Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Mapa světa
    GPS 12 MAP obsahuje kromě uživatelsky zadávaných bodů ještě miliony dalších, natvrdo naprogramovaných bodů, tvořících mapu světa. Dálnice, silnice, železnice, města, řeky, jezera a rybníky. Pochopitelně nás velice zajímalo, jaké změny v mapě nastaly oproti Garmin GPS III Pilot, jehož Valadska Mezidiada (rozuměj Valašské Meziříčí) nás tehdy dost pobavilo. Působiště kapely "Mňága a Žďorp" je tentokrát již v pořádku a i když silnice, spojující Frýdlant n.O. a Frenštát p.R. opět nebyla nalezena, zobrazil systém úspěšně všechny vesničky, které jsou podél této silnice roztroušené - Čeladná, Kunčice pod Ondřejníkem, dále Tichá, Kozlovice atd. Dokonce je možno v zabudované mapě nalézt i vesnici Teplička u Žiliny pod všem pilotům velmi dobře známým kopcem Stráník.


 Okolí Rožnova pod Radhoštěm


    Přímo na mapě lze pohybem kurzoru odečítat kurz i vzdálenost mezi libovolnými dvěma body a nebo stiskem jediného tlačítka proměnit jakýkoliv bod mapy na uživatelsky zadaný bod (Waypoint). Sestavit tedy trasu plánovaného přeletu napříč neznámou krajinou je bez přehánění úplná sranda.

    Během roku 2000 mají být dokonce k dispozici CD nosiče s velmi podrobnými mapami všech států západní Evropy, přičemž tyto údaje lze přes komunikační rozhraní "nasypat" do GPS. Bohužel Česká republika a ostatní "východní státy" přijdou na řadu až později.

Měřítko mapy a objekty
    Měřítko mapy je možno nastavit od 800km až do 30m, přičemž každému objektu mapy (město, silnice, železnice, rybník ...) lze přiřadit hodnotu měřítka, od které má být teprve zobrazován. Je tedy možno např. nadefinovat, že do velikosti měřítka 100km budou vidět pouze města, od 100km níž už i silnice a od měřítka 50km k tomu ještě i vodní plochy. Zobrazování libovolného objektu lze samozřejmě úplně vypnout. A aby vše bylo ještě dokonalejší, dělí se navíc např. města do čtyř kategorií podle velikosti. Každou z těchto kategorií lze považovat za samostatný objekt a přiřazovat mu výše uvedené vlastnosti.

Uživatelem zadané body
    Maximální počet uživatelsky zadaných bodů je 500, přičemž název bodu může mít maximálně 6 znaků, zatímco jeho popis až 20. Každý bod může být zobrazen v mapě také pomocí přiřazeného grafického symbolu, který má význam nejen popisný (vysoká věž, telefonní budka, golfové hřiště, restaurace, atd.), ale především řadí jednotlivé body do skupin. Společnou vlastností bodů ve skupině je pak právě tento symbol, kterých je k dispozici celkem 74.

Průměrování zaměřené pozice
    je vynikající funkce, která dokáže neobyčejně zpřesnit zaměření souřadnic bodu metodou statistického vyloučení odchylek, které záměrně zanáší do údajů z družic Selective Availability Program Ministerstva obrany Spojených států. Samozřejmě i zde platí princip něco za něco. Průměrování pozice je funkce poměrně náročná na čas. Přístroj průběžně odpočítává, jak dlouho již průměrujeme a současně číselně zobrazuje stále se zlepšující přesnost zaměření. Dojde-li nám trpělivost dříve než baterie v přístroji, stiskem tlačítka zapíšeme zpřesněnou pozici a optimisticky naladěni pokračujeme volně k dalšímu bodu.

Trasy (Routes)
    Z uživatelsky zadaných bodů je možno sestavovat trasy. Přístroj je schopen uchovávat v paměti maximálně 20 tras, přičemž každá trasa může obsahovat nejvýše 30 bodů. Po aktivaci příslušné trasy pak přístroj neomylně naviguje postupně od prvního bodu trasy až k poslednímu.

Záznam prošlé cesty (Track log)
    Notoricky známý "Záznam cesty" může obsahovat až 1900 automaticky zaznamenaných pozic (bodů) a i tyto záznamy cest lze v maximálním počtu 10 uchovat v paměti. V paměti uložené cesty však obsahují pouze 250 extrahovaných nejvýznamějších bodů zaznamenané cesty.

Palubní počítač
    Pomocí funkce "Trip Computer" je možno velmi přesně sledovat zajímavé údaje o našem právě probíhajícím letu či výletu - naměřenou vzdálenost, naměřený čas, průměrnou rychlost a maximální rychlost. Všechny údaje lze kdykoliv vynulovat.

Koupit či nekoupit ?
    Univerzální odpověď na tuto otázku samozřejmě neexistuje. Vždy bude záležet na nárocích daného uživatele a také na jeho finančních možnostech. Tento přístroj rozhodně nepatří mezi nejlevnější, ale na druhé straně, pokud mu budete chtít něco vytknout, budete jej muset velmi dlouho zkoumat a není vůbec jisté, že na něco kloudného přijdete. Výše uvedený popis nelze chápat jako úplný výčet všech možností, které přístroj nabízí. Těch je pochopitelně několikanásobně více. Např. jenom "Záznam prošlé cesty" umožňuje nastavit celkem 7 variant způsobu zápisu jednotlivých pozic trasy, a tak bychom mohli pokračovat u naprosté většiny funkcí.

    Garmin GPS 12 MAP je bezesporu nejlepší přístroj, jaký jsme zatím testovali. Garmin GPS III Plus, jehož test připravujeme na počátek příštího roku, bude sice ještě nepatrně lepší, ovšem pouze ve velmi malých detailech.



 Návrat na domovskou stránku