Zajímavosti, novinky - 31.3.2022
Přelety, zážitky a příběhy z létání

KATUSHA 2012

| Autor: El Speedo – flying community
V sobotu 15. 9. 2012 se na Javorovém vrchu u Třince uskutečnil tradiční beskydský závod tříčlenných štafet v běhu do vrchu, paraglidingu a MTB „Katusha 2012“. Na start tohoto již sedmého ročníku se postavilo 26 mužských týmů, 4 ženské týmy a rekordních 17 jednotlivců, kteří se utkali o prestižní titul „Javorový muž“.
Běh do vrchu
Úderem jedenácté vyrazilo společně 47 běžců směrem vzhůru na vrchol Javorového. Prudký výběh přímo po sjezdovce dlouhý 2,1 kilometru s převýšením 500 metrů, zvládl nejrychleji Tomáš Lichý z týmu „Adroit.cz“, a to v čase 17:35. Se ztrátou 52 sekund se v cíli objevil druhý běžec Jan Polášek a jako třetí se zpožděním na vítěze 1:39 také Patrik Pryszcz. V ženské kategorii pak dorazila jako první Dominika Bělešová z družstva „Horyshora.cz“ s časem 23:44, za ní pak Lucie Pryszczová se ztrátou 0:05:31a třetí Iveta Neprášová se ztrátou 6:16. Ostré tempo závodu nasadil také Martin Jansav kategorii „Javorový muž“, který na vrchol dorazil jako celkově sedmý s celkovou ztrátou jen 3:50 na nejrychlejšího běžce závodu.
Paragliding
Sice při zataženém nebi, ale s lehkým západním větrem se i letos, stejně jako při všech šesti předchozích ročnících, povedla také paraglidingová disciplína. Při ní se podařilo letět všem přihlášeným paraglistům. Katusha se svou letovostí stává unikátem nejen mezi českými, ale také evropskými štafetovými závody. Nejrychlejším pilotem byl letos s časem 7:27 Dalibor Carbol z „El Speedo fofr týmu“. Druhým nejrychlejším pilotem v týmové kategorii byl Šimon Kubalka se ztrátou 1:29, a třetím pak Miki Poloha se ztrátou 1:48. Ani dámy nezůstávaly pozadu a s časem 12:34 přilétla do cíle nejrychleji Petra Figalová. V kategorii „Javorový muž“ se po paraglidingové disciplíně dostal do čela Michal Krysta – obhájce titulu z loňského ročníku.
MTB
O vítězi rozhodlo kolo. Letošní novinkou byla prodloužená MTB trať, na které přibyly velmi atraktivní sjezdy obsahující technické pasáže i rychlé části s celkovou délkou cca 11 km a převýšením 500 m. Cíl byl letos poprvé pod Javorovým v blízkosti startu celého závodu a tím se celá trať uzavřela a získala na své vyšší náročnosti. Letos poprvé nerozhodovala na MTB trati jen fyzická připravenost, ale také technické dovednosti jezdců. Jako první vyjel na trať z prostoru předávky Milan Damek z týmu „Justcooky.cz“ a ten si nejlepším MTB časem (mimo jiné ve výjezdu i sjezdu)37:17 vedení také udržel. Své kvality zde zúročil také biker Niki Ivanov z týmu „Nemovitostivbeskydech.cz“, který druhým MTB časem 37:58 zajistil svému týmu celkově druhou pozici se ztrátou pouhých 1:28 na vítězný tým. Skvěle zajel také Vlastimil Cichý z týmu „Adroit.cz“, která třetím MTB časem 40:22 poslal svůj tým na celkovou třetí pozici se ztrátou 4:27.
Členové vítězného týmu „Justcooky.cz“ s celkovým časem 1:05:05, tak nasadili laťku závodu s novými tratěmi hodně vysoko a věříme, že v dalších letech bude výzvou stáhnout tento čas pod hodinu.
V ženské kategorii se na prvním místě umístil tým „Horyshora.cz“ s časem 1:38:50. Druhým ženským týmem byl „SKI team Pustevny“ se ztrátou 2:03 a třetím pak „Matky z Beskyd“ se ztrátou 22:18.