Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Praktica Genius 1.0

Standa Hlavinka
K otestování zapůjčeno firmou  Foto Morava  se sídlem v Kopřivnici.

    Praktica Genius je digitální kompaktní fotoaparát, svými parametry velmi podobný fotoaparátu Agfa ePhoto CL20. Jedná se opět o velmi jednoduchý a poměrně laciný přístroj s CCD snímačem, který obsahuje přibližně 1 mil. obrazových buněk a jehož maximální rozlišení je 1152x864. Rozměry přístroje jsou přibližně 85x80x30mm a celý přístroj se vejde právě do dlaně ruky. Hmotnost přístroje bez baterie činí 120g.
 Praktica Genius 1.0

Napájení a spotřeba
    Fotoaparát je napájen ze dvou tužkových článků (NiMH, alkalické), napájení přes USB port z připojeného počítače není možné. Odběr proudu z tužkových článků se za normálního provozu pohybuje kolem 280mA, takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet asi 5 až 6 hodin práce. Přibližně po 1 minutě nečinnosti ale přejde fotoaparát automaticky do vypnutého stavu, při kterém odebírá z baterie proud o neměřitelné velikosti (menší než 0.00005mA). Aktivace ze stavu vypnutí po stisknutí příslušného tlačítka je velmi krátká a trvá necelé 2 sekundy. Odběr proudu z baterie ve vypnutém stavu je tak malý, že je zbytečné vyjímat články z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je CCD snímač s celkem 1 mil. obrazových buněk, přesněji 1152x864. Toto je také maximální rozlišení použitého CCD snímače. Formát obrázku je BMP nebo JPEG ve dvou různých rozlišeních, a to 1152x846 a 640x480. Exponované snímky se ukládají na výměnnou SM kartu.

Objektiv
    Pevný objektiv fotoaparátu má ohniskovou vzdálenost 6.7mm, v přepočtu na kinofilm tedy přibližně 48mm a jeho světelnost je 2.8. Podobně jako u CL20 neumožňuje ani změnu ohniskové vzdálenosti ani zaostřování. Jedná se tedy o "Fix Focus", rovina zaostření je "natvrdo" nastavena na hyperfokální vzdálenost a hloubku ostrosti udává výrobce od 0.9m až po nekonečno. Jedinou možností přeostření objektivu je přepnutí na "Macro", rovina ostrosti se pak posune blíže k objektivu a hloubka ostrosti je podle údajů výrobce od 40 do 90cm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení

    Maximální rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) není u přístroje této třídy samozřejmě nijak závratná. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, hranice rozlišení končí někde kolem hodnoty 30. Čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.9m a tloušťka čáry s číslem 20 (ani nelze zobrazit) je přesně 0.5mm.

Hledáček
    Podobně jako CL20 má i tento fotoaparát obyčejný průhledový hledáček s vyznačenými zornými poli pro obě polohy "zaostření" objektivu. Těsně vedle hledáčku v zorném poli je pak viditelná zelená LED dioda, která indikuje připravenost fotoaparátu k záběru. Barevný LCD displej k prohlížení pořízených snímků není k dispozici. Pro tento účel musíme zajít k počítači a pomocí výměnné SM karty nebo připojením propojovacího USB kabelu nebo sériového kabelu nasypat snímky do počítače. Stejně jako u CL20 nám tady ani TV přijímač nepomůže, fotoaparát totiž nemá video výstup.

    Na maličkém LCD displeji na horní straně fotoaparátu je indikován stav baterie, zapnutí blesku, nastavené rozlišení snímků (H nebo L), počet zbývajících záběrů a zobrazovány některé další funkce.

Expozice
    Citlivost CCD snímače je nastavena natvrdo na ISO 100 a fotoaparát má k dispozici pouze 1 hodnotu clonového čísla (2.8). Expoziční doba se pohybuje od 1/25 sekundy až po 1/10000 sekundy. Expozici bohužel nelze žádným způsobem ovlivnit a fotograf nemá ani možnost zjistit, s jakým nastavením parametrů expozice proběhne. Výrobce jistě správně předpokládá, že toho, kdo si takový jednoduchý fotoaparát pořídí, určitě ani žádné parametry expozice zajímat nebudou.

    Prodleva mezi stisknutím spouště a spuštěním expozice je poměrně krátka, ale znatelná. Vyvážení bílé barvy probíhá rovněž pouze automaticky a do nastavení není možno nijak zasahovat. Expozici je možno spustit také samospouští se zpožděním 10 sekund.

Paměť fotoaparátu
    Exponované záběry se ukládají na výměnnou kartu Smart Media (SM) s kapacitou 4MB nebo 8MB. Použití karet vyšších kapacit výrobce nepřipouští. Karta s kapacitou 8MB může pojmout 20 nebo až 63 snímků, podle právě nastaveného rozlišení.

Zábleskové zařízení
    Pevně zabudovaný blesk má směrné číslo 7 (při natvrdo nastavené citlivosti ISO 100). To znamená, že při dané světelnosti objektivu (2.8) je maximální dosah blesku 2.5 metru. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu je na tak malý fotoaparát poměrně velká a činí přibližně 55mm. I když blesk nedisponuje možností nastavení předzáblesků, není třeba se vzniku jevu červených očí příliš obávat, obzvláště když vzhledem k maximálnímu dosahu blesku by neměla být fotografovaná osoba od objektivu dále než 2.5 metru.

Možnosti propojení
    K propojení fotoaparátu s okolím slouží USB konektor a sériové rozhraní RS-232. Oba konektory jsou ukryty pod odklápěcím gumovým víčkem na boční stěně fotoaparátu. Současně s fotoaparátem je dodáván na CD nosiči software "Foto.Eureka" pro komunikaci fotoaparátu s počítačem, včetně ovladače USB portu pro operační systém Windows, protože USB rozhraní fotoaparátu není plně kompatibilní a bez nainstalovaného ovladače od výrobce prostě nefunguje. Pomocí software "Foto.Eureka" je tedy možno přenášet snímky z fotoaparátu do počítače, prohlížet je a také samozřejmě archivovat.


 Návrat na domovskou stránku