Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Bräuniger IQ-Competition GPS

Standa Hlavinka
K otestování zapůjčeno firmou  Pegas 2000 s.r.o.  se sídlem v Praze.

    Na vrcholu přístrojů řady IQ od firmy Bräuniger trůní majestátně IQ-Competition GPS. Jak již sám název napovídá, jedná se o přístroj nejvyšší třídy, který dokáže spolupracovat s připojeným GPS.

Napájení a spotřeba
    Řešení napájecích obvodů tohoto přístroje si bezesporu zaslouží zvýšenou pozornost. Bez přehánění musím přiznat, že v tomto ohledu se jedná o nejdokonalejší napájecí systém ze všech leteckých přístrojů, které mi zatím prošly rukama.

    Napájení přístroje je rozděleno do dvou nezávislých baterií. Jedna je primární, tedy hlavní a je složena ze dvou klasických tužkových článků alkalických, NiCd nebo NiMH. Druhá funguje jako záložní, ovšem po přepnutí hlavního přepínače do polohy II může přebrat funkci baterie hlavní, aniž by přitom došlo k přerušení záznamu digitálního barografu. Záložní baterie je složena ze dvou mikrotužkových článků (typ AAA) a nijak významně tedy nezvětšuje ani rozměry ani hmotnost přístroje. Dodnes dost dobře nechápu, proč odborníci firmy Flytec záložní baterii ze svých přístrojů počínaje řadou Flytec 4000 odstranili.

    To ale zdaleka není vše. Německým specialistům se podařilo snížit spotřebu přístroje ve vypnutém stavu na vynikajících 0.0043mA, což je přibližně 100x méně než u přístroje Flytec 4030 a navíc je tento proud odebírán pouze ze záložní baterie. Důsledků z toho plynoucích je hned několik. Jednak můžeme hlavní baterii z přístroje vyjmout na jakkoliv dlouhou dobu a vůbec nic se neděje. V případě, že tak nečiníme a důsledně létáme s přístrojem přepnutým na baterii hlavní, zatímco záložní máme osazenou kvalitními alkalickými články a přepneme na ni pouze vyjímečně, když už je opravdu nejhůř, vydrží nám záložní články desítky let. Samozřejmě hypoteticky, protože i nejkvalitnější články, podobně jako nejkrásnější ženy, zvolna a neúprosně stárnou.

    Za provozu odebírá přístroj proud kolísající kolem průměrné hodnoty 18mA, takže čerstvě nabité NiMH články s kapacitou 1100mAh vydrží něco přes 60 hodin provozu. Výrobce udává 100 hodin provozu s alkalickými články, s čímž lze jednoznačně souhlasit. V případě kvalitních alkalických článků bude tato doba dokonce podstatně delší.

    Jistě se již v neblahé předtuše ptáte - co ale nastane v případě vyjmutí záložní baterie z přístroje? Správná otázka. Pochopitelně vymazání všech zaznamenaných letů včetně všech barozáznamů a stejně tak i vynulování hodin reálného času - to vše během několika sekund. V manuálu na tuto mrzutost výrobce dokonce výrazně upozorňuje. Není to ovšem až zas tak horké. Postačí před výměnou záložní baterie přístroj zapnout, samozřejmě do polohy baterie hlavní a vše proběhne zcela beze ztrát.

 Bräuniger IQ-Competition GPS
  Zprvu jsem tuto vlastnost považoval za hrubý nedostatek napájecího systému. Ovšem po provedeném měření a nezbytných výpočtech musím uznat, že se jedná skutečně o bezvýznamnou prkotinu. Jde totiž o situaci, jak říká psychiatr Chocholoušek ve filmu "Jáchyme hoď ho do stroje", ke které dochází maximálně jednou za 10 let.


Teplotní stabilita
    bude u nejvyššího přístroje řady IQ jistě zajímavým údajem. Při podchlazení přístroje o 30°C poklesne údaj na výškoměru o rovných 50 metrů.

Ovládání přístroje
    je bez přehánění velmi povedené a je vyřešeno skutečně výborně. Domnívám se, že tady by se odborníci firmy Flytec mohli něco málo přiučit. I přes bohatost funkcí lze jakékoliv nastavení provést či změnit poměrně rychle a jednoduše. Nastavování hodnot je skutečně vyprecizováno a je dokonale jednoznačné. Každý pokus o změnu je akusticky indikován pípnutím a zápis změny pak potvrzen zdvojeným pípnutím.

    A příjemné překvapení nakonec. V přístroji jsou vestavěny dvě nezávislé paměti, které obsahují nastavení uživatelem zadaných hodnot. Paraglidista, létající občas i na rogalech, má tak možnost nastavit optimální hodnoty pro oba druhy provozu a před startem pouze přepnout na jeden z nich. S ledovým klidem můžete také půjčit přístroj dobrému kamarádovi, který je zvyklý létat na jiné nastavení, když vám ovšem odpřísáhne, že za žádných okolností nebude vrtat do nastavení vašeho.          


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku