Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
Jak se žije pilotům na Kanárech

Standa Hlavinka & Jarda Jindra

Jak to přijde, že český podnikatel se vším sekne a jen tak se odstěhuje na Kanárské ostrovy?
    Je to něco přes pět let, co jsem pochopil, že to, co se v Čechách nazývá podnikáním, pro mě prostě není. Snad mi došel dech, snad jsem si nezvolil nejlepší obor, snad jsem nechtěl zažít pád, snad jsem jen potřeboval změnu. K tomu nová nadějná známost. V každém případě jsem se rozhodl, že z Čech odejdu a zkusím to znovu někde jinde. Popravdě jsem neměl tušení co, ani pořádně kde. Vybral jsem si Lanzarote, kde jsem pár let předtím byl dvakrát na dovolené a které jsem si nějak zamiloval. Je to ostrov, který lze jen milovat nebo nesnášet, nic mezi. Zpočátku jsem chtěl lítat za penízky padákový tandem a jen tak se potulovat, dokud mi život nepostaví do cesty nějakou příležitost. Za prodanou firmu jsem očekával nějaké peníze, firma měla běžet dál a já měl mít jakousi jistotu do budoucího života. Jenže osud karty zamíchal jinak, než jsem si představoval. Zpočátku asi tak první dva roky to byl šok, ale dnes s odstupem času ničeho nelituju. I když zopáknout bych si to samozřejmě nechtěl. Něco jako vojna, člověk zapomene na to špatné nebo to vidí v méně ostrých konturách. Občas si vzpomene, ale zopakovat si to, to ne.

Povídej něco o těch "vojenských" začátcích.
    Přiletěl jsem letadlem s batůžkem a bicyklem na konci léta 1998, auto přijelo lodí asi o týden později. Přišel první šok, nebyl jsem schopný si zajistit pronájem bytu, nevěděl jsem, jak na to a neznalost místních poměrů a jazyka spolu s nemobilitou mi na jistotě zrovna nepřidala. Takže první tři noci jsem trávil na jakési stavbě a na molu v přístavu ve spacáku s bicyklem pod hlavou. Romantické, jen mě rušili muckající se milenci.

 Král ptáků

    Následoval šok číslo dvě. Ačkoliv auto přijelo ze Španělska do Španělska, bylo procleno jako zboží, neboť Kanárské ostrovy mají autonomii a tedy svá pravidla hry. Vzum - a byl jsem bez peněz. Zbylo na zaplacení nájmu bytu plus kauce na dva měsíce a nějaké jídlo. Čekal jsem však penízky z Čech za firmu, ty však nikdy nepřišly a nikdy nepřijdou, neboť noví majitelé se věnovali spíše hádkám o pozice, než pečování o něco, co trvalo léta vytvořit. Ale vem to čert i s nima. A tak jsem už po týdnu na ostrově byl nucen nastoupit do práce, neboť vítr ne a ne se utišit a možnost vozit někoho na dvoumístném padáku v nekonečnu. Nastoupil jsem v britském baru jako číšník. V životě jsem před tím nenatočil ani pivo a anglicky jsem stěží zvládl pozdravit. Ale našinec se v nouzi neztratí.

 Zoologická zahrada ve stylu Western

    Přišly další šoky. Umřel mi táta a začaly se u mě projevovat malarické záchvaty. V nemocnici řekli, že při troše smůly půjdu fofrem za ním, ale se štěstím se to už nikdy nemusí vrátit. Takhle jsem se potuloval po různých podnicích a občas i stavbách do jara roku 2000. Občas mě vykopli, protože měla přijít inspekce a já neměl pracovní povolení, občas mi nezaplatili vejplatu, prostě nalej vylej.

Kdy se začala karta obracet?
    Poslední zaměstnavatel, malej bar v hotelu s britskou a českou klientelou, udělal během jednoho roku dvakrát bankrot, a tak jsem si to vzal pod křídlo já. Podnikání načerno jak se patří. Pořádal jsem třikrát týdně večírky s živou muzikou a postupně rostl sklad z desíti lahví na dvacet, atd. Jen jsem měl jedno předsevzetí, pracovat jenom do konce sezóny a pak sbohem. Nechci dotovat to, co mě stálo v sezóně tolik úsilí.

    Pak přišla další vlaštovka, vláda vyhlásila amnestii pro přistěhovalce. Kdo se dobrovolně přihlásil na policii, vyplnil pár papírů a doložil, že ve Španělsku žije déle než rok, dostal povolení k pobytu a k práci. Konečně se karta obrátila, už nebylo se třeba hrbit před zaměstnavatelem, ani schovávat před policajtama. A tak po sedmi měsících docela fajn života a kvazipodnikání jsem se trochu finančně vzchopil, koupil si své první terénní auto, ojetou Fronteru, zamával turistům a vyrazil okruh západní Afrikou na čtyři měsíce. Skvělé čtyři měsíce cestování Saharou.

    Po návratu jsem nastoupil jako barman v největším a nejpopulárnějším baru na ostrově. Narostl mi hřebínek. Z pitomce, který nerozezná víno od octa, se stal profesionál, který se nemusí stydět. Jen jsem v duchu snil o něčem tvořivějším. Ale v plánu byly jiné věci. Chtěl jsem vydělat trochu peněz, koupit lepší auto a jet s ním z Lanzarote přes Evropu až do Nepálu a zpět. Necelý rok jsem dřel jak barevný, plánoval, četl a vyřizoval víza. A na počátku února 1992 vyrazil. Jenže okolnosti nedovolily udělat vše podle plánu. Začala válka mezi Pákistánem a Indií a úřady zavřely společnou hranici, tedy jedinou přístupovou cestu po zemi. A tak jsem byl nucen změnit trasu a oklikou přes saudskou poušť se v červnu vrátil zpět na ostrov. Byla to zatím ta nejpohodovější cesta, fantastičtí lidi v Kurdistánu a kupodivu v Rumunsku. Tam, kde jsem nic nečekal, kde jsem chtěl jen projíždět, jsem byl nejmileji překvapen. Když to sečtu, mám na kontě nějakých dvaaosmdesát zemí světa a tisíce diapozitivů.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku