Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Magellan GPS 4000XL

Martin Škutek
K otestování zapůjčeno firmou  AURIS CZ, spol. s r.o.  se sídlem v Ostravě.

    Navigační systém GPS 4000XL představuje špičkový model levné řady produktů firmy Magellan. Uživatel získává plnohodnotný 12-kanálový přijímač s přehledným podsvíceným LCD displejem (4,6 x 3,6 cm). Dále GPS 4000XL charakterizují následující vlastnosti: rozměry 16,7x5,8x3,3 cm, hmotnost cca 280 g i se 4 bateriemi AA, provozní doba až 24 hod. (hodně záleží na četnosti zapnutí podsvícení displeje), integrovaná anténa. Technické vlastnosti přístroje uspokojí i ty nejnáročnější.

    V prvé řadě uživatel ocení rychlé inicializační časy. Výrobce uvádí dobu náběhu při tzv. teplém startu zhruba 35 s a při studeném 3 - 5 minut. Je dobré si uvědomit, co vlastně při studeném startu přístroje probíhá. GPS přijímač postupně prochází (prolaďuje) celé pásmo určené pro GPS satelity a pokouší se nalézt alespoň jednu družici. Jestliže se mu toto podaří, stáhne postupně přenosovou rychlostí 1200 Bd takzvané efemeridy, tedy předpovědní tabulky poloh a pohybů dalších družic systému GPS. Na základě těchto tabulek vybere družice, které by v danou chvíli měly být nad obzorem a pokusí se je cíleně nalézt. Vzhledem k šířce skenovaného pásma se náběhová doba do 5 min. velmi blíží teoretickým limitům.

    Při teplém startu je úloha přístroje výrazně usnadněna tím, že vychází ze známé poslední polohy a předpokladu platných efemerid uložených v paměti. Při normálním chodu GPS aktualizuje polohu 1x za sekundu, což jej opět řadí mezi špičku.

    GPS 4000XL je určen pro pozemní navigaci a tomu odpovídá i implementovaná sada navigačních úloh a použitá terminologie. Uživatel si pro svou práci může vybrat z několika desítek souřadnicových systémů, mezi kterými lze provádět konverzi.

    Samozřejmostí je nastavení rychlostních a délkových jednotek. Při použití orientačních funkcí je možno vycházet jak ze zeměpisného severního pólu, tak i z korekce na pól magnetický.


 Magellan GPS 4000XL     Přístroj samozřejmě nabízí průběžné ukládání bodů ("landmarks"), ke 25 z nich je dokonce možno připojit textovou popisku. Body lze zaznamenávat přímo v terénu, nebo předem z mapy. Jedinečná je i funkce zadání mapového měřítka, která následně umožní projektovat nové body v mapových jednotkách (např. centimetrech). Jednou ze základních navigačních úloh je pak pohyb dle trasy. Potěší i funkce převrácení trasy, která nám umožní snadno se dostat zpět. Uživatel má k dispozici několik typů navigačních obrazovek včetně zobrazení trajektorie, kompasu, virtuální silnice apod. Zajímavý je také poměrně velmi přesný odometr (měřič uražené vzdálenosti).

    Jako zvláštní příslušenství lze ke GPS 4000XL dokoupit tzv. anténní modul. Zařízení se vkládá místo baterií a umožňuje nejen připojení externí antény, ale také napájení ze zdroje 12-24V a připojení přes NMEA 183 rozhraní. Standard NMEA 183 vychází z důvěrně známé definice počítačového rozhraní RS-232, které obohacuje o některé detaily pro přímé napojení např. na autopilota. Běžného uživatele potěší zejména možnost přenosu bodů mezi PC a GPS. Magellan dodává vlastní software pro plánování tras a existují i jiné sharewarové programy. Návrat na domovskou stránku