Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Minolta Dimage F100

Standa Hlavinka

    Maličký kompaktní fotoaparát Dimage F100 představuje štíhlejší a protáhlejší obdobu C-40 od firmy Olympus. Je osazen prokládaným CCD snímačem, který obsahuje 4.1 mil. obrazových buňek a jehož maximální rozlišení je 2272x1704. Při zasunuté "parkovací" poloze objektivu jsou rozměry přístroje pouhých 111x52x32mm a bez baterie váží jenom 185g.


 Fotoaparát Minolta Dimage F100


Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu je možno používat dva tužkové články (NiCd, NiMH, alkalické) nebo lithiový bateriový blok CR-V3. Použít je možno samozřejmě i externí síťový adaptér (3V). Odběr proudu z tužkových článků kolísá za normálního provozu kolem hodnoty 14mA. Takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet asi 14 hodin. Po jedné až 10 minutách nečinnosti (lze nastavit) přejde navíc fotoaparát do režimu spánku, ve kterém odebírá z baterie kolísavý proud o střední velikosti 4mA. Stiskem libovolného tlačítka pak dojde během přibližně 3 sekund k "probuzení" a fotoaparát je opět připraven k expozici. Aktivace ze stavu úplného vypnutí pak trvá téměř 5 sekund, protože "zaparkovaný" objektiv musí být nejprve pomocí motoru vysunut do pracovní pozice.

    Je-li aktivován barevný displej na zadní stěně fotoaparátu (např. při prohlížení pořízených záběrů), vzroste spotřeba až na 1.13A. Po úplném vypnutí fotoaparátu pak teče do přístroje proud o velikosti 0.2mA, což je tak malá hodnota, že nemá význam vyjímat články z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač s funkcí mapování pixelů a celkem 4.1 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je 3.95 mil., přesněji 2272x1704. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při všech nastavitelných rozlišeních 2272x1704, 1600x1200, 1280x960, 640x480 je možno vybrat mezi formátem TIFF a JPEG, přičemž u formátu JPEG je možno ještě zvolit jeden ze tří různých stupňů komprese. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 5 snímků té nejvyšší kvality až po asi 900 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Optický transfokátor umožňuje měnit ohniskovou vzdálenost od 7.8 do 23.4mm, v přepočtu na kinofilm od 38 do 114mm (3x), jedná se tedy o trojnásobný optický Zoom. Na konci rozsahu optického transfokátoru (114mm) je možno zapnout ještě transfokátor digitální (až 2.5x), čímž teoretická přepočtená ohnisková vzdálenost objektivu vzroste na 285mm (při světelnosti 4.7). Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen díky dalšímu prodlužování ohniskové vzdálenosti, ale interpolací výřezu z obrazu, vytvořeného transfokátorem optickým. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Zatímco při použití optického transfokátoru je možno výsledný úhel záběru kontrolovat ve spřaženém průhledovém hledáčku, při použití transfokátoru digitálního pochopitelně nikoliv. V takovém případě nezbývá než zapnout barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a používat jej jako hledáček.

    Maximální světelnost objektivu je 2.8, při nastavení nejdelší ohniskové vzdálenosti pak klesne na 4.7, což je rozdíl přibližně jednoho a půl clonového čísla. Zdvih transfokátoru je pouze elektrický, nikoliv ruční a objektiv je pevně zabudován v těle fotoaparátu a není jej tedy možno vyměňovat.

    O zaostřování se stará zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Proces zaostření lze sledovat pouze na rozsvíceném displeji na zadní stěně fotoaparátu. Další možností je zapnutí automatického sledování pohybujícího se objektu a tím i jeho neustálé automatické doostřování. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit již od vzdálenosti 0.5m, po přepnutí do režimu "Macro" od 20 do 60cm. Při nedostatečném osvětlení nebo dokonce ve tmě je však zaostřovací automatika v koncích, protože přístroj nedisponuje možností červeného či infračerveného "přisvícení" a následného zaostření. Rovinu ostrosti objektivu lze nastavit i ručně. Nejedná se však o klasické zaostřování otáčením prstence, ale pomocí tlačítek "vpřed" a "vzad". Výsledný efekt je samozřejmě vidět pouze na barevném displeji (nikoliv v průhledovém hledáčku), navíc je zobrazena ocejchovaná stupnice vzdáleností s posouvající se značkou.

    Rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) je výborná. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ke slévání pixelů začíná docházet kolem hodnoty 15. Pro zachování stejných podmínek měření byl objektiv při expozici nastaven na úhel záběru 40° (přibližně ekvivalent ohniskové vzdálenosti 50mm) a clona naplno otevřena. Ještě pro úplnost - čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.9m a tloušťka čáry s číslem 20 je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení


Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček bez dioptrické korekce, který je spřažen s objektivem. Lze tedy posoudit úhel záběru podle polohy transfokátoru, nikoliv však zaostření. Stejně tak se u průhledového hledáčku nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček prostě "kouká" trochu jinam než objektiv.

    Druhým hledáčkem je barevný displej (počet bodů výrobce neudává, ale půjde zjevně o hodnotu kolem 100 tisíc) umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr nebo celkem 4, 9 nebo až 16 zmenšených záběrů najednou. Pořízený záběr je možné si na dispeji zvětšit 1,5x, 2x, 2.5x, 3x, 3.5x, 4x, 4.5x nebo 5x, na displeji jej posouvat a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace. Některé z nastavených parametrů fotoaparátu lze přehledně sledovat podle symbolů také na maličkém, nepodsvětleném LCD displeji na horní straně fotoaparátu.

Expozice
    Fotoaparát má k dispozici celkem 7 hodnot clonových čísel (2.8 až 8) odstupňovaných po 1/2, čtyři hodnoty citlivosti (ISO 100, 200, 400, 800 a automatický výběr) a celkem 26 expozičních časů odstupňovaných po 1/2EV. Expoziční doba se pohybuje od 4 sekund až po 1/1000 sekundy a je možno nastavit i čas "B", ovšem s dobou trvání max. 15 sekund. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je zcela nepatrné. Při zapnutí mikrofonu v menu systému je pak možno ke každému snímku (kromě formátu TIFF) nahrát 5 nebo 15 sekund zvukového komentáře.

    Expozici lze ovlivňovat až o +/-2EV v krocích po 1/3EV. Parametry expozice je možno měřit TTL systémem bodově ve středu záběru nebo multisegmentově z 256 zón s následným automatickým výpočtem. Kromě úplné automatiky lze volit mezi režimem s prioritou clony (hodnotu clonového čísla si fotograf zvolí ručně), režimem s prioritou času (expoziční dobu si fotograf zvolí ručně) a plně manuálním režimem, ve kterém je možno ručně nastavit jak clonové číslo, tak i expoziční dobu. K dispozici je i 5 programů expoziční automatiky, které nastavují kombinaci clonového čísla a expoziční doby podle zvoleného fotografovaného tématu (krajina, portrét, sport, noční scéna, atd.).

    Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu ze čtyř přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, zářivka a žárovka). Třetí možností je barevnou teplotu referenční bílé barvy přímo změřit fotoaparátem při daném osvětlení, a to namířením objektivu např. na bílý list papíru. Výsledný efekt je na barevném podání obrazu na barevném displeji ihned vidět, v průhledovém hledáčku pochopitelně nikoliv.

    Díky vestavěné vyrovnávací paměti je možno fotoaparát přepnout do režimu sekvenčního snímání, ve kterém je schopen pořídit 4 až 156 záběrů (záleží na nastaveném rozlišení) v rychlém sledu za sebou rychlostí 1.5 snímku za sekundu. V režimu sekvenčního snímání ale není možné použít formát obrázku TIFF. Jednotlivou expozici (nikoliv sekvenci snímků) lze také spustit samospouští s prodlevou 10 sekund nebo pomocí dálkového ovladače s prodlevou buďto 2 sekundy nebo také s nulovou prodlevou (okamžitá expozice). Dálkový ovladač není součástí dodávky a je třeba jej zakoupit zvlášť.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici celkem dva druhy pamětí. Zabudovaná interní vyrovnávací paměť (buffer) je schopna pojmout 4 až 156 snímků (záleží na nastaveném rozlišení), aniž by se muselo čekat na jejich úplné uložení do paměti výměnné. Fotograf má tak možnost pořizovat jednotlivé záběry poměrně rychle za sebou bez ohledu na momentální stav procesu ukládání dat do paměti. V přestávkách mezi záběry je vyrovnávací paměť rychle vyprazdňována ukládáním dat do druhé paměti, výměnné karty Secure Digital (SD). Při nastaveném formátu obrázku TIFF je však tato funkce nepoužitelná, protože ukládání jediného snímku při nastaveném maximálním rozlišení trvá přibližně 18 sekund.

    Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaký formát a rozměry snímků zvolíme. Na kartu s kapacitou 64MB je možno uložit v extrémním případě buďto pouze 5 snímků o rozměrech 2272x1704 bodů ve formátu TIFF bez komprese nebo naopak až 900 snímků o rozměrech 640x480 bodů ve formátu JPEG s maximální nastavitelnou kompresí.

    Snímky pořízené s maximálním rozlišením mají i s nastavenou vyšší kompresí stále výbornou kvalitu a velikost pořízeného souboru JPEG se přitom pohybuje kolem hodnoty 1.2MB na jeden záběr. Na následující fotografii je možno posoudit kvalitu zobrazení jak na zmenšeném snímku, tak po kliknutí i na jeho originálu.

 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav)


Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam ve formátu Quick Time Motion JPEG rychlostí 340kB/s s rozlišením 320x240. Současně se stisknutím spouště se spouští s videozáznamem i záznam zvuku (WAV), který je snímán zabudovaným mikrofonem. Na kartu s kapacitou 64MB se tak vejde celkem přibližně 3 minuty videozáznamu včetně zvuku v blocích o max. délce 35 sekund.

Hlasový záznamník
    Fotoaparát je možno zcela netradičně použít také jako hlasový záznamník. Záznam zvuku probíhá rychlostí 8kB/s a souvislý zvukový blok může mít délku až 30 sekund. Na kartu s kapacitou 64MB se vejdou celkem čtyři zvukové bloky 30 sekund dlouhé.

Bracketing
    V obtížných světelných podmínkách dojde uplatnění funkce Bracketing, která umožňuje pořídit 3 záběry (např. v rychlé sekvenci za sebou), přičemž pro každý z nich je automaticky posunuta hodnota expozice o předem nastavenou hodnotu. Tento posun může být 1/3EV, 1/2EV nebo 1EV. Znamená to, že např. první záběr z trojice je podexponován o hodnotu tohoto posunu, druhý naopak o tuto hodnotu přeexponován a třetí je exponován bez kompenzace. Po nasnímání takovéto série už pak stačí jenom vybrat ten nejlépe exponovaný snímek.

Senzitometrická charakteristika
    Skvělou možností ve srovnání s klasickými fotoaparáty je možnost nastavení senzitometrické charakteristiky CCD snímače (jejího sklonu) a tím ovlivnění způsobu převodu jasů na elektrický náboj. Tento parametr se nazývá gradace a u fotochemických materiálů byl dán vlastnostmi emulze a nezbylo tedy, než měnit film ve fotoaparátu. Strmější gradace znamená vyšší kontrast a naopak. Přístroj má k dispozici 3 různé hodnoty nastavení kontrastu (tvrdá, normální a měkká). Je tedy možné nastavit měkkou gradaci (nižší kontrast) např. při portrétování a vzápětí bez problémů přepnout na gradaci normální nebo tvrdou pro fotografování jiného tématu.


pokračování článku

 Návrat na domovskou stránku