Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Agfa ePhoto CL18

Standa Hlavinka

    Digitální kompaktní fotoaparát Agfa ePhoto CL18 je jednodušší verzí fotoaparátu Agfa ePhoto CL20. Jedná se skutečně o velmi jednoduchý a laciný přístroj s CMOS snímačem, který obsahuje 300 tis. obrazových buněk a jehož rozlišení je 640x480. Celý přístroj se pohodlně vejde do dlaně ruky a jeho hmotnost je pouhých 120g (bez baterie).

 Digitální fotoaparát Agfa ePhoto CL18

Napájení a spotřeba
    Fotoaparát je možno napájet ze dvou tužkových článků (NiCd, NiMH, alkalické, lithiové) nebo pomocí USB portu také z připojeného počítače. Odběr proudu z tužkových článků se za normálního provozu pohybuje kolem 340mA, takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet necelých 5 hodin práce. Přibližně po 1 minutě nečinnosti ale přejde fotoaparát automaticky do vypnutého stavu, při kterém odebírá z baterie proud o velikosti pouze 0.022mA. Aktivace ze stavu vypnutí po stisknutí příslušného tlačítka je velmi krátká a trvá přibližně 3 až 4 sekundy. Odběr proudu z baterie ve vypnutém stavu je tak malý, že je zbytečné vyjímat články z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CMOS snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je CMOS snímač s celkem 300 tis. obrazových buněk, přesněji 640x480. Toto je také rozlišení použitého CMOS snímače. Formát obrázku je pouze JPEG ve dvou různých stupních komprese. Do interní paměti s kapacitou 2MB lze tedy podle nastaveného stupně komprese a tím i kvality snímku uložit celkem 16 nebo 32 záběrů.

Objektiv
    Pevný objektiv fotoaparátu má ohniskovou vzdálenost 7.2mm, v přepočtu na kinofilm tedy 45mm a jeho světelnost je 2. Neumožňuje ani změnu ohniskové vzdálenosti ani zaostřování. Jedná se tedy o "Fix Focus", rovina zaostření je "natvrdo" nastavena na hyperfokální vzdálenost a hloubku ostrosti udává výrobce od 0.5m až po nekonečno.

    Maximální rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CMOS snímač) nelze pochopitelně u přístroje této cenové kategorie očekávat nijak závratnou a ve srovnání s CL20 je podstatně horší. Zjevně výrobce použil při obou možných nastaveních kvality snímku poměrně vysoký stupeň komprese, aby se do omezeného prostoru paměti (2MB) vešlo co nejvíce snímků. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ani u čísla 60 není kresba příliš zřetelná a k úplnému slévání pixelů začíná docházet už za hodnotou 50. Čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.8m a tloušťka čáry s číslem 20 (ani nelze zobrazit) je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení

Hledáček
    Jednoduchosti přístroje odpovídá i obyčejný průhledový hledáček. Těsně vedle hledáčku v zorném poli je pak viditelná zelená LED dioda, která indikuje připravenost fotoaparátu k záběru. U takto laciného fotoaparátu nelze pochopitelně čekat barevný LCD displej k prohlížení pořízených snímků.

     Za tímto účelem musíme odchvátat k počítači, připojit propojovací USB kabel a veškeré manipulace provádět z počítače. Nebo alespoň propojit fotoaparát videokabelem s TV přijímačem.

    Na maličkém LCD displeji na zadní straně fotoaparátu, který ovšem neslouží ani jako hledáček, ani k prohlížení pořízených záběrů, je indikován stav baterie, zapnutí blesku, nastavená kvalita snímků, počet zbývajících záběrů a zobrazovány některé další funkce.

Expozice
    Citlivost CMOS snímače je nastavena natvrdo na ISO 200 a fotoaparát má k dispozici pouze 1 hodnotu clonového čísla (2). Expoziční doba se pohybuje od 1 sekundy až po 1/10000 sekundy. Skutečně desetitisícina, nejde o překlep. Fotoaparát s tímto typem snímače totiž nepotřebuje mechanickou závěrku, expoziční doba je dána elektronicky a může být tedy extrémně krátká. Expozici bohužel nelze žádným způsobem ovlivnit a fotograf nemá ani možnost zjistit, s jakým nastavením parametrů expozice proběhne. Výrobce jistě správně předpokládá, že toho, kdo si takový jednoduchý fotoaparát pořídí, určitě ani žádné parametry jakési expozice nebudou zajímat.

    Poněkud delší je ale prodleva mezi stisknutím spouště a spuštěním expozice. Při fotografování rychle se pohybujících předmětů je na tuto okolnost třeba pamatovat. A protože při expozici samotné se ve fotoaparátu skutečně vůbec nic nehýbe (závěrka neexistuje, objektiv stále na plnou díru), je tento okamžik indikován alespoň akustickým pípnutím, jinak by fotograf vůbec netušil, jestli už k expozici došlo. Vyvážení bílé barvy probíhá rovněž pouze automaticky a do nastavení není možno nijak zasáhnout. Expozici je možno spustit i samospouští se zpožděním 10 sekund.

    CL18 umožňuje také snímání video sekvencí s rozlišením 160x120 nebo 320x240.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici pouze zabudovanou interní paměť s kapacitou 2MB, která je schopna pojmout podle nastaveného stupně komprese a tím i kvality snímku celkem 16 nebo 32 záběrů. Po zaplnění interní paměti ovšem nezbývá, než několik snímků bez možnosti náhledu smazat nebo běžet k nejbližšímu počítači a snímky z paměti uložit do počítače. Bez počítače nebo alespoň TV přijímače totiž není možno snímky ve fotoaparátu prohlížet.

Zábleskové zařízení
    Pevně zabudovaný blesk má směrné číslo 4 (při natvrdo nastavené citlivosti ISO 200). To znamená, že při dané světelnosti objektivu (2) je maximální dosah blesku 2 metry. Záblesková automatika neexistuje. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí pouze 35mm, takže navíc ještě při absenci možnosti nastavení předzáblesků není možno zabránit vzniku jevu červených očí jinak, než přiblížením se k fotografované osobě co nejblíže.

Možnosti propojení
    K propojení fotoaparátu s okolím slouží 2 konektory. Jeden k propojení fotoaparátu s počítačem přes USB rozhraní, druhý je pak výstupem videosignálu v normě PAL nebo NTSC a umožňuje tedy pořízené snímky zobrazovat na obrazovce TV přijímače nebo je rovnou nahrávat na pásku videorekordéru.

    Podobně jako u CL20 je i s fotoaparátem CL18 dodáván balík software na CD nosičích, včetně nezbytně nutného ovladače (Twain) USB portu pro operační systém Windows, protože USB rozhraní fotoaparátu není plně kompatibilní (Non Storage Class) a bez nainstalovaného ovladače od výrobce prostě nefunguje. Současně s ovladačem se nainstaluje i software, kterým je možno stahovat obrázky z fotoaparátu. Těm, kteří nemají na svém počítači naistalován některý z profesionálních grafických editorů, se pak bude jistě líbit ze spousty přibaleného software např. Photo House od firmy Corel, který nabízí nepřeberné množství funkcí k úpravám pořízených snímků. Chybí snad pouze možnost zobrazení histogramu.

Videokamera
    Pomocí přibaleného programu ArcSoft Video Impression je možno proměnit fotoaparát po připojení k počítači ve videokameru, který snímá videozáznam s rozlišením 160x120 nebo 320x240. Pomocí tohoto programu je možno vytvářet video soubory typu AVI a dokonce je v počítači i ozvučit. Nabízí se tak možnost použít fotoaparát jako webovou videokameru a výrobce dokonce pro tento účel přibaluje k přístroji i malý stojánek se stativovým závitem k pevnému uchycení fotoaparátu.


 Návrat na domovskou stránku