto aktivit svými pořadateli a organizátory. Mají to fakt promakané. Kromě tandemového paraglidingu a rodilého Bungee jumpingu v jakékoliv formě je tady k dispozici taky Skydiving, Helicopter flights, let horkovzdušným balónem, Rafting, Black rafting (jízda v jeskyních), Sea kayaking, River surfing, Space shiping, Rock climbing, Ice climbing, Canyoning, Wakeboarding, Fishing safaris, Skiing, Heliskiing, Sowboarding, Hikking, Moutain biking, Horse riding, zastoupení má i český Krygling a pro ty, kterým to nestačí, je tu už jenom Psychoterapeuting (Sandra Guy a její skupina). Cena posledně jmenované aktivity je cca 1000,- Kč za hodinu. A abychom nemuseli tuto službu použít, koupili jsme si preventivně vlastní auto a rychle ujeli tomuhle komerčnímu zápalu. Za směšných 450 NZD jsme pořídili prima káru Honda Civic, jen o pět let mladší, než je moje maličkost.

 Máme novou káru

    Co se létání týče, jsou v Queenstownu skutečně překrásné terény, bohužel výrazně omezené mezinárodním letištěm, a to jak horizontálně, tak i vertikálně. A proto je víc než vhodné se dobře mrknout do letecké mapy.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku