Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Den s Evropou 2 a firmou West

Petr Dvořák

    V sobotu 13.března pořádala tabáková firma West ve spolupráci s rádiem Evropa 2 ve Špindlerově Mlýně velkolepou reklamní show. Už od rána se pohybovaly v areálu Svatý Petr dole pod černou sjezdovkou tisíce lidí, na tribunce známí moderátoři v čele s Lucií Výbornou dokázali dostat diváky snad k jakékoliv činnosti. Ta spočívala v nejrůznějších soutěžích a hrátkách. Výhry v těchto soutěžích byly plně sportovní - skoky bungee jumping, létání na tandemových paraglidech, jízdy na sněžných skútrech. Počasí ovšem bylo tomu všemu výjímečně nakloněné, už od rána smažilo slunce z jasně modrého nebe a nefoukal žádný vítr. Hory pod sněhobílou pokrývkou, přes den sníh mokrý, protože teplota vyšplhala na 8°C. Nádhera.

    Diváky čekalo mimo soutěže také několik atrakcí. V dolní části černé sjezdovky probíhaly snowboardové závody, jež se těšily vysokému zájmu. A nemohlo tu chybět mistrovské české družstvo para-ski, o kterém jsme psali v minulém čísle našeho časopisu. Dole pod moderátorskou tribunou bylo vytýčeno prostranství o rozměrech asi 15 x 15 metrů, které sloužilo jako doskočiště parašutistům. Ti však měli své seskoky naplánovány až na odpolední hodiny, takže doskočiště svojí dosavadní prázdnotou živě provokovalo tandempiloty s paraglidy. Vzhledem ke klouzavostem padákových kluzáků bylo toto prostranství na mimořádně obtížném místě - na protilehlých stranách prudký svah s lesem, na druhých protilehlých stranách zase vleky, lanovky, reklamní poutače a spousty lidí. První, koho přistávací plácek rozdráždil až k rozhodnutí na něm přistát, byl Mirek Fejt, jenž tu pravidelně vozí zájemce při seznamovacích letech a mohl by tu lítat klidně poslepu. Při bezvětří, které všude panovalo, letí tandem dost rychle a obtížné přiblížení byla snůška precizních pohybů a ladění dokluzu. Ani zabrždění s nemotorným pasažérem na klouzavém sněhu nebyla žádná sranda, ale povedlo se zastavit ještě uvnitř ohrádky. Hlavním partnerem pořadatelů pro tandemové létání v této akci byla firma Sky Paragliders, která dovezla tři tandempiloty s jejich Maxíky.

    Piloti měli docela frmol - jen přistáli, hned dostali další "šťastné" výherce ze soutěží ke svezení. Jedna pasažérka, zdravotní sestra z Vrchlabí, při jízdě lanovkou nahoru na start říkala, že ještě nikdy nikde neletěla, ani letadlem, a že se trochu bojí. Za největší životní štěstí však považovala, že zaplaťpámbu vyhrála let na padáku a ne skok bungee a že ji tak čeká menší zlo. Let se jí nakonec zalíbil tak, že ani nechtěla přistát.

 Odpoledne se nad Špindlem zjevila legendární Andula An-2, slavný dvouplošný bednolet, z něhož nejprve vypadly dvě fléry, pomocí nichž zjišťovali parašutisté, do kterého lesa zapadnou. Andula létala ve velkých kruzích a pokaždé vysypala několik pitoreskních postaviček, všelijak se otáčejících a volně padajících. Jedna za druhou pak otvírala svůj křídlový padák. Tandempiloti chtěli pro své pasažéry zvýšit atraktivitu letu a odstartovali tak, aby chvilku poletovali v blízkosti parašutistů. Ti se však snášeli přece jen rychleji a za chvilku doskakovali ve svých přesných přistáních uprostřed zmíněného plácku pod tribunou. Martin Kumžák se během seskoku nudil a tak dělal fullstally, které s parašutistickým křídlem vypadají děsivě, provázené mrazivým duněním. Oproti paraglidu je takové počínání na "parašutu" mnohem bezpečnější.

    V pozdním odpoledni sníh trochu namrzal a navíc začal chladnoucí vzduch stékat po svahu do údolí. Rozložené tandemy nahoře na Pláni měly tendenci sklouzávat a poslední starty s pasažéry už nebyly jednoduché. Hluboké údolí dole už leželo v tmavém stínu, osvětlované už jen modrým rozptýleným světlem podvečerní oblohy.


    Po posledním přistání zabalili tandempiloti Maxíky do baťohů a ač byli promáčení a usmolení z celodenního pohybu, odešli něco sníst a trochu si popovídat s kolegy z týmu para-ski o tom, jak by takovéhle počasí mohlo být každý den.


 Návrat na domovskou stránku