Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

Victoria Cup 2002 - Donovaly

Standa Hlavinka

 

Sobota 6. července
    Jako obvykle neponechávám nic náhodě a už v sedm hodin ráno přijíždím notoricky známým stoupáním na Donovaly. Zase jsem to přehnal, nic se tady nehýbe. O hodinu později se už ale události začínají vyvíjet jako sled samých překvapení. Vypadá to, že hned první den se skutečně bude závodit a i všechny předpovědi tomu nasvědčují. Pláštěnka ani gumáky rozhodně nebudou potřeba a na to tady oproti loňskému ročníku a vlastně i těm předchozím nějak nejsem zvyklý. Navíc se zřejmě kdosi rozhodl v Donovalech zainvestovat a je docela možné, že se to tady už za pár měsíců změní k nepoznání. Každopádně bude obtížné během závodu fotografovat v centru Donoval, aniž by se v záběru ocitl jeřáb, bagr nebo alespoň hromada suti.

    Další překvapení - centrem všeho dění je letos penzion Spiežovec asi 200 metrů jižně od přistávačky směrem do lesů. Bohovské miesto! Z loňského roku si vzpomínám na skvělé pečené maso na ohni kterýsi večer za penzionem a neuvěřitelné množství alkoholu k tomu. Představa, že můj demižón Vavřineckého vydrží aspoň do desáté, se tehdy rychle ukázala jako mylná. Nedělám si žádné iluze, dnes večer to zase dopadne úplně stejně.

 Ráno před penzionem Spiežovec

    "Napiš tam třeba, že jsem musel odjet proto, že mám hodně práce, jinak že bych pochopitelně vyhrál," nabádá mě k nepravostem krátce po desáté před penzionem Marcel Konečný. Jediný český závodník, i když se slovenským pasem a chystá se už dnes odpoledne odjet. Takový šampión! Stejně bude horko těžko vysvětlovat početným zástupům svých příznivců, že se přece jen trochu nezalekl slovenských soupeřů. Českých "nesoutěžních" pilotů je v Donovalech dobrá desítka, kupodivu se ale žádný nechce přihlásit do závodu.

    S ohledem na směr a rychlost větru je v poledne na startovišti Nová hola vyhlášena na briefingu 33km dlouhá disciplína se dvěma otočnými body a cílem v Bešeňové. Pro znalce místních terénů a pro ty, co zrovna hledí do mapy, je prvním otočným bodem hotel Encián přímo v Donovalech, takže se k němu musí nad údolí proti větru, zatímco druhým otočným bodem je vesnice Ludrová, na následujícím snímku bohužel nešťastně zakrytá hřebenem.

 Druhý otočný bod

    "Ha, pozri ...!" volá náhle kdosi a hlavy všech se krátce před otevřením startovního okna vyvracejí vzhůru. Vysoko na obloze sotva pár kilometrů za startovištěm září bílý záložák a pilot se marně snaží stáhnout hlavní vrchlík, který ho neustále roztáčí. Nakonec je hlavní vrchlík těsně před dopadem do lesa doslova odstřelen (zřejmě dobrý nůž nebo vystřelovací karabiny) a pilot v pořádku přistává na svah asi 200 metrů pod hřebenem.

 Záložák


 Juraj Čiernik se pokouší o start

    Díky spolehlivě fungující termice a poměrně svižnému jihozápadnímu větru jsou dnes obtížnější spíše starty než zachycení a sotva půl hodiny po otevření startovního okna už první závodníci přelétávají znovu startoviště po oblétnutí prvního otočného bodu.

 Nad údolím Donoval

    I když dostupy dnes dosahují slušných 2300 metrů, vydatná sedmimetrová stoupání jsou rychle střídána stejně silným klesáním. Nejtěžším místem celé trasy se ukazuje být druhý otočný bod v Ludrové, kde je postupně nuceno přistát celkem osm pilotů. Směrem na cíl už pokračuje jenom Michal Orolin a Jaroslav Jandúch.

    "Šesť kilometrov pred cielom som mal 1500 metrov a myslel som, že stačí," vypráví pak před penzionem Jaroslav Jandúch, který to do cílové pásky už nedotáhl a přistál přibližně 400 metrů před ní. Jeho GPS záznam ale jasně ukázal, že přece jenon byl o několik metrů v cílovém čtyřistametrovém kruhu a připsal si tedy stejně jako Michal Orolin nakonec body za úspěšné dosažení cíle.

 Poletový rozbor

    Vítězem dnešní disciplíny se tedy stává nejlepším časem jedna hodina a 24 minut Michal Orolin před druhým, o 38 minut pomalejším Jaroslavem Jandúchem. Na třetím místě je po dnešku Štefan Bendík, kterému chybělo do cíle necelých šest kilometrů.

    Na večerní párty za penzionem se dnes opékají špekáčky a jak to říct slušně jinak, než že všichni jsou výborně naladěni, včetně nepostradatelné Marečkovy kytary. Někteří dokonce až do čtvrté hodiny ranní.

 Na večerní párty

    Na zítřek avizovaný přechod fronty se podle posledních prognóz snad ani nebude konat a začíná to vypadat na minimálně dalších pět dnů velmi pěkného počasí. Tak že by konečně dobrý rok ...?


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku