Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Fujifilm FinePix S304

Standa Hlavinka

    Přímým následovníkem fotoaparátu FinePix 2800Z je digitální LCD zrcadlovka FinePix S304 s CCD snímačem s větším počtem obrazových buňek (3.3 mil.) a rovněž slot pro výměnné karty Smart Media (SM) byl nahrazen novým typem xD Picture Card (xD). Rozměry zůstaly téměř stejné 100x77x70mm a bez baterie a karty váží 295g.


 Fotoaparát Fujifilm FinePix S304


Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu je možno použít čtyři tužkové články (NiCd, NiMH, alkalické). Použít je možno samozřejmě jako obvykle i externí síťový adaptér (5V). Údaje o datumu a některá další nastavení jsou udržována v paměti přístroje pomocí vestavěného velkokapacitního kondenzátoru, který dokáže udržet hodiny v chodu po dobu 6 hodin od okamžiku vyjmutí baterie. Odběr proudu z tužkových článků je za normálního provozu poměrně velký, rovných 310mA (v hledáčku totiž svítí barevný LCD displej), takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet necelých 5 hodin. Ovšem opravdu teoreticky, protože po 30 sekundách nečinnosti může přejít fotoaparát do režimu sníženého odběru (zhasne displej), ve kterém odebírá z baterie proud o velikosti 280mA (objektiv zůstává vysunutý). Stiskem libovolného tlačítka pak dojde během necelé sekundy k aktivaci a fotoaparát je opět připraven exponovat. Po uplynutí 2 minut pak nastane (při aktivované funkci "power save") úplné vypnutí fotoaparátu (zaparkuje se objektiv) a velikost odebíraného proudu klesne na 0.9mA. Aktivace ze stavu úplného vypnutí pak trvá přibližně 2 sekundy, protože "zaparkovaný" objektiv musí být nejprve pomocí motoru vysunut do pracovní pozice.

    Přepneme-li zobrazení z malého displeje v hledáčku na větší barevný displej na zadní stěně fotoaparátu, vzroste spotřeba na 340mA. Po úplném vypnutí fotoaparátu pak teče do přístroje 0.9mA, což znamená, že NiMH články s kapacitou 1600mAh se ve vypnutém přístroji vybijí přibližně za dva a půl měsíce.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač s celkem 3.3 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je přibližně 3.1 mil., přesněji 2048x1536. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při maximálním rozlišení 2048x1536 je možno zvolit dva různé stupně komprese formátu JPEG, menší rozměry 1600x1200, 1280x960 a 640x480 jsou pak k dispozici s jediným možným stupněm komprese. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 48 snímků té nejvyšší kvality až po přibližně 490 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Transfokátor fotoaparátu umožňuje měnit ohniskovou vzdálenost od 6 do 36mm, v přepočtu na kinofilm od 38 do 228mm (6x), jedná se tedy o šestinásobný optický Zoom. Maximální světelnost objektivu je 2.8, při nastavení nejdelší ohniskové vzdálenosti pak klesne na 3.0, což je rozdíl pouhé 1/4 clonového čísla. Zdvih transfokátoru je pouze elektrický, nikoliv ruční a objektiv je pevně zabudován v těle fotoaparátu a není jej tedy možno vyměňovat.

    O zaostřování se stará zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření je pochopitelně v TTL hledáčku ihned vidět. Objektiv je schopen v režimu "Macro" zaostřit již od vzdálenosti 10 do 80cm. Při nedostatečném osvětlení nebo dokonce ve tmě je však automatika v koncích, protože přístroj nedisponuje možností červeného či infračerveného "přisvícení" a následného zaostření.

    Rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) je velmi dobrá. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ke slévání pixelů začíná docházet někde mezi hodnotami 15 a 20. Pro zachování stejných podmínek měření byl objektiv při expozici nastaven na úhel záběru 40° (přibližně ekvivalent ohniskové vzdálenosti 50mm) a clona naplno otevřena. Ještě pro úplnost - čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.9m a tloušťka čáry s číslem 20 je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení


Digitální transfokátor nebo obyčejný výřez ?
    Digitální transfokaci vyřešil výrobce ještě kuriózněji než např. Minolta u typu Dimage 7. Výsledný obraz není vytvářen obvyklou interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen transfokátorem optickým, ale pouze tímto výřezem! Použitím (v uvozovkách) "digitální transfokace" (3.2x, 1.6x nebo 1.28x) totiž klesne u tohoto fotoaparátu maximální dosažitelný rozměr snímku na 640x480, 1280x960 nebo 1600x1200. Jedná se tedy v této situaci pouze o použití výřezu ze snímku s původně 3.2x, 1.6x nebo 1.28x většími rozměry, nikoliv o digitální transfokaci. Kvalita zobrazení tímto "vyřezáváním" pochopitelně není nikterak dotčena, na rozdíl od skutečného digitálního transfokování.

Hledáček
    Fotoaparát má k dispozici dva plnohodnotné TTL hledáčky a oba jsou vlastně barevnými LCD displeji. Prvním je umístěn za očnicí hledáčku bez dioptrické korekce a má pochopitelně mnohem menší rozměry.

    Kromě posouzení zaostření a malého čtverce zaostřovací zóny jsou v něm zobrazeny i některé užitečné údaje (nastavená kvalita snímku, zdvih transfokátoru, počet snímků, režim blesku, atd.), nikoliv však naměřené expoziční hodnoty. Stisknutím jediného tlačítka je možno totéž pozorovat druhým, větším hledáčkem, který je umístěný na zadní stěně fotoaparátu (displej s 62000 obrazovými body). Zajímavou funkcí je možnost zobrazení pomocné mřížky, která pomůže fotografovi lépe udržet svislé či vodorovné linie. Obraz v hledáčku je velmi jasný a jeho jas je automaticky korigován podle stupně osvětlení fotografované scény.

    Oba hledáčky umožňují rovněž zobrazit už pořízený záběr nebo celkem 9 zmenšených záběrů najednou. Pořízený záběr je možné si na dispeji postupně zvětšit až 12.8x, posouvat jej a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňují oba barevné displeje pomocí menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace.

Expozice
    Fotoaparát má k dispozici 3 hodnot clonových čísel (2.8, 4.8 až 8.2), jednu hodnoty citlivosti (ISO 100) a rozsah expozičních časů od 3 sekund až po 1/1500 sekundy. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je sice velmi krátké, nicméně znatelné.

    Expozici lze ovlivňovat od -2.1EV až po +1.5EV v krocích po 1/3EV. Parametry expozice jsou měřeny TTL systémem ze 64 zón záběru s následným automatickým vyhodnocením. Kromě úplné automatiky lze zvolit režimem s prioritou clony (hodnotu clonového čísla si fotograf zvolí ručně). Jiné manuální zásahy do parametrů expozice nejsou možné.

    Navíc jsou k dispozici čtyři programy expoziční automatiky, které nastavují kombinaci clonového čísla a expoziční doby podle vybraného fotografovaného námětu (portrét, krajina, rychlý pohyb a noční záběr). Přidržením spouště může fotograf kdykoliv naměřené hodnoty expozice "zaaretovat" (např. po změření světla na obličeji) a pak třeba změnit kompozici záběru beze změny hodnot expozice (a také zaostření).

    Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu ze šesti přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, sluneční stín, tři typy zářivek a žárovka).

    Díky rychlému zápisu na xD kartu je možno pořídit další snímek už zhruba za 2 sekundy po předchozí expozici. V režimu sekvenčního snímáním (série snímků) lze pořídit pouze dva snímky, přičemž se oba vejdou přibližně do intervalu jedné sekundy. K pořízení snímku (nikoliv série) lze také použít samospoušť s prodlevou 10 sekund. Ke každému snímku je možno nahrát i zvukovou poznámku o délce trvání max. 30 sekund.

Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam se zvukem ve formátu AVI rychlostí 10 snímku za sekundu s rozlišením 320x240 nebo 160x120. Vyrovnávací paměť je schopna pojmout (podle rozlišení) přibližně 60 nebo 200 sekund souvislého videozáznamu se zvukem. Celkově se tak na kartu s kapacitou 64MB vejde přibližně 6 nebo 20 minut v jednotlivých menších blocích.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici celkem dva druhy pamětí. Zabudovaná interní vyrovnávací paměť (buffer) je schopna pojmout max. 2 snímky (nezáleží na nastaveném rozlišení), teprve pak se musí čekat na jejich úplné uložení do paměti výměnné, kterou představuje rychlá karta xD Picture Card (xD). Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jakou kavlitu a rozměry snímků zvolíme. Pro ilustraci vezměme kartu s kapacitou 64MB. Na takovou kartu můžeme uložit v extrémním případě buďto pouze 48 snímků o rozměrech 2048x1536 bodů ve formátu JPEG s nižším stupněm komprese nebo naopak až 490 malých snímků o rozměrech 640x480 bodů.

    Snímky maximálních rozměrů a s nastavenou nejnižší kompresí mají velmi dobrou kvalitu a velikost pořízeného souboru dat se pohybuje kolem hodnoty 1.3MB na jeden záběr. I nejnižší komprese je tedy poměrně vysoká, jak je dobře vidět zejména na kontrastních hranách na následující fotografii a po kliknutí i na jejím originálu.

 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav)


Zábleskové zařízení
    Výklopný blesk fotoaparátu má směrné číslo 9.8 (při citlivosti ISO 100). To znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (2.8) v poloze transfokátoru "wide" je maximální dosah blesku 3.5 metru, zatímco v režimu "tele" při plně otevřené cloně (3.0) logicky klesne na 3.3 metru. Zábleskovou automatiku lze ovlivnit nastavením kompenzace od -0.6EV do +0.6EV v krocích po 1/3EV.

    Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí ve vyklopeném stavu přibližně 57mm, což příznivě zvětšuje paralaxu a snižuje tak pravděpodobnost vzniku efektu červených očí. K dispozici je samozřejmě i režim předzáblesku (pouze jednoho) pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím i dalšího snížení možnosti vzniku nepříjemného jevu červených očí. Fotoaparát nemá k dispozici sáňky s kontakty pro zasunutí externího blesku ani žádný konektor pro jeho připojení.

Možnosti propojení
    Na levé boční stěně fotoaparátu jsou umístěny dvě zdířky. Jedna slouží k připojení externího síťového napájecího adaptéru o napětí 5V, druhá pak umožňuje přes USB rozhraní (Non Storage Class) propojit fotoaparát například s počítačem nebo s tiskárnou. Výstup video fotoaparát nemá. Návrat na domovskou stránku