Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Minolta Dimage X

Standa Hlavinka

    Reklamní slogany uváděly již předem tento fotoaparát jako "revoluční řešení". Je tomu tak opravdu nebo se jedná o marketingový tah? Jako obvykle je pravda kdesi uprostřed. Objektiv s pravoúhle zalomenou dráhou paprsků kvůli zeštíhlení těla fotoaparátu použila již v polovině roku 2001 firma Olympus u typu C-1 a na konci roku 2001 pak znovu u dalšího typu C-2. Pravdou ovšem zůstává, že se jednalo o objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností. Teprve Minolta dokázala v roce 2002 vyřešit "zalomený" transfokátor. Výsledkem je neobyčejně štíhlé tělo o tloušťce 20mm a i celkové rozměry jsou neuvěřitelně malé (85x72x20mm). Fotoaparát je osazen CCD snímačem, který obsahuje 2.1 mil. obrazových buňek a jehož maximální rozlišení je 1600x1200. Fotoaparát bez baterie a karty váží pouze 135g.


 Fotoaparát Minolta Dimage X

Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu se používá maličký akumulátor výrobce (LiIon) s kapacitou 650mAh. Použít je možno i externí síťový adaptér o napětí 4.7V. Odběr proudu z akumulátoru je za normálního provozu pouze 3.6mA*!, takže by měl vydržet celých 180 hodin! Navíc po uplynutí určité doby nečinnosti, kterou je možno nastavit od 1 do 30 minut, dojde k automatickému vypnutí fotoaparátu, ve kterém odebírá proud o velikosti jen 0.19mA. Aktivaci je pak nutno provést stiskem tlačítka (ON/OFF) a během necelých 2 sekund je fotoaparát opět připraven k expozici.

    Je-li aktivován barevný displej na zadní stěně fotoaparátu (např. při prohlížení pořízených záběrů), vzroste spotřeba až na 560mA. Po úplném vypnutí fotoaparátu teče do přístroje již výše uvedených 0.19mA, což je tak malá hodnota, že je zbytečné vyjímat akumulátor z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač s celkem 2.1 mil. obrazových buněk, přesněji 1600x1200. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. K dispozici jsou i nižší rozlišení 1280x960 a 640x480, přičemž je možno vždy vybrat mezi třemi různými stupni komprese formátu JPEG a nebo nastavit formát TIFF. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 11 snímků té nejvyšší kvality až po asi 936 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Ohniskovou vzdálenost objektivu je možno měnit od 5.7 do 17.1mm, v přepočtu na kinofilm tedy od 37 do 111mm, jedná se tedy o trojnásobný optický transfokátor (Zoom). Jeho světelnost je 2.8 při poloze transfokátoru "Wide", zatímco v poloze "Tele" klesne na hodnotu 3.6, což je rozdíl přibližně dvou třetin clonového čísla. K dispozici je i digitální transfokátor se "zdvihem" 1.25x, 1.5x, 1.75x a 2x. Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen prodlužováním ohniskové vzdálenosti objektivu, ale interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen objektivem. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Při aktivaci digitálního transfokátoru je ovšem třeba rozsvítit barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a používat jej jako hledáček, protože proces "digitálního zoomování" pochopitelně není v průhledovém hledáčku vidět.

    Zaostřování provádí zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit od vzdálenosti 0.25m. Při nedostatečném osvětlení nebo dokonce ve tmě je však automatika v koncích, protože přístroj nedisponuje možností červeného či infračerveného "přisvícení" a následného zaostření.

    Rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) je poměrně dobrá. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ke slévání pixelů začíná docházet někde mezi hodnotami 20 a 25. Pro zachování stejných podmínek byl objektiv nastaven na úhel záběru 40° (přibližně ekvivalent ohniskové vzdálenosti 50mm) a čárový rast fotografován ze vzdálenosti 1.9m. Tloušťka čáry s číslem 20 je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení


Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček (bez dioptrické korekce), kterým lze posoudit pouze kompozici záběru. U průhledového hledáčku se ovšem nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček se prostě "dívá" trochu jinam než objektiv, i když vzdálenost osy hledáčku od osy objektivu je v tomto případě pouhých 19mm, takže výsledná paralaxa je při běžných záběrech zanedbatelná. Druhým hledáčkem je barevný displej se 110000 body, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Jedině v tomto hledáčku je pak možno posoudit úhel záběru při zapnuté digitální transfokaci.

    Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr a na dispeji si jej zvětšit až 4x, dokonce jej i na displeji posouvat a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace.

 Fotoaparát Minolta Dimage X a porovnání velikostí


Expozice
    Fotoaparát má k dispozici clonová čísla od 2.8 až po hodnotu, kterou výrobce bohužel neudává. Expoziční doba se pohybuje od 2s až do 1/1000 sekundy. Citlivost není možno ovlivnit a nastavuje se automaticky v rozsahu ISO 100-200. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je sice krátké, ale přece jen znatelné. Expozici lze ovlivňovat až o +/-2EV v krocích po 1/3EV, jinak nelze do parametrů expozice nijak jinak zasáhnout. Parametry expozice měří přístroj TTL systémem multisegmentově z 256 bodů celé plochy záběru. Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu ze čtyř přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, zářivka a žárovka).

    Fotoaparát je možno přepnout také do režimu sekvenčního snímání, ve kterém je schopen pořídit minimálně 4 záběry (záleží na nastavené velikosti snímku a stupni komprese) v rychlém sledu za sebou rychlostí 2 záběry za sekundu (kromě formátu TIFF). Jednotlivou expozici (nikoliv sekvenci snímků) lze také spustit samospouští s prodlevou 10 sekund.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát používá k uchování pořízených záběrů výměnnou kartu Secure Digital (SD). Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaké rozměry, případně jakou kompresi snímků zvolíme. Na kartu s kapacitou 64MB je možno uložit v extrémním případě buďto pouze 11 snímků o rozměrech 1600x1200 bodů ve formátu TIFF nebo naopak až 936 snímků o rozměrech 640x480 bodů s nejvyšším stupněm komprese.

    Snímky pořízené s maximálním rozměrem a s nastavenou nejmenší kompresí mají poměrně dobrou kvalitu a velikost pořízeného souboru dat se pohybuje mezi hodnotou 600-800kB na jeden záběr. Na následující fotografii je možno posoudit kvalitu zobrazení jak na zmenšeném snímku, tak po kliknutí i na jeho originálu.


 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav)Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam se zvukem ve formátu Quick Time Motion JPEG s rozlišením 320x240 a maximální délka souvislého bloku videozáznamu je 35 sekund. Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu prohlížet. Na kartu s kapacitou 64MB se tak vejdou přibližně 3 minuty videozáznamu v blocích po 35 sekundách.

Audio záznamník
    Fotoaparát je dokonce možno použít i jako zvukový zápisník (diktafon). V tomto režimu je schopen nahrávat (a pak i přehrát) zvuk v souvislých blocích o délce 1.5 minuty. Na kartu s kapacitou 64MB se vejdou celkem přibližně 2 hodiny zvukového záznamu, ovšem v blocích po jedné a půl minutě.

Zábleskové zařízení
    Pevně vestavěný blesk má směrné číslo 5.8 (při citlivosti ISO 100). Vzhledem k automatickému nastavení citlivosti (ISO 100 až 200) to znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (2.8) a poloze transfokátoru "Wide" je maximální dosah blesku 2.9 metru. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí 44mm, což poměrně příznivě zvětšuje paralaxu a snižuje tak pravděpodobnost vzniku efektu červených očí. K dispozici je i režim rychlých předzáblesků pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím i dalšího snížení možnosti vzniku jevu červených očí.

Možnosti propojení
    Na jedné boční stěně fotoaparátu je umístěna zdířka pro připojení externího síťového napájecího adaptéru (4.7V), zatímco na druhé boční stěně je pod gumovým víčkem ukryta speciální zdířka, která umožňuje přes USB rozhraní (Storage Class) propojit fotoaparát například s počítačem nebo s tiskárnou. Tato zdířka je rovněž výstupem video/audio signálu v normě PAL nebo NTSC (možno nastavit) a umožňuje tedy pořízené snímky zobrazovat na obrazovce TV přijímače nebo je rovnou nahrávat na pásku videorekordéru. Návrat na domovskou stránku