Počasí v městech
Praha
Brno
Ostrava
Kalendář akcí 10/2021
PředchozíDalší
Po
Út
St
Čt
So
Ne
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
REKLAMA
Vaše produkty na SkyFly?
Letecké nehody
Na této stránce se nachází seznam leteckých nehod a incidentů, které se udály né jen na území ČR. Jedná se o nejstarší a nejrozsáhlejší databázi nehod, která vznikla na tomto webu od roku 1999. Málo nehod a krásné bezpečné létání přeje SkyFly :-)
VYHLEDÁVACÍ FORMULÁŘ
Zajímavosti na SkyFly - 4/2021
Charger - výkonné motorové létání
Přelety - příběhy z létání
Jak jsem nedala svou první stovku
Kategorie ❯ Motorový paragliding
Autor nehody: Jožko | Název nehody: Nehoda, možno skoro s fatálnymi následkami
22.05.2010
Tak po prečítaní predošlého príspevku mi vychádza, že riadičky sú zbytočne dlhé a preto pri prudkom, ale aj pozvolnom pustení sa dostávajú cez výplet do vrtule. Podla mňa sa to da odstráni novým nastavením riadenia tak, aby v žiadnom prípade nebola riadička vtiahnutá do vrtule. Nič viac k tomu.
Avšak ja som zažil nehodu, možno skoro s fatálnymi následkami , neby skúseností z volného lietania a skorých a správnych zásahov do riadenia. Je to dlhší príbeh, ale pokúsim sa vystihnú to najdôležitejšie. Lietam od roku 1999 z toho MPG asi 6 rokov.
Možno málo kto z Vás odhodil záložák s krosnou na chrbte vo výške sotva 100 m.
Stalo sa to takto:
Bez vyhodnotenia meteo situácie za jasného počasia, na zemi bezvetrie som odštartoval na krátky prelet na miestne letisko. Vzdušná čiara 300 m. Po vzlietnutí som zakrúžil v cca 100 m nad rodnou dedinou a vydal som sa v spíde na miesto určenia. Pozvolna som nastúpal asi do 200 m . Pri stúpaní som pocítil mierné turbulencie, preto som vypustil spíd a pokračoval v priamom lete. Turbulencie sa zvyšovali a v polovičke cesty to vyzeralo dos nepríjemne. Z ničoho nič som zaznamenal 4 až 5 m stúpanie na váriu a v momente som stratil padák nad hlavou.
Potom mali události príšerne rýchly spád. O chví¾u som bol pretočený v šnúrach a videl som miesto štartu a nie cie¾. Nastalo nepríjemné hádzanie a sem tam som zazrel aj čas padáku nad hlavou. Vedel som, že je zle, nako¾ko výška bola malá, možno niečo nad 100 m. V momente ma to roztočilo , a pocioval som intenzívne preaženie. Nečakal som dlhšie a vyhodil som záložný padák. Dosta sa ku k¾uke v takých g - čkach nebolo jednoduché. No nemôžte natiahnú poriadne ruku. Avšak nezostávalo nič iné, len z posledných síl to dokáza. Podarilo sa a v momente sa rotácia zastavila . Nezastavil sa vertikálny pád a stromy sa blížili obrovskou rýchlosou. Všemožne som ahal za riadičky u hlavného padáku, vyplatilo sa . Záložný padák sa vytiahol z kontajnera, šnúry sa pekne natiahli , len vrchlík zostal zatvorený ako parazol. Tým že som do poslednej chvíle zasahoval do riadenia krídla sa mi v poslednej chvíli podarilo ho dosta do letovej polohy a začalo letie. Bolo to tri, štyri metre nad stromami a malou lúčkou. Pozrel som sa za seba a videl som ako ahám záložák za sebou. Páne Bože , len nech sa teraz neotvorí. Neotvoril sa a ja som jemnúčko pristal na spomínanej lúke. Ufff. Sadol som si na zem a triasol som sa od strachu a predstavoval som si , čo sa mohlo sta.Z letiska už frčalo auto priamo ku mne , preto že to všetko videli. Asi po 10 minutách sa rozfučal silný vietor aj pri zemi. Založák sme zobrali do auta tak ako som s ním pristál. Rozložili sme ho naletisku a krásne sa vo vetre rozbalil . Takže tento deň som skutočne bz nadsázky mal obrovské šastie. Od tejto doby mám omnoho väčší rešpekt pred lietaním , ako kedy ko¾vek pred tým. Je nevyhnutné vyhodnoti situáciu nielen momentálnym odhadom, ale aj popracova s internetom a hlavne sa nikde neponáhla.
Na záver. Nad kopcami, pomedzi ktoré som letel fúkal vietor možno na vetrone , ale nie na motorový padák a ja som sa dostal práve tam, kde to bolo najhoršie.
Treba si poveda, budú aj krajšie dni a da tomu pokoj. Všetkým prajem pekné zážitky z lietania.
Sdílej článek:
Kontakt
SkyFly, Czech Republic
Web: www.skyfly.cz
Slety a srazy - nejbližší termíny akcí
cr
cr
| 30.04.2022 - Den ve vzduchu
cr
Seznamka - pro všechny, kteří někoho hledají
srdce
srdce
srdce
Průnik do třetí, vzdušné dimenze převyšuje veškeré ostatní mátožně šedivé lidské klopýtání, které je s touto bohulibou činností hrubě nesrovnatelné. |
| ? 1998-2021 SkyFly