Je malý kapesní přijímač firmy Garmin s názvem GPS Garmin 12, který mi dovalil Jaroušek Lampar a který už dneska nosí po kapsách kdejaký bezdomovec, aby správně trefil ke svému bezdomovu.
Velikostí je to stejné jako mobilní telefon. Kryt z černého plastu, displej krytý sklíčkem, vespod komunikační a napájecí port a dole vpředu tunýlky na zasunutí 4 tužkových článků. Všechny otvory jsou zakryty gumovými dvířky a celý přístroj je vodotěsný do 1 metru po dobu 30 minut. Nad displejem je gumová klávesnice se šesti menšími klávesami a jednou velkou. Anténa je skrytá uvnitř GPSka a nedá se nahradit třeba externí na střeše vašeho letadla. Výrobce slibuje, že alkalické baterie vydrží na 12 hodin provozu, čemuž věřím. Už jsem měl přístroj puštěný skoro 5 hodin a indikátor stavu baterií se zatím ani nehnul z maximální hodnoty. Teď mám GPS položené vedle počítače a krmím jej z externího zdroje pomocí automobilového CL napáječe (stojí bratru 1300,- Kč). Uprostřed mého dětského pokojíčku zcela mimo výhled okna zachycuje 5 družic. Asi budu muset okno přivřít, aby mi sem nelezlo tolik signálu ...
Co všechno umí
Po zapnutí se zjeví titulní stránka s rozvržením aktuální polohy družic nad naším horizontem, měřítko intenzity signálu každé z nich a polohová chyba přístroje. Ta se zpravidla pohybuje mezi 15 - 25 metry.
Další stránka udává navigační údaje: grafický kompas, zeměpisný směr našeho pohybu a rychlost vůči zemi.
|
A také celkovou uraženou vzdálenost, průměrnou a max.dosaženou rychlost, čas provozu GPSka a popř. nadmořskou výšku. Dále zeměpisné souřadnice ve vhodném formátu, např. v radioamatérských lokátorech. Nechybí ani zcela přesný čas.
Třetí stránka představuje digitální mapu. Její rozměr možno měnit od 300 m do 800 km na displeji. Zobrazují se na ní nadefinované nebo změřené waypointy a jejich názvy nebo komentáře k nim a ikonky, které jim přiřadíte. Ikonky jsou dost otřesné: potápějící se lodička, rybička, lebka se zkříženými hnátky, kotva, domeček, křížek a další. Z toho soudím, že je to přístroj určený pirátům. Do mapy si můžete nechat zakreslovat vzdálenostní kroužky kolem vaší polohy, naprogramovanou trať a údaje o vašem pohybu - záznam každého vašeho kroku. Jak se pohybujete, trousí černý čtvereček uprostřed displeje (to jste vy) za sebou nepřetržitou čáru a ukládá jí do paměti. V cíli si můžete čáru otočit a zase po ní capkat pěkně zpátky. Až jednou pojedu do cizího velkoměsta, neudělám bez GPS krok a jistě trefím, odkud jsem vyšel. V horní části mapy je dialogový řádek, kde si můžete nastavovat různé věci, týkající se mapy a ukládání údajů do paměti.
|