Když se při své první výpravě napříč Atlantickým oceánem vylodil Kolumbus v roce 1492 na ostrově Hispaňola na dohled od Kuby a zhruba 1200km jihovýchodně od Floridy, určitě tehdy netušil, že kromě nového uzemí s nejvyšší horou Pico Duarte (3175m) předává Španělsku a dalším generacím více než deset startovišť, vhodných pro provozování paraglidingu. Španělé pak o 200 let později pustili západní třetinu území ostrova Francouzům (Haiti) a teprve v roce 1844 vyhlásil větší zbytek ostrova, do té doby známý pod názvem Santo Domingo, nezávislost jako Dominikánská republika. Název Santo Domingo pak zůstal už jen hlavnímu městu. Sem se tedy o víkendu 17.-18. ledna začne sjíždět světová paraglidistická špička, aby si to mezi sebou rozdala v šest dnů trvajícím nultém závodě Světového poháru paraglidingu, který je jakousi přípravou na celou letošní sérii v Itálii, Rakousku, Francii, Turecku a Mexiku.
© 2001-2003 by Caribbean Free Flying, - www.CaribbeanFreeFlying.com
A zatímco u nás hodinu před půlnocí spolehlivě mrzne, v hlavní městě Dominikánské republiky ukazuje teploměr v tutéž chvíli v pět hodin odpoledne +29°C, což ale v tropech na 19. stupni severní šířky nikoho z místních neudivuje. Dominikánců tady žije na území o rozloze necelých 50000km2 téměř 9 milionů a většinou jsou to samí míšenci (73%). Bělochů je 16% a černochů jenom 11%.
Pro Středoevropana je ale určitě překvapivý fakt, že každá žena tady rodí v průměru 3 děti (přesněji 2.92), no a pro Petru Krausovou možná zase to, že z těch narozených je o něco víc mužů než žen ...
|
Pondělí 19.1.
Po tréninkovém víkendu na startovišti Galván v pohoří Sierra de Neyba v jižní části ostrova je pro první disciplínu závodu s ohledem na poměrně nízko ležící základny zvolena trať v rovinách jižního cípu ostrova. Jede se na východně orientované startoviště La Job do výšky 1650 metrů, které se nachází na okraji pohoří Sierra de Baoruco a vyhlášená disciplína s jediným otočným bodem měří celkem 39.4km.
© 2001-2003 by Caribbean Free Flying, - www.CaribbeanFreeFlying.com
Kvůli nízko ležícím základnám těsně pod úrovní startoviště je třeba dlouho čekat a startovní okno je nakonec otevřeno až ve 13:50. Ale v těchto podmínkách se nedají čekat žádné zázraky. Celou situaci navíc komplikuje silná přízemní bríza, vanoucí od blízkého pobřeží údolím Valle de Neyba do vnitrozemí.
© 2001-2003 by Caribbean Free Flying, - www.CaribbeanFreeFlying.com
Po dosažení prvního otočného bodu se trať lomí směrem do vnitrozemí směrem k západněji položenému jezeru Lago Enriquillo, ale ani silný vítr v zádech neumožňuje v dnešních velmi slabých podmínkách dolétnout až do cíle. Jako jediný se po 1 hodině a 33 minutách objevuje nad páskou švýcarský pilot Florian Wicki a stává se tak vítězem dnešní disciplíny. Celých 14km do cíle má v pořadí druhý Američan Brett Zaenglein a třetí je kolumbijský národní přeborník Jorge David Cifuentes, který přistál na 23. kilometru.
Na zítřejší den už slibují meteorologové méně oblačnosti se slabším jihovýchodním větrem, ovšem na středu a čtvrtek už je hlášena možnost občasných přeháněk. Ale jako na každém ostrově, tak i tady se podmínky velice mění v závislosti na dané lokalitě a všechno může být nakonec úplně jinak.
|