Počasí v městech
Praha
Brno
Ostrava
Kalendář akcí 12/2021
PředchozíDalší
Po
Út
St
Čt
So
Ne
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
REKLAMA
Vaše produkty na SkyFly?
Na této stránce se nachází seznam leteckých nehod a incidentů, které se udály né jen na území ČR. Jedná se o nejstarší a nejrozsáhlejší databázi nehod, která vznikla na tomto webu od roku 1999. Nejedná se ale rozhodně o žádnou Černou kroniku ani jakési morbidní senzace. Nestyďme se tedy za svoje omyly a podělme se o ně velkoryse s ostatními.
VYHLEDÁVACÍ FORMULÁŘ
Zajímavosti na SkyFly - 4/2021
Charger - výkonné motorové létání
Přelety - vaše příběhy z létání
Jak jsem nedala svou první stovku
Kategorie ❯ Paragliding
Autor nehody: Mirek | Název nehody: Polétání na Javorníku
14.04.2003

Ráno 13.dubna 2003 pofukuje mírný SV větřík, říkám si super, dnes bude skvělé polétání na Javorníku, i termika by měla trochu chodit. Jenže kolem desáté se začíná rozfoukávat víc a chodí nárazy, Lysá dává v 11 hodin 3 až 9 metrů. To nevypadá dobře, přesto se s Radkem Komárem a Karlem Martincem rozhodneme zkusit alespoň Ratiboř u Vsetína. Po příjezdu na místo zjišujeme, že fouká opravdu víc než by mělo, hlavně ty nárazy jsou velké. Po půlhodině postávání u auta a pod vlivem abstinenčních příznaků to jdeme rozbalit dolů pod svah (pro ty, co Ratiboř neznají, tak je to louka do trychýře s převýšením asi 80 metrů). Jsem přichystaný jako první a zesláblo to, tak se nechávám padákem vytáhnout do půlky svahu a skáču do toho.

Nosí to skoro všude a díky silnému protivětru nemusím ani moc točit, stačí mít mírně přibržděný padák a držet se u jádra čtyřkového širokého stoupáku. Během chvilky mám 450m nad start a říkám si "To je bomba, tolik jsem tu ještě neměl...". Kámoši dole stále nestartují, dochází mi proč, nebo se dopředu pomalu prosazuji jen se speedem do poloviny sešláplým, víc ho radši nedráždím, vím jak je potom Transík v takovém větru citlivý. Nad louku se vracím tak ve 150m a chci jít víc dopředu, ale potkávám trojkový stoupák a rozhodnu se ho otočit. V otočce se dostávám opět na vrchol louky a doleva.

Po dotočení otočky to přišlo: Najednou mi masivně zaklapla celá náběžka, proč, to doteï přesně nevím, možná poryv umocněný nabráním výšky při vyrovnávání rychlosti padáku. Propadl jsem se možná o 20 metrů, pak se vrchlík nafoukl, ale nesouměrně, jen levá část. Pravé ucho jsem uviděl před sebou vpravo v mé úrovni a pak to bylo už rychlé, pamatuji se jen na to, jak jsem celý vrchlík viděl před sebou v mé úrovni, kde jsem ho ještě neviděl nikdy a vypadal nafouklý. Brždění bylo malé a zřejmě už pozdě. V následném kyvu se vrchlík pravděpodobně zhroutil znovu, ale jen částečně, to už jsem neviděl, protože jsem se podíval dolů, abych věděl, kam dopadnu a připravil se na náraz. Naštěstí tam bylo husté, 4 metry vysoké křoví, do kterého jsem zahučel a zlomil při tom větev tlustou jako dva palce. Nejvíc to zřejmě odnesl kevlarový chránič, protože já jsem měl pocit, že jsem dopadl jako do bavlnky a kromě pár škrábanců na noze jsem vyvázl bez zranění. Padák se pověsil na vedlejší smrk. Ještě než jsem se stačil odepnout, slyším zvonit mobil, volá Radek, který je s Karlem dole pod svahem a nevidí až za vrcholek. Zvedám to a než mi stačí cokoliv říct, ptám se, jestli mají i po tom, co viděli, stále chu létat. Odpovědí je dotaz, jestli jsem v pořádku, říkám že jo, že se odepnu a přijdu za nimi. Kupodivu se mi ani netřepou nohy a mám chu se smát.

Pak diskutujeme o tom, co se vlastně stalo, Radek říká, že jsem padal pozadu jako v negativce, že mě už "odepisoval" a že 20 metrů nad zemí se polovina vrchlíku nafoukla, čímž zpomalila můj pád. Po půlhodině sundáváme neporušený padák dolů, scházíme dolů pod svah a zkoušíme, jestli by se alespoň tam nedalo trochu polétat. Moc ne, kámoši do toho nejdou vůbec, já po nabrání patnáctimetrové výšky už dávám uši a jdu dolů, nebudu pokoušet osud znovu a budu si pamatovat, že pokud chodí nárazy, tak se nelétá.

Sdílej nehodu:
Kontakt
SkyFly, Czech Republic
Web: www.skyfly.cz
Slety a srazy - nejbližší termíny akcí
cr
| 30.04.2022 - Den ve vzduchu
cr
| 18.06.2022 - Historical Airshow
cr
Seznamka - pro všechny, kteří někoho hledají
srdce
srdce
srdce
Průnik do třetí, vzdušné dimenze převyšuje veškeré ostatní mátožně šedivé lidské klopýtání, které je s touto bohulibou činností hrubě nesrovnatelné. |
| ? 1998-2021 SkyFly