Garmin GPS III - Pilot

Standa Hlavinka
K otestování zapůjčeno firmou  Aviatik s.r.o.  se sídlem ve Praze.

    Miniaturizace opět pokročila a Garmin GPS III Pilot se pyšní rozměry 12.5x5.3x4.1cm, i když výrobce udává v manuálu podivných 15.6x5.1x1.23cm. Tyto skutečně miniaturní rozměry se ovšem nikterak nedotkly LCD zobrazovače, jehož rozměr zůstává 58x38mm. Díky vynikajícímu rozlišení této malé obrazovky jsou všechny trajektorie včetně nápisů vykresleny velmi precizně a je možno používat i speciálních maličkých grafických symbolů a značek. Vnější otočná (a odnímatelná) anténa umožňuje nastavit optimální polohu jak při používání přístroje "na šířku", tak i "na výšku". Spolu s přístrojem je dodáván i otočný držák, který umožňuje naklápět přístroj např. na palubní desce kolem podélné osy přístroje a dotažením zafixovat jeho optimální polohu.

    Skvěle vyřešené a skutečně do detailu vyprecizované ovládání přístroje a způsob nastavování jednotlivých parametrů a funkcí dokazuje, že se při vývoji tohoto GPS hodně přemýšlelo. Výsledkem je velmi zdařilé, operační systém Windows lehce připomínající ovládání, z něhož máte pocit, že již několik minut po prvním zapnutí přístroje jste zcela pány situace, samozřejmě pokud jste již někdy s přístrojem GPS pracovali a vyznáte se tedy v terminologii.

Napájení a spotřeba
    Přístroj lze napájet čtyřmi tužkovými články nebo z vnějšího zdroje napětím 10-32V. Výrobce udává příkon 0.75W, což tedy při napětí 6V (4x1.5V) znamená odběr proudu 125mA. Naměřené hodnoty jsou však vyšší. V režimu simulátor sice kolísá napájecí proud v okolí pouhých 60mA, ale pro provoz přístroje je spíše důležitý normální režim, ve kterém teče do přístroje v průměru něco přes 160mA. To už je ovšem o 30% více, než udává výrobce. Plně nabité NiMH články s kapacitou 1100mAh vydrží tedy napájet přístroj 6 až 7 hodin. Výrobce ovšem zaručuje 8 hodin provozu s články alkalickými, což je zase zbytečně skromně málo, protože alkalické články mají mnohem větší kapacitu než články NiMH.

    Údaje v originálním manuálu firmy Garmin Corporation jsou tedy v tomto směru velmi rozporné. Příkon přístroje a jeho spotřeba je vyšší než udává výrobce, výdrž článků je však zase rozhodně vyšší, než údaje v manuálu. Je tedy možné, že se jedná o docela obyčejný překlep, podobně jako u rozměrů přístroje. Vypnutý přístroj odebírá z baterie proud 0.08mA, což je tak malá hodnota, že nemá význam vyjímat kvalitní články z přístroje při delší době jeho nepoužívání.

Tady ovšem dobrý pozor !
    Výrobce proklamuje vestavěnou lithiovou baterii, která napájí paměť přístroje s uživatelskými daty a uživatelským nastavením i při vyjmutých tužkových článcích a jejíž životnost je údajně 10 let. Testovaný přístroj (s/n: 40500072) měl tedy buďto již 10 let těžkého navigování za sebou a nebo výrobce sice lithiovou baterii pochválil, ale nevestavěl. Kompletní nastavení přístroje včetně uživatelsky zadaných bodů se totiž odporoučelo do říše zapomnění neúprosně vždy za 30 sekund od okamžiku vyjmutí článků.

 Garmin GPS III

Nastavení typu baterie
    Je všeobecně známo, že indikátory stavu baterie fungují na principu měření napětí. Vsuneme-li do přístroje baterii nových alkalických článků, jejichž nominální napětí je tedy 1.5V, bude indikátor ukazovat vyšší hodnotu, než při použití článků typu NiCd nebo NiMH. Garmin GPS III Pilot dovoluje nastavit typ článků, které jsou v přístroji právě používány. Indikátor stavu baterie tak mnohem přesněji sleduje vybíjecí křivku použitých článků.

Příliš mnoho tlačítek ?
    Miniaturní provedení přístroje posouvá jeho použitelnost spíše do kabin letadel či automobilů. Ovládání maličkých tlačítek prsty v rukavicích je totiž velmi obtížné a navíc díky výbornému rozlišení LCD zobrazovače je vhodné nemít přístroj příliš daleko od očí. Těžko se pak rozlišují jemné detaily map a některé textové údaje.

    Kolem centrálního kolébkového ovladače je seřazeno celkem 8 tlačítek. Na první pohled mnoho, ovšem na druhý už nikoliv. Všechna jsou vysoce účelná a umožňují volat některé často používané funkce přímo jediným stiskem odpovídajícího tlačítka. Jako velmi názorný příklad může dobře posloužit například dvojice tlačítek "Zoom in" a "Zoom out".


pokračování článku

 Zpět