Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Na Karlštejně je nový terén pro paragliding

Petr Dvořák

    Náš časopis je první, kdo padáčkářské veřejnosti přináší vynikající zprávu - na Karlštejně nedávno vznikl nový paraglidingový areál, který přinese radost především pražským a středočeským pilotům. Kapacita Kozákova a Rané už zdaleka nestačí pokrýt zájem lidí o létání, a tak na Rané vznikla vzdušná rezervace pro Němce (obecní úřad v Rané rozhodl o přestěhování hřbitova přímo pod svah) a Kozákov si mezi sebe rozdělili občané, kteří bydlí pod kopcem a chtějí klidné nebe. Vedení LAA tedy vyřešilo nedostatek letových terénů tak, že zakoupilo celý katastr obce Karlštejn a po dlouhých jednáních se zdejším obecním úřadem zde byl vybudován velký sportovní areál pro létání.

    V první řadě navrhl generální ředitel Státních lesů a strání vykácení všech stromů v okolí 10km. Zástupci padáčkářů žádali méně, ale ředitel o tom nechtěl ani slyšet. "Dostal jsem doporučující dopis od ochranářů z Pálavy, kteří si také paraglidingový provoz chválí, tak jsem se rozhodl dát vám víc, než žádáte", říká a přitom tužkou škrtá na mapě jednu zelenou plochu za druhou. Nakonec po bouřlivém jednání se ředitel i padáčkáři dohodli - na svahu nad vsí Karlštejn byly vykáceny dva pruhy stromů a zaseta tráva. Při slavnostním otevírání nových startovišť, kdy pásku přestříhával ministr životního prostředí a tleskaly takové osobnosti, jako český a americký prezident, prezident LAA, ředitel ŘLP a další celebrity, se přišlo na to, že sice je kde startovat, ale pod kopcem není žádná přistávačka. "To se dodělá potom", řekl kdosi a měl pravdu. Hned druhý den přišel starosta Karlštejna s návrhem, že by mohl zařídit, že by se část obce srovnala se zemí a na vzniklé ploše by se zřídila velká louka. Padáčkáři se sice trochu ošívali, ale nakonec souhlasili. Starosta je chlácholil s tím, že v padesátých letech se také vystěhovávaly celé vesnice, když se musely zatopit při výstavbě přehrad. Brzy přijela těžká technika, buldozery, bagry a tak, a za pár dní už bylo možno na rozlehlé louce sít trávu. "Budeme se vám tu o to starat!", řekl s milým úsměvem starosta a z obecního rozpočtu nakoupil dva traktůrky Mountfield se sekačkou a najal dva zahradníky. "Nám stačí jen jeden", říkají členové LAA.

    Terén je natolik zajímavý, že o něj projevila zájem i FAI. Možná se dočkáme toho, že se tu odehraje mistrovství Evropy nebo světa. Světový pohár se tu poletí hned napřesrok. Ředitel ŘLP k tomu dodává: "Samozřejmě vám odkloníme veškerý provoz dopravních letadel, která přilétají a odlétají z Ruzyně. Ještě jsem vám zapomněl říci, že zrušíme CTR a TMA Ruzyně a převedeme to sem. Kterékoliv dopravní letadlo, pokud by tudy chtělo letět, vás bude muset požádat o letové povolení."


 Karlštejn


    Tím vyvstal nový problém řízení letového provozu nad obcí Karlštejn. Obecní úřad nechal na své náklady přestavět vnitřek historické věže na hradu a teď tam je středisko řízení letového provozu. Volací znak "Karlštejn věž" odpovídá pravdě. Radují se i památkáři - nově instalované antény radarů prý v architektuře hradu vypadají skvěle. Karel IV. by měl radost.


 Návrat na domovskou stránku