Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Olympus Mju-400 Digital

Standa Hlavinka

    Kompaktní fotoaparát Mju-400 je osazen prokládaným CCD snímačem, který obsahuje 4.2 mil. obrazových buňek s maximálním rozlišením 2272x1704. Svými vlastnostmi se trochu podobá svému předchůdci Olympusu C-40 a je jakoby jeho zmenšenou verzí s menšími možnostmi ručního zasahování do expozičních parametrů. Při zasunuté "parkovací" poloze objektivu jsou rozměry přístroje pouhých 99x56x34mm a bez baterie váží jenom 165g.


 Fotoaparát Olympus Mju-400 Digital


Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu slouží maličká baterie Li-ion (3.7V) s kapacitou 1090mAh. Použít je možno samozřejmě i externí síťový adaptér D-7AC o napětí 4.8V (není součástí balení). Odběr proudu z baterie není za provozu možno měřit, ale dá se předpokládat, že bude dosahovat podobných hodnot jako u přístroje Olympus C-50. Po osmi minutách nečinnosti navíc přejde fotoaparát do režimu úplného vypnutí ("zaparkuje" se i objektiv). Probuzení z režimu úplného vypnutí pak trvá přibližně 2 sekundy, protože "zaparkovaný" objektiv musí být nejprve pomocí motoru vysunut do pracovní pozice.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač s funkcí mapování pixelů a celkem 4.2 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je 4 mil., přesněji 2272x1704. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při nastaveném maximálním rozměru snímku 2272x1704 je možno vybrat jeden ze dvou různých stupňů komprese JPEG, zatímco při všech ostatních nastavitelných rozlišení 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 1024x768 a 640x480 je natvrdo přednastaven jediný možný stupeň komprese. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od zhruba 20 snímků té nejvyšší kvality až po asi 400 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Optický transfokátor umožňuje měnit ohniskovou vzdálenost od 5.8 do 17.4mm, v přepočtu na kinofilm od 35 do 105mm (3x), jedná se tedy o trojnásobný optický Zoom. Na konci rozsahu optického transfokátoru (105mm) je možno zapnout ještě transfokátor digitální (až 4x), čímž teoretická přepočtená ohnisková vzdálenost objektivu vzroste na 420mm (při světelnosti 5.2). Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen díky dalšímu prodlužování ohniskové vzdálenosti, ale interpolací výřezu z obrazu, vytvořeného transfokátorem optickým. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Zatímco při použití optického transfokátoru je možno výsledný úhel záběru kontrolovat ve spřaženém průhledovém hledáčku, při použití transfokátoru digitálního pochopitelně nikoliv. V takovém případě nezbývá než zapnout barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a používat jej jako hledáček.

    Maximální světelnost objektivu je 3.1, při nastavení nejdelší ohniskové vzdálenosti pak klesne na 5.2, což je rozdíl přibližně jednoho a půl clonového čísla. Zdvih transfokátoru je pouze elektrický, nikoliv ruční a objektiv je pevně zabudován v těle fotoaparátu a není jej tedy možno vyměňovat.

    O zaostřování se stará zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Proces zaostření lze sledovat pouze na rozsvíceném displeji na zadní stěně fotoaparátu. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit již od vzdálenosti 50cm, po přepnutí do režimu "Macro" pak od 20cm do 50cm. Při nedostatečném osvětlení nebo dokonce ve tmě je však zaostřovací automatika v koncích, protože přístroj nedisponuje možností červeného či infračerveného "přisvícení" a následného zaostření.

Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček bez dioptrické korekce, který je spřažen s objektivem. Lze tedy posoudit úhel záběru podle polohy transfokátoru, nikoliv však zaostření. Stejně tak se u průhledového hledáčku nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček prostě "kouká" trochu jinam než objektiv. Vzdálenost osy hledáčku od osy objektivu je ale pouze 22mm, takže kromě záběrů z extrémně malých vzdáleností (Macro) je ve většině běžných případů tato paralaxa zanedbatelná.

    Druhým hledáčkem je barevný displej se 134000 body, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr nebo celkem 4, 9 nebo až 16 zmenšených záběrů najednou. Pořízený záběr je možné si na dispeji zvětšit 1,5x, 2x, 2.5x, 3x, 3.5x nebo 4x, dokonce jej i na displeji posouvat a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace.

Expozice
    Do parametrů expozice nelze přímo zasahovat, vše si nastavuje expoziční automatika, včetně citlivosti.

    K dispozici má rozsah citlivostí ISO 80-320 a expoziční časy od 1 sekundy až po 1/1000 sekundy. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je zcela nepatrné. Expozici lze ovlivňovat o +/-2EV v krocích po 1/3EV. Parametry expozice je možno měřit TTL systémem bodově ve středu záběru nebo integrálně (ESP) z celé plochy záběru. Kromě úplné automatiky je k dispozici 5 programů expoziční automatiky, které nastavují kombinaci clonového čísla a expoziční doby podle zvoleného fotografovaného tématu (krajina, portrét, noční scéna, atd.).

    Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu ze čtyř přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, zářivka a žárovka). Výsledný efekt je na barevném podání obrazu na barevném displeji ihned vidět, v průhledovém hledáčku pochopitelně nikoliv. Pořízený snímek je možno ve fotoaparátu barevně upravit buďto do teplého hnědého nádechu (Sepia) nebo do černobílého podání bez barev. Nezasahuje se nikdy do originálního snímku, ale vždy vzniká jeho nová kopie.

    Díky vestavěné vyrovnávací paměti je možno fotoaparát přepnout do režimu sekvenčního snímání, ve kterém je schopen pořídit 3 až několik stovek záběrů (záleží na nastaveném rozlišení) v rychlém sledu za sebou rychlostí 1 snímek za sekundu. Expozici je možno spustit samospouští s prodlevou 12 sekund nebo pomocí dálkového ovladače (je součástí dodávky) s prodlevou přibližně 2 sekundy.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici celkem dva druhy pamětí. Zabudovaná interní vyrovnávací paměť (buffer) je schopna pojmout až 3 snímky maximálních rozměrů s nejmenší nastavitelnou kompresí, aniž by se muselo čekat na jejich úplné uložení do paměti výměnné. Fotograf má tak možnost pořizovat jednotlivé záběry poměrně rychle za sebou bez ohledu na momentální stav procesu ukládání dat do paměti. V přestávkách mezi záběry je vyrovnávací paměť rychle vyprazdňována ukládáním dat do druhé paměti, výměnné karty xD Picture Card. Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaké rozměry snímků zvolíme. Na kartu s kapacitou 64MB je možno uložit v extrémním případě buďto 22 snímků o rozměrech 2272x1704 bodů nebo až 400 snímků o rozměrech 640x480 bodů.

    Snímky pořízené s maximálním rozlišením mají i s nastavenou největší kompresí stále výbornou kvalitu a velikost pořízeného souboru JPEG se přitom pohybuje kolem hodnoty 800-900kB na jeden záběr. Na následující fotografii je možno posoudit kvalitu zobrazení jak na zmenšeném snímku, tak po kliknutí i na jeho originálu.

 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav)


Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam ve formátu Quick Time Motion JPEG rychlostí 15 snímku za sekundu s rozlišením 320x240 nebo 160x120. Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu prohlížet. Na kartu s kapacitou 64MB se tak vejde (podle rozlišení) celkem přibližně 64 nebo až 280 sekund videozáznamu.

Zábleskové zařízení
    Pevně vestavěný blesk, který nelze nijak vyklápět, má směrné číslo 4 (při citlivosti ISO 100). To znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (3.1) v poloze transfokátoru "Wide" je maximální dosah blesku 4 metry, zatímco v režimu "Tele" při plně otevřené cloně (5.2) logicky klesne na 2.5 metru. Vše pochopitelně při automaticky nastavené nejvyšší citlivosti snímače ISO 320.

    Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí přibližně 34mm, což stejně jako u všech maličkých kompaktních přístrojů poměrně nepříznivě zmenšuje paralaxu a zvyšuje tak pravděpodobnost vzniku nepříjemného efektu červených očí. K dispozici je režim několika rychlých předzáblesků před samotnou expozicí pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím alespoň snížení možnosti vzniku jevu červených očí.

Možnosti propojení
    Pod otvíratelným víčkem na boční stěně fotoaparátu jsou ukryty celkem 2 zdířky. Jedna umožňuje přes USB rozhraní (Storage Class) propojit fotoaparát s počítačem, druhá zdířka je výstupem videosignálu v normě PAL nebo NTSC (je možno nastavit) a umožňuje tedy pořízené snímky zobrazovat na obrazovce TV přijímače nebo je rovnou nahrávat na pásku videorekordéru.

    Na opačně straně těla přístroje je pak k dispozici pod odnímatelnou krytkou třetí zdířka, která slouží k připojení externího síťového napájecího adaptéru (4.8V). Dvířka i krytka jsou dobře utěsněny proti pronikání prachu a vody, stejně tak je utěsněný i prostor pro baterii.


 Návrat na domovskou stránku