Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
1. část Mistrovství ČR 1999 v Jeseníkách

Standa Hlavinka

    O místě konání letošní první části Mistrovství České republiky v závěsném létání bylo tentokrát rozhodnuto s ohledem na vývoj meteorologické situace skutečně na poslední chvíli. Ovšem jak se později ukázalo, byly letové terény Jeseníků vybrány nejen velice správně, ale přímo skvěle.

Sobota
    "Bouřky, přívalové deště a srážky na celém území republiky," varovala předpověď meteorologů na první den Mistrovství republiky, sobotu 22.6.1999. Snad právě proto se do Šumperka na 1. briefing sjela sotva polovina závodníků. Někteří ovšem raději několik dnů před závody rozbili svoje křídlo, zatímco jiní si alibisticky vyrobili podomácku naprosto amatérskou sádru.


 Lubin Genčur se svou omluvenkou


    Nádherné kumuly, jako vystřižené z učebnice "Prognoz pogody dla vsjech," které se objevily nad vrcholy Jeseníků už před polednem, nenechávaly však nikoho na pochybách, že se závodit rozhodně bude.

    Jižní proudění před blížící se frontou nedovolilo vymyslet rozumnější disciplínu, než severním směrem, tedy z Kamence přes Jeseník k otočnému bodu na letišti v Mikulovicích a zpět přes start na letiště v Šumperku. Dohromady celých 70km, ovšem co je to za vzdálenost pro českou rogalistickou elitu, jejíž celá třetina již zbavila svá křídla stožárků.

    Hned na prvních startujících se dalo po chvíli dobře vysledovat, že stoupáky nejsou ani zdaleka tam, kde by je všichni očekávali, jsou-li ovšem vůbec. Česko-brazilský fenomén Michal Cipra předvedl překvapivý přeskok mimo trasu na protější stranu údolí, kde se v doslova psí výšce nakonec posbíral a z výborné pozice s větrem v zádech uháněl přímo k otočnému bodu. To vše pochopitelně, jak už je u něj dobrým zvykem, bez jakýchkoliv přístrojů.

      Michal Cipra

    Tento úspěšný taktický manévr se už nepodařilo nikomu zopakovat, takže pomineme-li početnou skupinu na louce pablbů přímo pod kopcem, zůstal největší počet závodníku roztroušen po přepadnutí Červenohorského sedla kolem 14. kilometru. Odvážný Boris Kyrov však zřejmě přecenil klouzavost svého křídla a uvízl i se svým Quasarem na stromech těsně pod sedlem.

    Vyfotit otočný bod se podařilo pouze sedmi závodníkům a kritickým místem se opět ukázal přeskok Červenohorského sedla, tentokrát směrem zpátky proti větru. Jako jediný úspěšný muž se železnými nervy se předvedl zkušený veterán Ivan Šatra, který to díky úspěšnému přeskoku sedla dotáhl až na 52. kilometr. Těsně pod sedlem na 45. kilometru zůstali poněkud "zbabělejší vykláněči" Honza Matějovský a Petr "Pedro" Nedoma.

 Ivan Šatra

    Nefalšovaná radost z vydařeného prvního dne a z přítomnosti dlouho neviděných a dobře známých tváří, které nakonec také dorazily a doplnily tak počet závodníků na 34, trvala v sobotu dlouho do noci a halasný ryk a řev spolehlivě zahnal veškeré živočichy z okruhu několika kilometrů kolem letiště hluboko do lesů. Výsledky sobotní disciplíny se pak pochopitelně dopočítávaly ještě v neděli v poledne.


 Jeseníky 1999


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku