Chcete na tomto místě svoji reklamu ?

  ... návrat do rubriky.
MČR Krkonoše a Česká liga 2003

Standa Hlavinka

Sobota 19. července
    Páteční přechod fronty jako kdyby odstartoval sérii dnů s výborným počasím a už sobotní ráno je v Krkonoších ve znamení čisté oblohy a severního proudění. Na rozdíl od loňského ročníku není letos centrem dění Kozákov, ale Špindlerův Mlýn. Yellow Point, to je název firmy, která má celý závod na starosti a v jejíž žluté kanceláři v centru Špindlerova Mlýna probíhala už od včerejšího večera registrace pilotů.

    Většina z celkem 33 zaregistrovaných závodníků bydlí v Kukačce, což je malý penzion ve stráni na okraji lesa (150Kč za nocleh se snídaní), zhruba v polovině cesty mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

 Ivana a registrace do závodu v kanceláři Yellow Point


    S ohledem na postupně slábnoucí severní vítr jsou pro dnešek vybrány jako startoviště Pláně přímo nad Špindlerovým Mlýnem a celé závodní pole spěchá v 11:00 na lanovku. Po dvanácté hodině pak na briefingu vyhlašuje Aleš Kočí disciplínu 32km dlouhou s prvním otočným bodem na horní stanici vleku na Stoh, druhým v Martinicích a cílem ve vesnici Čistá. Startovní okno bude otevřeno od 12:45 do 16:00.

 Briefing na startovišti


    A zatímco znalci místních poměrů shodně tvrdí, že Pláně fungují až později odpoledne, rozhoduje se Roman Skokan už ve 13:10 prokázat opak. Po deseti minutách ale balí padák pod kopcem na louce u hotelu Zátiší, znalci spokojeně pokyvují hlavami a nastává dlouhé čekání na další oběť.

 Hanka Matyásková, zatím v doprovodu rodičů


 Startuje Roman Skokan

    Dvacet minut před 14. hodinou se rozhoduje předvést to ostatním váhavcům Vít Mádr a protože po chvíli statečně nabírá výšku, vrhá se za ním Tonda Pallas, Honza Habermann a kolem 14. hodiny i velká skupina ostatních.

 Startuje Honza Habermann

    Po 10 minutách už devítičlenná skupina dotáčí vysoko pod základnou a jak se později ukáže, je právě tento interval rozhodující pro úspěšné dosažení dnešního cíle. Ovšem nikoliv pro všechny. Stačí si nad prvním otočným bodem všimnout nezapnutého přístroje GPS a Karlovi Vrbenskému nezbývá, než se vrátit a přistát zpátky na start. To už jsou ale k opakovanému startu připraveni Tonda Pallas s Romanem Skokanem a pěšky s padákem přes rameno odkudsi chvátá ještě Jarda Melich. Následuje další vlna startů a ve 14:45 už není na startu ani jediný závodník.

 Ve stoupáku

    Vytáčet úzké a turbulentní stoupáky až do výšek kolem 2200 metrů není dnes jednoduché a celkem 17 pilotů se nedostává ani přes hranici minimálních 5km. Přes druhý otočný bod přelétává jenom 11 závodníků a další čtyři z nich pak přistávají ještě před dosažením cílové pásky. Vítězem dnešního pořadí se stává nejlepším časem 1 hodina a 17 minut Mirek "Radar" Stěhula, o 9 minut pomalejší je Karel "Charlie" Vejchodský a o 11 minut František Pavloušek.

    I když se dnes v cíli sešlo celkem sedm pilotů, body za jeho skutečné dosažení jich má jenom pět. Juraj Kleja a Pavel Dohnálek mají podle záznamů jejich přístrojů GPS bohužel nesprávný průlet cílem, což hned znamená ztrátu několik cenných bodíků.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku