Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
 English version

Létání na Kanárských ostrovech - Tenerife

Standa Hlavinka
 

    Nejvyšší horu Španělska byste marně hledali na mapě Evropy. Popatřit zrakem na majestátný Pico del Teide, jehož někdy i zasněžený vrchol se vypíná do výšky 3718 metrů nad hladinu Atlantického oceánu, můžete totiž jedině na Kanárských ostrovech, nejlépe přímo na jednom z největších, na ostrově Tenerife.


 Pico del Teide s vrcholem ve výšce 3718 metrů


    Cílem naší výpravy na tento nejrozlehlejší z Kanárských ostrovů pochopitelně nebylo ztéci strmý vrchol usilovným výstupem bez použití kyslíkových přístrojů. Český aviatik vyráží v zimě na Kanáry především za létáním a i my jsme si dali velmi dobrý pozor, abychom nic z potřebného vybavení pro létání nezapomněli doma.

    Byl 24. prosinec 1999, poslední Štědrý den starého milénia a na palubě Boeingu 737, letícího ve výšce 10 tisíc metrů rychlostí 750km/h, panovala sváteční atmosféra. Letadlo bylo vánočně vyzdobeno, letušky s příjemnými úsměvy rozdávaly pasažérům burské oříšky a zákusky, ozdobené symbolickým a velice chutným marcipánovým vánočním stromečkem, za kulatými okénky letadla byla neproniknutelná tma a většina cestujících, pokud neměla své nejbližší přímo vedle sebe, byla jistě alespoň v myšlenkách někde s nimi u rozsvíceného vánočního stromečku ...

    "Kdy už přinesou konečně kapra s bramborovým salátem?!" vytrhl mě z bohulibého snění hlas racionálně uvažujícího Milana a než jsem se v rozlétnutých myšlenkách stačil vrátit zpátky do sedadla číslo 13A, tahal už s hladovým výrazem v očích nejbližší letušku za rukáv. Z kapra z bramborovým salátem nebylo bohužel nic, ale i po spořádání vaječné omelety nakonec Milan spokojeně usnul.

    Po pěti hodinách letu nás letiště Tenerife Sur na jižním pobřeží ostrova přivítalo jasnou oblohou, příjemným severovýchodem o rychlosti kolem 6m/s a teplotou 24°C. Na to, že jsme odlétali z letiště Ostrava-Mošnov za teploty -12°C, docela příjemná změna.


 Tenerife - 24. prosinec 1999


Tenerife
    patří svojí rozlohou 2057 kilometrů čtverečních k největším z Kanárských ostrovů a díky 3718 metrů vysokému vulkánu Pico del Teide je ostrovem nejvyšším. Celý ostrov vznikl vlastně spojením tří menších ostrovů v jediný při velkém sopečném výbuchu a stopy po vulkanické činnosti jsou stejně jako na ostrově Lanzarote znát prakticky všude. K poslední menší sopečné erupci došlo v roce 1909, ta však zdaleka nedosahoval intenzity výbuchu z roku 1798, kdy vulkán Pico Viejo soptil rovné 3 měsíce a lávou bylo zalito 5 kilometrů čtverečních plochy ostrova.


 Okraj lávového pole ve výšce 1800m n.m.


    Mohutným horským hřebenem Cumbre Dorsal je celý ostrov podélně rozdělen na jižní suchou a současně i teplejší část, na které lze nalézt i většinu nejznámějších pláží, stejně jako termických terénů. Severní chladnější a vlhčí část ostrova je v pásu přibližně mezi 800 a 1600m n.m. pokryta velmi hustými a hlubokými lesy, ve kterých dokonce rostou jakési podivné druhy hub. Protože však večeře v hotelu byly poměrně vydatné, nezkoušeli jsme stupeň jejich jedlosti. Pásmo lesů na jižní straně ostrova je podstatně řidší a suchší a houbám se v něm příliš nedaří.

 Jižní svahy ostrova Tenerife

    Výskyt lesů a bujné vegetace právě v tomto výškovém rozpětí není samozřejmě vůbec náhodný. Pasátové větry vytvářejí mraky na návětrných svazích právě v těchto výškách a protože na ostrově prakticky neprší, je vlhkost mraků jediným zdrojem vláhy pro zdejší rostlinstvo.

 Lesy na severních svazích ostrova

    Po dopoledním nahřátí svahů začíná stoupající vlhký mořský vzduch kondenzovat i při bezvětrných dnech právě v těchto výškách, což má pro létání v této oblasti bohužel hned několik nepříjemných dopadů. Základny oblačnosti se dostanou přes 1000m n.m. jen málokdy, čímž jsou také jednoznačně dány nejvyšší dostupy. Vytočit stoupání např. nad vrchol Pico del Teide je tedy naprosto vyloučeno. Je sice možno zdejší klimatické podmínky ošálit startem z výšek kolem 2200 metrů, ale okamžitě nastává problém opačný. Vrstva oblačnosti často i několik stovek metrů tlustá leží hluboko pod startem a je třeba jí za letu proklesat. Navíc vysoká rychlost větru v těchto výškách často úplně znemožňuje jakýkoliv start.

 Vrstva oblačnosti ve výšce kolem 1000m n.m.


Ceny na Tenerife
    O cenách na ostrově platí totéž co v článku o Lanzarote, jenom ten potvora benzín (Natural 95) v průběhu roku 1999 podražil na nějakých 18Kč za litr. Pro našince ovšem pořád ještě pěkná cena. Na všech dálnicích na Tenerife se jezdí bez poplatků a nejvyšší povolená rychlost je 120km/h. Vstup na pláže je rovněž zdarma, ale kdo by očekával na ostrově vulkanického původu bílý písek, byl by těžce zklamán. Barva písku na plážích je tmavě šedá až černá a písečné pole se většinou po několika metrech od vody rychle mění v oblé kameny velmi podobné barvy. Jedinou výjimkou je uměle vytvořená pláž Las Teresitas na východním cípu ostrova, na kterou byly navezeny tuny žlutého písku ze Sahary a i na pravidelném rozmístění palem je její umělý původ velice dobře patrný.

 Pláž Las Teresitas


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku