Chcete na tomto místě svoji reklamu ?Novým prezidentem LAA se stal Jiří Kajínek

Petr Dvořák

    Situace v Letecké amatérské asociace je v posledních týdnech krajně vyhrocená, zvláště kvůli rozpočtu na příští rok. Neustálé rozpory mezi funkcionáři a prezidentem vyvrcholily tím, že byl prezident LAA odvolán a na jeho místo byl vypsán konkurz.

    Jaké bylo překvapení všech, když se na tuto pozici přihlásil jediný kandidát. Jiří Kajínek. Když vstoupil do jednacího sálu, kde probíhala mimořádná valná hromada, přestalo divoké dohadování všech přítomných jako když utne. Ve vzniklém tichu byl slyšet špendlík, jak spadl na zem, asociační právník se pokřižoval a zapisovatelka vzrušeně vzdychla. Kajínek zamířil rovnou za kecpult a řekl: "Jsem vaším nový prezidentem," a prohlásil valnou hromadu za ukončenou. Z počátečního zděšení se postupně stala běžná pracovní atmosféra.

    Nikdo neví, odkud se tu Kajínek vzal, ale celková situace na půdě LAA se rázně změnila. V první řadě se změnily pracovny asociačních úředníků. Muselo se vystěhovat téměř vše, takže zbyly jen holé stěny. Vzájemné návštěvy v pracovní době jsou zakázány. Už se nechodí na obědy do sousedního Kovošrotu, protože pracovníci dostávají třikrát denně svůj příděl: ráno dvě jablka, v poledne chléb s máslem, večer vařené brambory. Již během tří týdnů se vrátila dřívější forma Radkovi Václavíkovi, který jediný se Kajínka nebojí a dokonce mu tyká. Radek zhubnul o 45kg, takž jej znovu poznávají i kamarádi, které znal z dob před svým nástupem na LAA a ostatní si myslí, že máme nového hlavního inspektora.

     Dobrému zdravotnímu stavu zaměstnanců prospívají i pravidelné vycházky, na které chodí pracovníci LAA jednou denně. Procházejí se kolem dokola v prostoru mezi budovami a nesmějí spolu hovořit. Střeží je sám prezident Kajínek.

    Z asociace se stala silně prosperující společnost. "Kdo nezaplatí členský příspěvek na další rok a ještě něco navíc, toho zabiju!" prohlásil nejvyšší představitel LAA, načež se během dvou dnů objevilo na účtu LAA bezmála 80 miliónů korun. Také firmy se předhánějí ve svých darech LAA (mimochodem, LAA teď sídlí na pražském Hradě, odkud vystěhovala Kancelář prezidenta republiky a zavedla Kancelář prezidenta LAA). Na nádvoří Hradu teď stojí několik ultralehkých vrtulníků, letouny, batohy s padáky a tuny dalších a dalších věcných darů. Prezidentův osobní vrtulník poznáte podle množství střelných zbraní, které jsou na něm upevněny a míří do všech stran.

    Uplynul však nějaký čas a zaměstnancům se pracovní podmínky přestávají líbit. Nikdo se ovšem neodvažuje protestovat nahlas. Jedině Radek Václavík se jednou odvážil odeslat poštovního holuba se zprávou do redakce našeho časopisu. O něco později se mu podařilo překonat mříž a ze sídla LAA uniknout. Prezident, jakmile se to dozvěděl, po něm dal okamžitě pátrat. Jeho lidé teď prohledávají celou Prahu, ale bezvýsledně. Po Václavíkovi jakoby se zem slehla. Jenom redakce Paraglidingu ví, kde se Radek skrývá. Je totiž ukryt v Kajínkově cele ve věznici Mírov. To je prý jediné místo, kam Kajínek už nikdy nepřijde.


 Návrat na domovskou stránku