Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Garmin iQue 3600

Ivan Novotný

    GARMIN iQue 3600 je kombinací mapového GPS přijímače s kapesním počítačem PDA, pracujícím pod operačním systémem Palm. Svou koncepcí a provedením je zaměřen především na navigaci po silniční síti. Jeho velkými přednostmi jsou především displej s vysokým rozlišením, rychlost zobrazení, jednoduché ovládání a velká kapacita paměti při použití přídavných karet SD a samozřejmě rozsáhlé využití jako kapesní počítač.

 Garmin iQue 3600

    K recenzi jsem dostal přístroj v sadě pro auto, tedy s přenosným stojánkem pro umístění na přístrojovou desku včetně napájení z 12V zásuvky.


Balení obsahuje následující komponenty

  • přístroj iQue 3600

  • síťový zdroj

  • kolébka s napájením a konektorem USB

  • podstavec do auta včetně napájecího kabelu 12V s reproduktorem

  • instalační CD se základní mapou, potřebným softwarem, demoverze několika dalších programů a podrobné mapy západní Evropy MapSource na CD

  • český návod + několik cizojazyčných


Základní technické údaje
  • 12 kanálový paralelní přijímač GPS s podporou zpřesňujícího systému Waas/Egnos

  • PDA s operačním systémem PALM 5.2.1, procesor Motorola Dragonball 200MHz, 32 MB paměti RAM, slot pro přídavné karty SD/MMC, přehrávač zvukových souborů MP3 a WAV, hlasový záznamík, budík zvukový i vibrační

  • 16-bitový barevný dotykový displej 320x480 bodů o rozměrech 53x80mm

  • USB, infraport, RS232, konektor externí antény, vestavěná Li-Ion baterie

  • možnost navigace s libovolnou naskenovanou mapou - vyžaduje doinstalování dalšího software, který není součástí dodávky

  • přístroj není vodotěsný ani odolný proti stříkající vodě, lze však k němu dokoupit vodotěsné pouzdro

Oživení a instalace
    Na rozdíl od klasických GPS přijímačů není v přístroji iQue 3600 vestavěna podkladová mapa (Basemap) napevno, ale dohrává se zároveň s několika aplikacemi z přiloženého CD. Nejprve je tedy nutno nainstalovat do PC s Windows obslužný software s mapovými daty, která se do iQue 3600 včetně dalších souborů přenášejí po připojení k PC během tzv. synchronizace. Zde začíná pro laického uživatele malý problém, neboť český návod popisuje zacházení s přístrojem, ve kterém jsou již potřebná data nainstalována, tedy práci s mapou, navigaci, vytváření tras apod. Ovšem postup, co má čerstvý majitel udělat, když vše vybalí z krabice, návod zmiňuje jen nejasně odkazem na průvodce nastavením. Průvodce však již není v češtině a je nutno si vypomoci návodem anglickým, případně jiným cizojazyčným.

    Po umístění do kolébky přichází jiná drobnost, iQue 3600 nejde z kolébky ven. Žádná pojistka, žádné tlačítko, v návodu o uvolnění také ani zmínka a kolébka drží přístroj jako klíště. Nerad bych něco ulomil. Pomůže až telefon k prodejci, kde se dozvídám, že iQue 3600 je opravdu nutno jen více z kolébky vyklopit. Pak už je vyjímání zcela jednoduché.

    Instalace základního softwaru, programu Palm Desktop a basemapy do PC je bez problémů, stejně tak synchronizace a přenesení těchto souborů do iQue 3600. Další problém ovšem nastává při dohrávání podrobných map z CD MapSource. Jejich instalace do PC proběhne sice bez potíží, ovšem nedaří se aktivace - odkódování map v PC. Opět chybí český návod, ale ani podle anglického nejsem úspěšný, takže další telefon k prodejci. Jejich rady jsou však promptní a fundované a odkódování se již daří. Až dodatečně nacházím velmi stručnou informaci k odkódování na zcela poslední stránce českého návodu, a to v odstavci popisujícím záruční podmínky!

    Dále je nutno přenést požadované podrobné mapy MapSource z PC do iQue 3600. Dle návodu k tomu slouží komunikační program MapInstall, jehož ikona má být umístěna v již nainstalovaném PalmDesktopu. Hledám však marně, žádná taková ikona tam není. Třetí telefon k prodejci, dozvídám se, že musím ještě stáhnout z internetových stránek Garminu aktualizovaný sedmimegabytový soubor MapSource, nainstalovat a pak bude vše v pořádku. Provádím dle rady a konečně je instalace hotova. Tento program již umožní připravit z vybraných podrobných map exportní soubor, který synchronizace v Palm Desktopu přenese do iQue 3600.

    Příprava přístroje před prvním použitím v mém případě nebyla tedy úplně jednoduchá a pro zcela laického uživatele bez znalostí práce s PC a internetem může představovat těžší oříšek. Do značné míry je na vině nesystematicky a nedostatečně zpracovaný návod. PDA si však kupují spíše uživatelé, kteří mají k výpočetní technice blíže, a tak by pro ně obtížnější instalace v zásadě neměla být problémem. Po překonání prvotních překážek je už další spolupráce s PC zcela jednoduchá a spolehlivá.

Zhodnocení dodaných mapových podkladů
    Podkladová mapa basemap je na přiloženém CD v několika verzích, a to normální i lite pro Pacifik (USA), Atlantic (Evropa) a svět. Příslušnou oblast obsahuje vždy podrobněji a zbytek světa pouze ve velmi hrubém měřítku. V přístroji může být nainstalována pouze jedna, lze však kdykoliv nahrát jinou nebo různé Basemap nahrát předem na karty a ty dle potřeby měnit, což jistě ocení uživatelé cestující mimo Evropu.

    Detailní mapa západní Evropy je rozsáhlá a podrobná a je v MapSource zpracována velmi kvalitně. Naproti tomu mapa České republiky obsahuje pouze uliční plány několika velkých měst - Prahu, Brno, Ostravu, Plzeň, Karlovy Vary, některá další města bodově a zpřesněnou polohu hlavních silnic. Tato mapa je ve vývoji, takže v současné době ještě nezahrnuje některé objekty, které v basemap jsou. To má za následek, že jakmile se při zvýšení detailu měřítka automaticky přepne zobrazení z basemap na detailní, zmizí z mapy některá města, vodní plochy a i některé silnice. Zobrazování jednotlivých podrobných map však lze snadno zrušit. I basemap má drobné chybičky, neboť například města jako Jičín nebo Svitavy se v ní neukážou, přestože je databáze obsahuje a přitom podstatně menší města zobrazena jsou. Tento nedostatek však lze snadno odstranit nahrazením chybějícího města Waypointem stejného jména.

Informativní časy přípravy mapových podkladů
    Z MapSource byla vybrána zmíněná velmi jednoduchá mapa ČR (5MB) a k ní podrobná kvalitně zpracovaná mapa celého Rakouska včetně hraničních oblastí s jeho sousedy (70MB). Tento výběr z databáze o velikosti 75 MB zpracovával postarší počítač P3 550MHz čtvrt hodiny. Přenos hotových dat do iQue 3600 přes kolébku s USB však již trval jen cca čtyři minuty.

    Výběr map zahrnujících ČR, Rakousko, Německo, Benelux, Francii, Švýcarsko a sever Itálie o velikosti cca 750MB však můj počítač v rozumné době nezvládl. Po hodině práce ukazoval údaj o zbývajícím čase výpočtu 4 hodiny a neustále narůstal, a tak jsem systém vypnul.

    Při dohrávání map z MapSource jsou mimo basemap všechny předchozí podrobné mapy v GPS vždy vymazány. Nelze jen přidat potřebné, ale celý soubor se musí vytvořit znovu. Je proto nutno počítat s poměrně značnou časovou náročností této činnosti. Z příkladů velikostí souborů také vyplývá, že pro nahrání detailních map jen několika evropských států bude potřeba SD karta o velikosti alespoň 256MB nebo raději rovnou půlgigabytová. Komu stačí např turistická mapa ČR TOPO 50 (29MB), může použít i kartu 128MB. Vestavěná paměť přístroje o velikosti 32MB je pro celou tuto mapu nedostatečná, protože je zčásti obsazena operačním systémem a dalšími programy.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku