Chcete na tomto místě svoji reklamu ?



Terény na Tenerife
    Tenerife je ostrov nejenom terénů pro létání, jejichž detailní popis včetně zakreslení v mapách najdete v rubrice Terény pro létání, ale také výborných terénů pro horskou turistiku, ať už pěší nebo s horským kolem. Vysoko v horách jsme často narazili na malé skupinky čundráků s krosnami na zádech, šplhajících po skalnatých svazích kamsi vzhůru a mezi obrovskými vlnolamovými betonovými kvádry na okraji pláže jsme dokonce jednou nalezli důmyslně ukrytý malý stan. Volné stanování a táboření nebo dokonce rozdělávání ohňů je na Tenerife přísně zakázáno. Lidská vynalézavost ovšem nezná hranic a často jsme potkávali turisty, ubytované ve svých karavanech, postavených na parkovištích u pláží, včetně českého paraglidisty z Berouna s celou svou rodinou.

 Terény na severozápadě ostrova


Termický jihozápad - Taucho, Ifonche
    Jihozápadní termická oblast poblíž přístavu Los Cristianos je dokonale ukrytá před převažujícím východním až severovýchodním prouděním vysokým hřebenem v centrální části ostrova. Několik kilometrů dlouhý skalnatý hřeben s výškou kolem 1000 metrů zde tvoří nedaleko od pobřeží obrovskou podkovu, do které se v odpoledních hodinách intenzívně opírá slunce, jehož síla je navíc znásobena odrazem od mořské hladiny. Nad rozpálenými skalami se tak vytvářejí stabilní komíny a udržet se ve vzduchu až do západu slunce není vůbec žádný problém.

 Nad pobřežím Atlantiku

    Frekventovanějším startovištěm je rozhodně Taucho, i když nám se mnohem víc zamlouvalo vyšší a do hor poněkud více zaklíněné Ifonche. Přistávačka je pro obě startoviště společná a z Ifonche je dokonce trochu z ruky, přesněji řečeno rovných 5 kilometrů. Snad právě proto nebývá na Ifonche tolik rušno. Ale překonat ve slunečném odpoledni vzdálenost 4.5km z Ifonche nad startoviště Taucho není vůbec žádný problém, a to třeba i několikrát za den.

A voda zase neteče
    Voda je nejenom na Tenerife, ale na Kanárských ostrovech obecně velmi vzácný a drahý artikl, podobně jako elektřina. Většina domů je proto speciálně upravena jak z hlediska zachycování vody dešťové, tak z hlediska osvětlení. Rovné části střechy se zvýšenými okraji, připomínající nízký bazén, zachycují na celé své ploše vzácnou dešťovou vodu a odvádějí ji do obrovských nádrží pod zemí. Takovýto rezervoár je pak jediným zdrojem vody pro celý dům.

 Vesnička Barranco Hondo na jihovýchodním pobřeží ostrova

    Osvětlení domů je kromě velkých oken řešeno navíc speciálními podhledy, které propouštějí ostré sluneční paprsky stropem místnosti, ovšem nikoliv přímo, ale následným odrazem od bílých podhledů, a poté bílého stropu a bílých stěn místnosti. Jistá část elektrické energie pro zásobování ostrova je vyráběna větrnými elektrárnami, které jsou v početných skupinách rozesety převážně podél jihovýchodního větrného pobřeží. V jednom místě na pobřeží jsme napočítali dokonce 34 obrovských rotujících vrtulí. Větší část elektrické energie na ostrově je však vyráběna mohutnými naftovými agregáty, které spíše připomínají malé továrny. Elektřina je tedy na ostrově velmi drahá a důsledně se jí šetří. V hotelu, ve kterém jsme bydleli, nelze např. rozsvítit a ani zásuvky nejsou pod proudem bez vsunutí speciální kódové karty do centrálního ovladače za dveřmi apartmá. Stejnou kartou se ale odemykají i dveře, takže při odchodu rozhodně nezapomenete nic vypnout ani zhasnou, protože kartu musíte vzít s sebou. Šetření elektrickou energií ale obyvatelé Kanárských ostrovů zase až tak úplně nepřehánějí a vánoční barevné žárovky na stromech u svých domů rozhodně nezapomínají rozsvítit.

    I když upřímně řečeno, takový pohled na rozsvícenou a vánočními ozdobami ověšenou palmu je pro středoevropana natolik neobvyklý, že musí přece jen chvíli postát a nevěřícně hledět.

Parque Nacional del Teide
    Nedaleko astronomické observatoře Izaňa začíná rozsáhlé území národního parku s přibližně 30 kilometrů dlouhým úsekem silnice. Tento terén sice není vhodný ku létání, ale rozhodně stojí za shlédnutí, obzvláště v případě, kdy se z vysoko položených startovišť v okolí observatoře nedá kvůli silnému větru vůbec odstartovat.

 Krajina v okolí observatoře Izaňa ve výšce kolem 2300 metrů nad mořem

    Náhorní planina národního parku leží ve výšce přes 2000 metrů nad hladinou Atlantiku a okolní bariérou skal a vulkánů je dokonale chráněna před silným větrem. I když panuje za normálních okolností ve volném prostoru v těchto výškách poměrně nízká teplota, v obrovském uzavřeném kotli náhorní planiny, do kterého neustále praží neuvěřitelně ostré slunce, je teplota o poznání vyšší.

 Rozpálená náhorní plošina, v pozadí observatoř Izaňa

    Krajina rozervaných vulkanických skal a písečných dun působí na člověka velmi neobvyklým dojmem, panuje v ní zvláštní ticho a zdejší scenérie připomínají záběry ze sci-fi filmů z jiných planet.

 Na území Parque Nacional del Teide


Kanárská děvčata
    Španělská děvčata na Tenerife jsou velice temperamentní a živá, chovají se naprosto bezprostředně a bez jakéhokoliv ostychu se dají do řeči s cizincem. Všimli jsme si, že některá dokonce za tímto účelem posedávají v okolí hotelu. Nepochybně touží po vyprávění o cizích exotických zemích na severu, kde mráz někdy dosahuje hodnot až -20°C, sněhové vánice vytvářejí závěje tak velké, že ani nákladní auto neprojede, ve městech se pak tento sníh mění v tmavou kašovitou sračku, do které se našinec boří až po kotníky a v hromadných dopravních prostředcích se vesele šíří chřipka a jiné ošklivé choroby ...

 Vanessa z města Puerto de la Cruz


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku