Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
Vertigo: Ve znamení padákové akrobacie

Petr Reček

    Akrobatický závod dvojic pilotů padákových kluzáků a závěsných kluzáků se stal patrně nejvýraznější propagační (ne-li nejlepší) akcí tohoto roku v oblasti paraglidingu a závěsného létání. Vzpomenu-li nezájmu médií na Světových leteckých hrách o sportovní odvětví jménem paragliding, tak kontrast s akcí sponzorovanou firmou Red Bull je více než výmluvný. Návštěvnost diváků, samotný závod a jeho organizace, doprava rekreačních pilotů na start, výstava a počasí - vše klapalo jako pověstné švýcarské hodinky.

    Svým umístěním na východním břehu Ženevského jezera je Villeneuve, městečko známé mnohým českým firmám, které zde nechávají testovat své padákové kluzáky. Plně splňuje předpoklady k setkání nejlepších světových akrobatických pilotů, aby zde mohli předvést své letecké umění. Loni zde přece bratři Rodriguezové poprvé předvedli akrobatickou figuru SAT.

    Díky nádhernému počasí bylo o napětí v závodě, trvajícím tři dny (23.-25.8.), opravdu postaráno. Kdo by se domníval, že dnes stačí jako akrobacii utočit negativku a lupnout nějaký wing-over, tak je hodně "mimo mísu". První dva dny byly ve znamení povinných figur bodovaných sestavenou jury a v neděli následoval program volných akro letů. Letos se stal SAT povinnou figurou, kterou musely týmy, složené ze dvou pilotů, předvést.    Nerad bych opomněl i jeden dost dobrý ženský tým. Mnohé SATy a jejich brutálnější "akro sourozenec" TUMBLING, podporované dýmovnicemi, zastavovaly mnohým divákům dech.    Specialitou Vertiga je jeho přistání na pontonu umístěném cca 70m od kamenného mola, obsypaného aplaudujícími diváky. Samozřejmě, že aplaus byl o to větší, čím blíže nad vodou byla provedena poslední figura, a čím blíže k pontonu se dotyčný zanořil pod vodní hladinu. Zvláště některá přesná přistání rogalistů na malém pontonu svědčila o dokonalém ovládání svých křídel.    Osobně jsem shlédl finálové lety všech účastníků a musím konstatovat, že Španělé Rodriguezové (Edel Milenium) zvítězili poprávu před Mikem Küngem (Ozone) a Markusem Gruendhamerem (Airwave) z Rakouska. Třetí se umístili Othar Lawrence a Chris Santacroce (oba Ozone).    Na závěr bohužel smutná zpráva pro TV Noha. Během tohoto víkendu nebyl nikdo zraněn.


 Návrat na domovskou stránku