Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Agfa ePhoto CL20

Standa Hlavinka

    Poněkud vyspělejším a také o něco dražším příbuzným fotoaparátu Agfa ePhoto CL18 je digitální kompaktní fotoaparát Agfa ePhoto CL20. I tak se ale jedná o jednoduchý a poměrně laciný přístroj s CMOS snímačem, který obsahuje 800 tis. obrazových buněk a jehož maximální rozlišení je 1024x768. Lze ovšem nastavit také interpolovaných 1280x960, jak bude vysvětleno později. Rozměry přístroje jsou dokonce o něco menší než u CL18 a celý přístroj se pohodlně vejde do dlaně ruky. Hmotnost přístroje je 120g (bez baterie a CF karty).

 Digitální fotoaparát Agfa ePhoto CL20

Napájení a spotřeba
    Fotoaparát je možno napájet ze dvou tužkových článků (NiMH, alkalické, lithiové) nebo pomocí USB portu také z připojeného počítače. Odběr proudu z tužkových článků je za normálního provozu poměrně vysoký, pohybuje se kolem 450mA, takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet pouze asi 3.5 hodin práce. Přibližně po 1 minutě nečinnosti ale přejde fotoaparát automaticky do vypnutého stavu, při kterém odebírá z baterie proud o velikosti pouze 0.008mA. Aktivace ze stavu vypnutí po stisknutí příslušného tlačítka je velmi krátká a trvá necelé 3 sekundy. Odběr proudu z baterie ve vypnutém stavu je tak malý, že je zbytečné vyjímat články z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CMOS snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je CMOS snímač s celkem 800 tis. obrazových buněk, přesněji 1024x768. Toto je také rozlišení použitého CMOS snímače. Formát obrázku je pouze JPEG ve třech různých rozlišeních, a to 1280x960*, 1024x768 a 640x480. Rozlišení 1280x960 je ovšem interpolováno, což znamená, že obrázek je pořízen s nižším rozlišením a chybějící obrazové body jsou pomocí speciálního algoritmu (PhotoGenie) dopočítány, tedy vyrobeny uměle. Do interní paměti s kapacitou 1MB lze podle nastaveného rozlišení uložit celkem 6, 10 nebo 30 záběrů. Další snímky v mnohem větším počtu je ale možno ukládat na výměnnou CF kartu.

Objektiv
    Pevný objektiv fotoaparátu má ohniskovou vzdálenost 6mm, v přepočtu na kinofilm tedy 44mm a jeho světelnost je 4. Podobně jako u CL18 neumožňuje ani změnu ohniskové vzdálenosti ani zaostřování. Jedná se tedy o "Fix Focus", rovina zaostření je "natvrdo" nastavena na hyperfokální vzdálenost a hloubku ostrosti udává výrobce od 0.65m až po nekonečno.

    Maximální rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CMOS snímač) nelze pochopitelně ani u tohoto přístroje očekávat nijak závratnou. Je však podstatně lepší než u CL18. Ovšem výraz "fantastic pictures" z webu firmy Agfa je třeba brát poněkud s rezervou. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, hranice rozlišení končí někde u hodnoty 30. Čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.8m a tloušťka čáry s číslem 20 (ani nelze zobrazit) je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení

    Pro porovnání byl pořízen snímek čárového rastru také při nastaveném interpolovaném rozlišení 1280x960. Podle následujícího obrázku je jasné, že určitého zjemnění kresby je možno tímto dopočítáním ve skutečnosti neexistujích obrazových bodů sice dosáhnout, ale žádnou obrazovou informaci navíc to nepřináší. Schopnost rozlišení opět končí ve stejných místech, tedy u čísla 30.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení (metoda interpolace)

Hledáček
    Stejně jako CL18 má i CL20 obyčejný průhledový hledáček. Těsně vedle hledáčku v zorném poli je pak viditelná zelená LED dioda, která indikuje připravenost fotoaparátu k záběru. Ani barevný LCD displej k prohlížení pořízených snímků nelze pochopitelně čekat. Za tímto účelem musíme odchvátat k počítači a pomocí výměnné CF karty nebo připojením propojovacího USB kabelu nasypat snímky do počítače. Ani TV přijímač nám tady nebude nic platný, CL20 totiž nemá video výstup.

    Na maličkém LCD displeji na zadní straně fotoaparátu, který ovšem neslouží ani jako hledáček, ani k prohlížení pořízených záběrů, je indikován stav baterie, zapnutí blesku, nastavené rozlišení snímků, počet zbývajících záběrů a zobrazovány některé další funkce.

Expozice
    Stejně jako u CL18 je citlivost CMOS snímače nastavena natvrdo na ISO 200 a fotoaparát má k dispozici pouze 1 hodnotu clonového čísla (4). Expoziční doba se pohybuje od 1/10 sekundy až po 1/2000 sekundy. Opět není použita mechanická závěrka a expoziční doba je dána elektronicky. Expozici bohužel nelze žádným způsobem ovlivnit a fotograf nemá ani možnost zjistit, s jakým nastavením parametrů expozice proběhne. Výrobce jistě správně předpokládá, že toho, kdo si takový jednoduchý fotoaparát pořídí, určitě ani žádné parametry jakési expozice nebudou zajímat. Prodleva mezi stisknutím spouště a spuštěním expozice byla oproti CL18 výrazně zkrácena. A protože při expozici samotné se ve fotoaparátu skutečně vůbec nic nehýbe (závěrka neexistuje, objektiv stále na plnou díru), je tento okamžik indikován alespoň akustickým pípnutím, jinak by fotograf vůbec netušil, jestli k už expozici došlo. Vyvážení bílé barvy probíhá rovněž pouze automaticky a do nastavení není možno nijak zasáhnout. Expozici je možno spustit i samospouští se zpožděním 10 sekund.

 Zadní stěna fotoaparátu Agfa ePhoto CL20

    CL20 umožňuje také snímání video sekvencí rychlostí 30 záběrů za sekundu s rozlišením 320x240 nebo rychlostí 20 záběrů za sekundu s rozlišením 680x480.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici dvě paměti. První je zabudovaná interní paměť s kapacitou 1MB, která je schopna pojmout podle nastaveného rozlišení celkem 6, 10 nebo 30 záběrů. Druhou pamětí je pak výměnná Compact Flash (CF) karta typu I, která např. při kapacitě 64MB může pojmout 384, 640, nebo až 1920 snímků. Po zaplnění interní paměti i CF karty ovšem nezbývá, než buďto založit novou CF kartu nebo několik snímků bez možnosti náhledu smazat. Jinak nezbývá než běžet k nejbližšímu počítači a snímky z paměti uložit do počítače. Bez počítače totiž není možno snímky ve fotoaparátu prohlížet.

Zábleskové zařízení
    Pevně zabudovaný blesk má směrné číslo 12 (při natvrdo nastavené citlivosti ISO 200). To znamená, že při dané světelnosti objektivu (4) je maximální dosah blesku 3 metry. Záblesková automatika neexistuje. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu je ještě menší než u CL18 a činí pouze 30mm. Takže navíc ještě při absenci možnosti nastavení předzáblesků není možno zabránit vzniku jevu červených očí jinak, než přiblížením se k fotografované osobě co nejblíže.

Možnosti propojení
    K propojení fotoaparátu s okolím slouží pouze USB konektor, ukrytý pod odšroubovatelným víčkem, který umožňuje propojení fotoaparátu s počítačem.

    Podobně jako u CL18 je i s fotoaparátem CL20 dodáván balík software na CD nosičích, včetně nezbytně nutného ovladače (Twain) USB portu pro operační systém Windows, protože USB rozhraní fotoaparátu není plně kompatibilní (Non Storage Class) a bez nainstalovaného ovladače od výrobce prostě nefunguje. Současně s ovladačem se nainstaluje i software, kterým je možno stahovat obrázky z fotoaparátu. Těm, kteří nemají na svém počítači naistalován některý z profesionálních grafických editorů, se pak bude jistě líbit ze spousty přibaleného software např. Photo House od firmy Corel, který nabízí nepřeberné množství funkcí k úpravám pořízených snímků. Chybí snad pouze možnost zobrazení histogramu.

Videokamera
    Pomocí přibaleného programu ArcSoft Video Impression je možno proměnit fotoaparát po připojení k počítači ve videokameru, který dokáže snímat videozáznam rychlostí 30 záběrů za sekundu s rozlišením 320x240 nebo rychlostí 20 záběrů za sekundu s rozlišením 680x480. Pomocí tohoto programu je možno vytvářet video soubory typu AVI a dokonce je v počítači i ozvučit. Nabízí se tak možnost použít fotoaparát jako webovou videokameru a výrobce dokonce pro tento účel přibaluje k přístroji i malý stojánek se stativovým závitem k pevnému uchycení fotoaparátu.


 Návrat na domovskou stránku