Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Canon PowerShot G5

Jiří Krýže

    Digitální kompakt Canon PowerShot G5 je bohatě vybaveným fotopřístrojem, který využijí více pokročilí amatéři a možná i ledabylejší profesionálové. Pokusím se tradičně vycházet ze zkušenosti s typem Canon A70, protože elektronické vybavení a tím i logika ovládání má zjevné společné rysy, i když na první pohled to vypadá, že všechno je úplně jinak. Konečně i tento přístroj má obrazový procesor DIGIC, stejně jako řada A a Ixus. V souladu se zaměřením na specifické uživatele má propracovanější ovládání množinou tlačítek, točítek i křížového ovladače. Canon PowerShot G5 má snímač s cca 5 miliony obrazových buněk (Mpix), což je v současnosti špičkové rozlišení.

 Fotoaparát Canon PowerShot G5


Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu slouží zvláštní Li-Ion akumulátor s kapacitou 1100mAh. Návod tvrdí, že akumulátorek vydrží asi na 1050/450 fotek s vypnutým/zapnutým LCD displejem. K akumulátorku je přibalena nabíječka. Akumulátorek lze s ní nabíjet jen ve foťáku, přitom tato slouží i jako napájecí adaptér. Tento však nelze použít u řady A a Ixus, má napětí 9,5V! Pro nabíjení akumulátorku mimo foťák lze dokoupit adaptéry - i pro nabíjení v autě. Údaje o datumu a veškerá další nastavení jsou udržována v paměti přístroje pomocí malé lithiové baterie CR2016, kterou je možno vyměňovat. Odběr proudu za provozu bohužel není možno měřit (jak už to u fotoaparátů Canon bývá). Je-li zapnuto automatické vypnutí, pak po třech minutách nečinnosti dojede k vypnutí fotoaparátu ("zaparkuje" se i objektiv), stiskem tlačítka hlavního spínače pak dojde během 2 sekund k zapnutí (vysune se objektiv) a fotoaparát je opět připraven k expozici.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač vybavený funkcí redukce šumu s celkem 5,3 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je přibližně 6 mil., přesněji 2592x1944. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při všech nastavitelných rozměrech snímku (2592x1944, 1600x1200, 1024x768, 640x480) je možno vybrat mezi třemi různými stupni komprese formátu JPEG. Na přibalenou kartu s kapacitou 32MB lze tedy uložit od 11 snímků té nejvyšší kvality až po asi 337 snímků kvality nejnižší (ve formátu RAW se jich tam vejde jen pět).

Objektiv
    Optický transfokátor má ohniskovou vzdálenost v přepočtu na kinofilm 35-140mm. Jedná se tedy o čtyřnásobný optický transfokátor (Zoom). Jeho světelnost je 2.0 při poloze transfokátoru "Wide", zatímco v poloze "Tele" klesne na hodnotu 3.0, což je velmi dobrá hodnota. Na konci rozsahu optického transfokátoru je možno zapnout plynulý digitální transfokátor. Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen prodlužováním ohniskové vzdálenosti objektivu, ale interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen objektivem. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Před aktivací digitálního transfokátoru je třeba rozsvítit barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a používat jej jako hledáček, protože proces "digitálního zoomování" pochopitelně není v průhledovém hledáčku vidět.

    Zaostřování provádí zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Pro ruční ostření je nutno použít TFT displej. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit od vzdálenosti 50cm, po přepnutí do režimu "Makro" pak od 5cm (Wide) - 50cm (Tele). Ruční ostření je od5 cm do nekonečna. Ruční ostření se provádí ovládacím kolečkem.

Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček s dioptrickou korekcí (-3 až +1 dioptrie), kterým lze posoudit úhel záběru a kompozici. U průhledového hledáčku se ovšem nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček se prostě "dívá" trochu jinam než objektiv, i když vzdálenost osy hledáčku od osy objektivu je v tomto případě přibližně 30mm, takže výsledná paralaxa je při běžných záběrech zanedbatelná. Optický (průhledový) hledáček ukazuje o něco méně, než je na fotce a též na LCD obrazovce fotoaparátu - má udávané pokrytí 83%.

    Druhým hledáčkem je barevný 1,8" TFT displej, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Jedině v tomto hledáčku je pak možno posoudit úhel záběru při zapnuté digitální transfokaci nebo zaostření. Displej je výklopný a otočný, jak to bývá u videokamer. Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr nebo celkem 9 zmenšených záběrů najednou. Pořízený snímek je možné si na displeji zvětšit, posouvat jej a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace. Na rozdíl od řady A a Ixus se však uživatel nemusí spoléhat při nastavování některých parametrů na tento barevný displej.

    PowerShot G5 má ještě klasický černobílý informační displej zobrazující většinu hlavních informací o nastavení expozice, korekcích, režimech, počtu snímků, apod. Není tak třeba při fotografování zapínat energeticky náročný barevný TFT displej, ten se pak zapíná jen v těch nejnutnějších případech, kdy potřebujeme vidět samotný obraz nebo se pohybovat v nabídce méně častěji přestavovaných zvláštních nastavení přístroje. Tento černobílý displej je umístěn na horní plošce foťáku a nezobrazuje fotografovanou scénu.

Expozice
Otočným přepínačem lze zvolit tyto režimy fotografování:

  • plně automatický režim bez korekcí

  • AE - automatická expozice s možnostmi korekcí i zaostřování

  • "portrét" (malá hloubka ostrosti)

  • "krajina" (velká hloubka ostrosti)

  • "noční scéna" (blesk a delší expozice pro zviditelnění pozadí)

  • panoramatický záběr ("sešívání" více sousedních snímků v jeden)

  • ručně stavitelný čas i clona, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • priorita času, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • priorita clony, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • uživatelské nastavení 1 (uživatelem provedené přednastavení)

  • uživatelské nastavení 2 (jiné uživatelem provedené přednastavení)

  • film (video) se zvukem

    Lze i zablokovat automatické nastavení expozice na jedné kompozici (scéně) a použít jej pro jinou kompozici (scénu). Totéž i lze i pro zaostření. Lze použít bracketing AEB - 3 snímky v různé expozici (standartní, přeexponované a podexponované), kterou lze přednastavovat i kombinovat s korekcí. Mimo expozičního bracketingu má PowerShot G5 i zaostřovací bracketing (Focus - BKT).

    Pro snížení jasu lze použít i tzv. ND filtr (větší clona a menší rychlost závěrky). Souvislé fotografování umožňuje pořídit až 2 snímky/s. Citlivost lze nastavit (použít) ISO 50, 100, 200 a 400. Závěrka má rychlosti od 15s do 1/2000s. Při expozici delší než 1,3s se automaticky zapíná redukce šumu.

    PowerShot G5 má (vypínatelnou) možnost indikovat otočení foťáku na výšku. U pořízených fotografií lze zobrazit histogram. Přeexponované partie snímků při detailním prohlížením blikají jako upozornění na přeexponování. Samozřejmostí je samospoušť (prodleva 2 nebo 10s).

    PowerShot G5 má ještě další "fajnovost": Intervalové snímání! Lze nastavit interval snímání od 1 do 60min (krok 1min) a nastavit i počet takto sejmutých snímků od 2 do 100. Lze tak na sérii snímků m.j. zachytit třeba růst rostlin (pro dokumentaci zarůstání startovačky :-) a jiné rozvláčnější pozoruhodnosti a smontovat z nich kvalitní trikový film. Doporučuje se však použití externího napájení, protože akumulátor 100 hodin provozu nevydrží.

Ovládací prvky:

  • Tlačítka - jen výčet (funkce v jednom režimu/funkce v jiném režimu):

    • blesk/mozaika

    • režimy měření světla

    • makro/jump

    • MF (ruční ostření)/hlasová poznámka

    • blokování AF/mazání snímků

    • vyvolání nabídky nastavení funkcí (FUNC.)

    • zapnutí a vypnutí TFT displeje

    • potvrzení volby (SET)/volič rámečků AF

    • vyvolání nabídky (MENU)

  • Křížový ovladač - korekce expozice a vyvážení bílé

  • Kruhový volič - nastavení režimů expozice - viz výše

  • Kolečko se stiskacím kontaktem (umístěné operativně na držadle) - nastavení clony, rychlosti závěrky, výběr a potvrzení funkcí z nabídky, nastavování kompenzace expozice, přepínání mezi volbou veličin

  • Otočná páčka ovládání zoomu a dvoupolohové tlačítko spouště

  • Vypínač a volič smímání/prohlížení

  • a nakonec ještě dálkový ovladač s dosahem až 5m hlavně pro fotografování a prohlížení

    Zaostřování v automatickém režimu může v šeru použít přisvětlení červeným paprskem (lze vypnout). Lze zvolit měřicí oblasti automatického ostření buď ručně umístitelným definovaným obdélníkem nebo určit pro ostření jen středový obdélník. Lze však přepnout režim ostření na stálý, kdy přístroj ostří stále, i když není namáčknuta spoušť - je stále pohotově zaostřeno a eliminuje se tak prodleva potřebná na zaostření před spuštěním expozice. Nebo lze přepnout režim ostření na zaostřování jen při namáčknutí spouště, čímž se zase šetří zaostřovací mechanismus a energie.

    Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu z pěti přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, žárovka a dva druhy zářivek). V menu přístroje je možno nastavit pořízení snímku bez barev (černobílý) nebo také posunout jeho barevného podání do teplého hnědého nádechu (sepia) a použít i další efekty.

Formát fotek lze zvolit v počtu pixelů:

  • 2592x1944

  • 1600x1200

  • 1024x768

  • 640x480

    Přitom kompresi JPEG pro ukládání na kartu Compact Flash lze zvolit ve třech stupních. Velikost souboru se tedy v závislosti na rozlišení a kompresi pohybuje přibližně od 2503kB do 84kB. Mimo JPEG lze použít i formát RAW. K uloženým fotkám lze namluvit komentář.

Film může trvat 3 minuty na jeden souvislý záběr a může mít rozlišení (pixelů):

  • 320x240

  • 160x120

Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam se zvukem ve formátu Quick Time Motion JPEG rychlostí 15 snímku za sekundu s rozlišením 320x240 nebo 160x120. Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu na LCD displeji prohlížet.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát používá k uchování pořízených záběrů výměnnou kartu Compact Flash (CF, typ I i II). Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaké rozměry, případně jakou kvalitu snímků zvolíme.

    Snímky formátu JPEG maximálních rozměrů 2592x1944 pixelů a s nastavenou nejmenší kompresí mají velmi dobrou kvalitu. Na následující fotografii je možno posoudit kvalitu zobrazení jak na zmenšeném snímku, tak po kliknutí i na jeho originálu.

 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav)


Zábleskové zařízení
    Mimo vestavěného blesku lze použít i jiný blesk zasunutý do "sáněk" se středovým synchronizačním kontaktem. Vestavěný blesk má dosah blesku 0,7 až 5m (Wide) a 0,7 až 4m (Tele) při citlivosti ISO 100.

Možnosti propojení
    Pod odklopným víčkem na boční stěně fotoaparátu jsou ukryty 3 zdířky. První umožňuje přes USB rozhraní (mini-B, Picture Transfer Protocol) propojit fotoaparát například s počítačem nebo s tiskárnou, druhá zdířka je video/audio výstupem (lze zvolit PAL nebo NTSC), díky němuž lze pořízené záběry prohlížet například na obrazovce TV přijímače nebo nahrávat na videorekordér. Třetí zdířka je pro napájení/nabíjení.

Závěrem
    K PowerShot G5 lze připojit další optické předsádky a nástavce, pořídit rozmanité příslušenství, jako např. širokoúhlé a telekonvertory, "makro-blesky", vodotěsné pouzdra a pod. PowerShot G5 svým zaměřením není ideálním řešením pro "konzumního" nebo začínajícího fotografa, i když i ten s ním bude umět fotografovat. Plně jej ocení zejména ten, kdo opravdu využije jeho propracované možnosti a je ochoten za ně zaplatit. Oproti řadě A (A70) má PowerShot G5 navíc např. tyto funkce či vymoženosti: dioptrickou korekci průhledového hledáčku, TFT displej výklopný a otočný (ale takový má i A80), informační LCD panel, dvě různá uživatelsky definovatelná nastavení režimu fotografování, intervalové fotografování, ukládání fotek ve formátu RAW, histogram, bracketing expoziční, bracketing zaostřovací, dálkový ovladač, automatikou indikaci otočení na výšku, sáňky pro externí blesk a snad i něco dalšího, co jsem neuvedl. Všetečka by mohl namítnout, že PowerShot G5 chybí třeba režim "sport" a jeho opak. Jistě si dovodíte, že takové režimy si může uživatel podle libosti předdefinovat do uživatelského nastavení, a to úplně dle svých potřeb.

    Dle mého názoru má PowerShot G5 snad vše, co zdatný amatér potřebuje. Ovládání je oproti levnějším modelům o poznání účelnější a pohodlnější - nešetřilo se na něm. Bude jistě dobré koupit rezervní akumulátorek a nabíjecí adaptér pro nabíjení mimo foťák.



 Návrat na domovskou stránku