Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
2. část Mistrovství ČR 1999 ve Francii - Laragne

Standa Hlavinka

    Asi 120 kilometrů směrem na SZ od známého francouzského letoviska Saint Tropez a přibližně 100 kilometrů severně od přístavu Marseille leží podhorské městečko Laragne-Montéglin, nad nímž se vypíná všem evropským plachtařům velmi dobře známý skalnatý hřeben Montagne de Chabre s nejvyšším vrcholem Les Espranons ve výšce 1352m n.m., z kterého lze startovat takřka na všechny světové strany, přičemž délka hřebene samotného je téměř 15 kilometrů.

 Hřeben Montagne de Chabre

    Termika na ostrém hřebeni Montagne de Chabre je za jasných slunečních dnů velmi silná a jedinou zbraní proti častým "dust devilům" na startovišti jsou přímo do skály zavrtaná kotvicí oka, ke kterým jsou závěsné kluzáky před startem pevně připoutány.

    A protože se českým rogalistům zdálo prostředí Jeseníků, ve kterém se konala 1. část Mistrovství ČR, málo exotické a místní děvčata už poněkud okoukaná, rozhodli se dokončit zápolení o Mistra České republiky 1999 právě v Laragne. A jak se ukázalo, vybrali docela dobře.

 Csilla z Rakouska

    I když se oficiální přistávací plocha nachází přímo v prostorách dolního kempu De Montéglin a většina soutěžních disciplín tady měla i svůj cíl, rozdělilo se hned po příjezdu 34 českých závodníků na dvě skupiny. "Drsňáci" rozbili svoje stany v horním desetifrankovém kempu A la Ferme, ohleduplně poněkud dále od civilizace, aby kraválem během svých bengálských nocí neobtěžovali vesměs slušný francouzský lid. Většina zděšených zahraničních obyvatel kempu se hned druhý den ráno spasila překotným útěkem do jiných oblastí zdejšího kraje, takže A la Ferme přešel snadno pod nadvládu obávaných českých okupantů.

 Bujaré veselí v kempu u Drsňáků

    "Masňáci" stanovali za 15 franků v dolním kempu přímo u přistávačky a pod dozorem pořadatelů Oldřicha "Olé" Juříčka a Broni Haničákové jim tedy nezbylo, než se chovat slušně nebo se o to alespoň celý týden pokoušet.

 Olé Juříček

Sobota 14.8.
    Slabý jižní větřík na startovišti Les Espranons a kumulky nad hřebenem Montagne de Chabre přímo vybízely ke startu, takže byla rychle vyhlášena disciplína se třemi otočnými body o celkové délce 61 km, s cílem v dolním kempu De Montéglin a okno bylo bez otálení otevřeno. Že je ale vítr na startu o hodně slabší než se předpokládalo, předvedl vzápětí francouzský turista se svým rogalem, jehož start skončil hned po rozběhu divokým kotrmelcem. Tento odstrašující příklad stačil k tomu, aby už zbytek závodníků startoval naprosto vzorně.

    Základny ve výškách kolem 2800m n.m. sice usnadňovaly přeskoky, ale silný jižní snos naopak komplikoval nabírání výšky. Těžké problémy nastaly pro vedoucí skupinu u třetího otočného bodu, kde se takřka 40 minut nedařilo nikomu zvednout do výšky, která by umožnila úspěšně pokračovat v letu na cíl. Ale protože trpělivost i stoupáky přináší, objevili se nakonec všichni její členové přece jen v cíli, následováni už ovšem tlupou ostatních dravců.

    Nad cílovou páskou prolétlo tento den celkem 13 pilotů. Nejvíce bodů přidělil bodovací systém GAP velmi pozdě startujícímu, ale proklatě rychlému Radkovi Barešovi, který o co později dorazil na start, o to dříve byl v cíli. V celkovém pořadí se tak ihned posunul na 3. příčku, za druhého Dana Vyhnalíka a prvního Petra "Pedro" Nedomu.


 Radek Bareš


    Druhý skončil tento den Michal Cipra, jehož jediným přístrojem ve vzduchu byla vysílačka s čerstvě nabitými bateriemi, ovšem nepřetržitě klíčující, což pochopitelně spustilo více než dvouhodinový příval těch nejsprostších nadávek na spolehlivě gumované frekvenci 147.52 MHz. Třetí se umístil již "uzdravený" Lubin Genčur, jehož alibistická sádra na levou ruku byla ovšem později objevena pečlivě ukrytá v zavazadlovém prostoru jeho vozu.


 Zamyšlený Lubin Genčur


    Odvážný Ivan Sopoušek předvedl sice precizní dokluz na pásku ve výšce sotva 10 metrů, následná otočka bohužel již neměla s mistrným ovládáním závěsného kluzáku pranic společného a zcela nedůstojně se vyválel na francouzské půdě. Vzápětí však nezraněn hrdě odkráčel ke svému vozu pro jednu z patnácti náhradních trapézek.

    Co se hmotnosti polámaného duralu týče, ukázali se hned první den o několik kilogramů úspěšnější "Drsňáci" a svoje zasloužené vítězství taky dlouho do noci hlasitě oslavovali.


 Drsňáci ve svém kempu A la Ferme



Neděle
    Nádherné víkendové počasí opět slibovalo spoustu nahrabaných bodů a na vyhlášené bombastické disciplíně to taky bylo patřičně znát. Vedla celkem přes tři otočné body s cílem v dolním kempu De Montéglin a její celková délka byla 81km.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku