Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Olympus Camedia C-990 Zoom

Standa Hlavinka

    Kompaktní fotoaparát C-990 je osazen prokládaným CCD snímačem, který obsahuje 2.1 mil. obrazových buňek a jehož maximální rozlišení je 1600x1200. Přístroj má velmi dobře vyřešeny napájecí obvody a poněkud připomíná zjednodušený Olympus C-3040, i když má úplně jiný tvar. Při zavřeném víčku a zasunutém objektivu jsou rozměry přístroje 125x65x50mm a bez baterie váží 270g.

 Fotoaparát Olympus Camedia C-990 Zoom

Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu je možno používat čtyři tužkové články (NiCd, NiMH, alkalické) nebo dva lithiové bateriové bloky CR-V3. Použít je možno samozřejmě i externí síťový adaptér. Údaje o datumu a některá další nastavení jsou udržována v paměti přístroje pomocí vestavěné zálohovací baterie, ke které ovšem není přístup. Odběr proudu z tužkových článků za normálního provozu kolísá kolem hodnoty pouhých 10 až 20mA*! Takže NiMH články s kapacitou 1600mAh mohou teoreticky vydržet až 100 hodin. Po 3 minutách nečinnosti přejde navíc fotoaparát do režimu spánku, při kterém odebírá z baterie proud o velikosti pouze 0.13mA. Stiskem libovolného tlačítka pak dojde během přibližně 1 sekundy k "probuzení" a fotoaparát je opět připraven k expozici. Aktivace ze stavu úplného vypnutí pak trvá přibližně 3 sekundy, protože "zaparkovaný" objektiv musí být nejprve pomocí motoru vysunut do pracovní pozice.

    Je-li aktivován barevný displej na zadní stěně fotoaparátu (např. při prohlížení pořízených záběrů), vzroste spotřeba až na 650mA. Po úplném vypnutí fotoaparátu pak teče do přístroje pouhých 0.12mA, což je tak malá hodnota, že je zbytečné vyjímat články z přístroje při jeho delším nepoužívání.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač s celkem 2.1 mil. obrazových buněk, přesněji 1600x1200. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při nastaveném rozlišení 1600x1200 je možno vybrat mezi formáty TIFF a JPEG, zatímco při rozlišení 640x480 jsou k dispozici pouze formáty JPEG. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 11 snímků té nejvyšší kvality až po asi 660 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Optický transfokátor umožňuje měnit ohniskovou vzdálenost od 5.4 do 16.2mm, v přepočtu na kinofilm od 35 do 105mm (3x), jedná se tedy o trojnásobný optický Zoom. V libovolné poloze optického transfokátoru je možno zapnout ještě transfokátor digitální ve třech různých polohách (1.6x, 2x a 2.5x). Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen díky dalšímu prodlužování ohniskové vzdálenosti, ale interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen transfokátorem optickým. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Zatímco při použití optického transfokátoru je možno výsledný úhel záběru kontrolovat ve spřaženém průhledovém hledáčku, při použití transfokátoru digitálního pochopitelně nikoliv. Po zapnutí digitálního transfokátoru je automaticky aktivován barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a je třeba jej používat jako hledáček.

    Maximální světelnost objektivu je 2.8, při nastavení nejdelší ohniskové vzdálenosti pak klesne na 4.4, což je rozdíl o málo větší než 1 clonové číslo. Zdvih transfokátoru je pouze elektrický, nikoliv ruční a objektiv je pevně zabudován v těle fotoaparátu a není jej tedy možno vyměňovat.

    Zaostřování provádí zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Proces zaostření lze sledovat pouze na rozsvíceném displeji na zadní stěně fotoaparátu. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit od vzdálenosti 0.8m, po přepnutí do režimu "Macro" pak od 20 do 80cm. Při nedostatečném osvětlení nebo dokonce ve tmě je však automatika v koncích, protože přístroj nedisponuje možností červeného či infračerveného "přisvícení" a následného zaostření. Rovinu ostrosti objektivu lze nastavit i ručně pomocí tlačítek, ovšem pouze do dvou poloh: 2.5m nebo nekonečno. Výsledný efekt je samozřejmě vidět pouze na barevném displeji (nikoliv v průhledovém hledáčku).

    Rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) je celkem dobrá. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ke slévání pixelů začíná docházet někde kolem hodnoty 20. Pro zachování stejných podmínek měření byl objektiv při expozici nastaven na úhel záběru 40° (přibližně ekvivalent ohniskové vzdálenosti 50mm) a clona naplno otevřena. Ještě pro úplnost - čárový rast je fotografován ze vzdálenosti 1.9m a tloušťka čáry s číslem 20 je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení

Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček s dioptrickou korekcí, který je spřažen s objektivem. Lze tedy posoudit úhel záběru podle polohy transfokátoru, nikoliv však zaostření. Stejně tak se u průhledového hledáčku nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček se prostě "dívá" trochu jinam než objektiv. Druhým hledáčkem je barevný displej se 61000 body, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Některé z nastavených hodnot je možno odečítat i na malém LCD displeji na horní straně fotoaparátu.

    Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr nebo celkem 4, 9 nebo až 16 zmenšených záběrů najednou. Pořízený záběr je možné si na dispeji zvětšit 1,5x, 2x, 2.5x nebo 3x, dokonce jej i na displeji posouvat a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace. Ve většině případů je to jediný a bohužel poněkud zdlouhavý způsob nastavení některých parametrů, protože přístroj obsahuje pouze minimum ovládacích tlačítek.

Expozice
    Fotoaparát má k dispozici clonová čísla od 2.8 do 8 (transfokátor v poloze "wide"), od 4.4 do 12.6 (transfokátor v poloze "tele"), tři hodnoty citlivosti (ISO 100, 200, 400 a automatický výběr) a expoziční doba se pohybuje od 1/2 až po 1/1000 sekundy. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je sice velmi krátké, ale přece jen znatelné. Expozici lze ovlivňovat až o +/-2EV v krocích po 1/2EV, jinak nelze do parametrů expozice nijak jinak zasáhnout. Parametry expozice je možno měřit TTL systémem bodově ve středu záběru nebo integrálně (ESP) z celé plochy záběru. Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu ze čtyř přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, zářivka a žárovka).

    Fotoaparát je možno přepnout také do režimu sekvenčního snímání, ve kterém je schopen pořídit podle nastaveného rozlišení od 5 až do 45 záběrů v rychlém sledu za sebou rychlostí 1.5 záběru za sekundu. V režimu sekvenčního snímání ovšem nelze použít formát obrázku TIFF. Jednotlivou expozici (nikoliv sekvenci snímků) lze také spustit samospouští s prodlevou 12 sekund

Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam bez zvuku ve formátu Quick Time Motion JPEG s rozlišením 320x240 nebo 160x120. Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu prohlížet. Na kartu s kapacitou 64MB se tak celkem vejdou (podle rozlišení) přibližně 3 nebo až 14 minut videozáznamu, nikoliv však nepřetržitého.

 Fotoaparát Olympus Camedia C-990 Zoom


Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát má k dispozici celkem dva druhy pamětí. Zabudovaná interní vyrovnávací paměť (buffer) je schopna pojmout až 3 snímky, aniž by se muselo čekat na jejich úplné uložení do paměti výměnné. Fotograf má tak možnost pořizovat jednotlivé záběry poměrně rychle za sebou bez ohledu na momentální stav procesu ukládání dat do paměti. V přestávkách mezi záběry je vyrovnávací paměť rychle vyprazdňována ukládáním dat do druhé paměti, výměnné karty Smart Media (SM). Při nastaveném formátu obrázku TIFF je však tato funkce nepoužitelná, protože ukládání jediného snímku při nastaveném maximálním rozlišení trvá přibližně 30 sekund.

    Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaký formát a rozměry snímků zvolíme. Na kartu s kapacitou 64MB je možno uložit v extrémním případě buďto pouze 11 snímků o rozměrech 1600x1200 bodů ve formátu TIFF bez komprese nebo naopak až 660 snímků o rozměrech 640x480 bodů ve formátu JPEG s maximální nastavitelnou kompresí.

Zábleskové zařízení
    Vestavěný vyklápěcí blesk má směrné číslo 11 (při citlivosti ISO 100). To znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (2.8) v poloze transfokátoru "wide" je maximální dosah blesku 4 metry, zatímco v poloze "tele" při plně otevřené cloně (4.4) logicky klesne na 2.6 metru. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí přibližně 45mm, což příznivě zvětšuje paralaxu a snižuje tak pravděpodobnost vzniku efektu červených očí. K dispozici je i režim rychlých předzáblesků pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím i další snížení možnosti vzniku jevu červených očí. Fotoaparát ovšem nemá k dispozici sáňky s kontakty pro zasunutí externího blesku, ani konektor pro připojení blesku externího.

Možnosti propojení
    Pod odklopným víčkem na boční stěně fotoaparátu jsou ukryty celkem 3 zdířky. Jedna slouží k připojení externího síťového napájecího adaptéru, druhá pak umožňuje přes sériové rozhraní RS-232 propojit fotoaparát například s počítačem nebo s tiskárnou. USB konektor není k dispozici.

    Třetí zdířka je výstupem videosignálu v normě PAL a umožňuje tedy pořízené snímky zobrazovat na obrazovce TV přijímače nebo je rovnou nahrávat na pásku videorekordéru. Jestliže na fotoaparátu zapneme funkci automatického prohlížení pořízených záběrů (SlideShow) a spustíme záznam na videorekordéru, jsou jednotlivé snímky v nastavitelném intervalu postupně zobrazovány a nahrávány na videokazetu. Díky vysokému rozlišení CCD snímače kvalita obrázků schopnosti zobrazení TV obrazovky daleko přesahuje. Návrat na domovskou stránku