Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do rubriky.
MČR Krkonoše a Česká liga 2002

Standa Hlavinka

Generální sponzoři závodu: MAC Para Technology a www.termika.cz

Sobota 18. května
    "Ty vole, sníh ...!" volá kdosi z osazenstva přeplněného auta organizátora závodu Martina Slívy při průjezdu lesním úsekem nad Horními Mísečkami nahoru na kopec Medvědín, který byl organizátory s ohledem na předpokládaný směr větru a inverzní situaci pro dnešek vybrán jako startoviště. I když slunce smaží nebývalou silou, teplota u horní stanice lanovky na Medvědíně se pohybuje kolem 10°C. Nad vrcholem kopce rychle naskakují první bílé mráčky, ale směr poměrně slabého větru je spíše jižní než východní a pro start je tedy vybrána prostorná jihozápadní sjezdovka místo východní.

 Na Medvědíně

 Renata Kuhnová a Hanka Matyásková

    Na briefingu je pak vyhlášena disciplína s celkem třemi otočnými body - Lysá hora, Stoh a Pláně. Cílová páska je natažena poblíž dolní stanice lanovky na Medvědín ve Špindlerově Mlýně. Celková délka trasy činí 21km a dnes se letí "Race to goal", což znamená ve své podstatě hromadný start v okamžiku otevření startovního okna ve 13:45. Je možno samozřejmě startovat i kdykoliv později, ale čas běží všem už od 13:45.

    Mumraj téměř čtyřiceti najednou startujících pilotů se ale k mému mírnému zklamání nekoná, termika před startovištěm zatím není příliš přesvědčivá. Během deseti minut ale už první závodníci začínají točit stoupání nad jihovýchodním svahem, který prudce padá dolů do Špindlerova Mlýna.

 Na startu

 Nad jihovýchodním svahem Medvědína

    Ani jsem netušil, že název osady Špindlerův Mlýn vznikl vlastně omylem. Pamětníci včetně Mirka "Radara" Stěhuly shodně tvrdí, že kdysi za Rakouska-Uherska se hornická vesnice Svatý Petr rozhodla požádat úřady ve Vídni o povolení ke stavbě kostela. K sepsání žádosti se sešli u pana Špindlera v jeho mlýně na drcení rudy a po úspěšném zformulování žádosti na závěr textu napsali, jak už se to tak obvykle píše - "Ve Špindlerově mlýně dne toho a toho". Vídenští úředníci pak omylem vystavili povolení ke stavbě nikoliv obci Svatý Petr, ale neexistují obci Špindlerůn Mlýn, takže krkonošští horníci si museli poradit po svém. Přejmenovali zkrátka svoji horskou vesnici na Špindlerův Mlýn a pustili se do stavby.


 Bez komentáře ...

    Ale zpátky k závodu. Během 30 minut jsou všichni piloti ve vzduchu a zatímco čtyři z nich těžce funí při pěším výšlapu sjezdovkou zpátky na start, vysoko nad hlavami jim už ve 14:20 prolétá šestice nejrychlejších při cestě z prvního na druhý otočný bod.

 Start

    I když se v různých hladinách směr větru podstatně mění, jeho rychlost je naštěstí malá a se stoupáky o rychlosti přes 5m/s a výškou základen kolem 2500 metrů není až tolik obtížné oblétnout všechny tři otočné body trasy.

 3. otočný bod Pláně

    Za necelou hodinu přistává jako první v cíli ve Špindlerově Mlýně Mirek "Radar" Stěhula a stává se tak po dnešku vítězem celkového pořadí závodu. Přibližně minutu po něm přilétá Dalibor Carbol těsně následovaný Martinem Pacejkou, Tondou Pallasem a postupně dalšími. Z celkového počtu 38 pilotů jich dnes 21 úspěšně dosahuje cíle. Po smůle během závodu Paragliding Cup Straník nechybí tentokrát v cíli ani Hanka Matyásková, která si pro jistotu půjčila na dnešní let boty od Petry Krausové. Je-li to v botách, bude si Petra zřejmě muset odbývat svoje organizátorské povinnosti v sandálech.

    Ale ani nedolétnutí do cíle není dnes večer důvodem k žádné trudomyslnosti. Pečené prasátko otáčející se nad ohništěm před kozákovskou chaloupkou, bečka piva zaparkovaná ve sprše a na improvizovaném pódiu Kondor Band - co si od života ještě více přát ...?

 Spokojený Bohdan Wojkowský s osobní asistentkou


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku