Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Canon PowerShot A40

Standa Hlavinka

    Digitální kompakt Canon PowerShot A40 je přímým následovníkem předchozího typu A30, nyní se snímačem s větším počtem světlocitlivých buněk. Vnější vzhled, rozměry 110x71x38mm i hmotnost 250g zůstaly naprosto stejné.

 Fotoaparát Canon PowerShot A40


Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu je možno používat čtyři tužkové články (NiCd, NiMH, alkalické) nebo externí síťový adaptér o napětí 4.3V. Údaje o datumu a veškerá další nastavení jsou udržována v paměti přístroje pomocí malé lithiové baterie CR2016, kterou je možno vyměňovat. Odběr proudu za provozu bohužel není možno měřit (jak už to u fotoaparátů Canon bývá). Je-li zapnuto automatické vypnutí, pak po třech minutách nečinnosti dojede k vypnutí fotoaparátu ("zaparkuje" se i objektiv), stiskem tlačítka hlavního spínače pak dojde během 2 sekund k zapnutí (vysune se objektiv) a fotoaparát je opět připraven k expozici.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač vybavený funkcí redukce šumu s celkem 2.1 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je přibližně 2 mil., přesněji 1600x1200. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při všech nastavitelných rozměrech snímku (1600x1200, 1280x960, 1024x768, 640x480) je možno vybrat mezi třemi různými stupni komprese formátu JPEG. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 40 snímků té nejvyšší kvality až po asi 560 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Optický transfokátor má ohniskovou vzdálenost 5.4-16.2mm, v přepočtu na kinofilm tedy 35-105mm. Jedná se tedy o trojnásobný optický transfokátor (Zoom). Jeho světelnost je 2.8 při poloze transfokátoru "Wide", zatímco v poloze "Tele" klesne na hodnotu 4.8, což je rozdíl přibližně jednoho a půl clonového čísla. Na konci rozsahu optického transfokátoru je možno zapnout plynulý digitální transfokátor s maximálním "zdvihem" 2.5x, čímž teoreticky přepočtená ohnisková vzdálenost vzroste na 260mm. Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen prodlužováním ohniskové vzdálenosti objektivu, ale interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen objektivem. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Před aktivací digitálního transfokátoru je třeba rozsvítit barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a používat jej jako hledáček, protože proces "digitálního zoomování" pochopitelně není v průhledovém hledáčku vidět.

    Zaostřování provádí zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit od vzdálenosti 76cm, po přepnutí do režimu "Macro" pak od 16 do 76cm.

    Rozlišovací schopnost celého kompletu (objektiv, CCD snímač) je vemi dobrá. Jak je z přiloženého výřezu čárového rastru v extrémním zvětšení vidět, ke slévání pixelů začíná docházet někde za hodnotou 20. Čárový rast je pro dodržení stejným podmínek fotografován ze vzdálenosti 1.9m a tloušťka čáry s číslem 20 je přesně 0.5mm.

 Výřez čárového rastru o proměnném kroku v extrémním zvětšení


Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček bez dioptrické korekce, kterým lze posoudit úhel záběru a kompozici. U průhledového hledáčku se ovšem nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček se prostě "dívá" trochu jinam než objektiv, i když vzdálenost osy hledáčku od osy objektivu je v tomto případě přibližně 30mm, takže výsledná paralaxa je při běžných záběrech zanedbatelná.

    Druhým hledáčkem je barevný displej se 120000 body, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Jedině v tomto hledáčku je pak možno posoudit úhel záběru při zapnuté digitální transfokaci nebo zaostření.

    Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr nebo celkem 9 zmenšených záběrů najednou. Pořízený snímek je možné si na dispeji zvětšit, posouvat jej a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace. Ve většině případů je to jediný způsob nastavení některých parametrů, protože přístroj obsahuje pouze minimum ovládacích tlačítek.

Expozice
    Fotoaparát má k dispozici dvě clonová čísla 2.8 a 8 a expoziční doba se pohybuje od 15s až po 1/1500 sekundy. Citlivost je možno nastavit na hodnoty ISO 50, 100, 200 a 400 nebo na automatické nastavení. Zpoždění závěrky vzhledem ke stisku spouště je velmi krátké, téměř neznatelné.

    Expozici lze ovlivňovat až o +/-2EV v krocích po 1/3EV, jinak je k dispozici i možnost plného manuálního nastavení expozičních hodnot (clona, čas, citlivost). Parametry expozice může přístroj měřit TTL systémem buďto zonálně z několika polí celé plochy záběru a následného automatického vyhodnocení nebo bodově ze středu záběru. Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu z pěti přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, žárovka a dva druhy zářivek).

    Fotoaparát je možno přepnout také do režimu sekvenčního snímání, ve kterém je schopen pořídit od 6 do 33 záběrů (záleží na nastaveném rozměru a kvalitě snímků) v rychlém sledu za sebou rychlostí přibližně 2.5 záběru za sekundu. Jednotlivou expozici (nikoliv sekvenci snímků) lze také spustit samospouští s prodlevou 10 nebo 2 sekundy.

    V menu přístroje je možno nastavit pořízení snímku bez barev (černobílý) nebo také posunout jeho barevného podání do teplého hnědého nádechu (sepia). Další možností je zvýšení či potlačení kontrastu a barevného nasycení nebo změkčení obrysů.

Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam se zvukem ve formátu Quick Time Motion JPEG rychlostí 20 snímku za sekundu s rozlišením 320x240 nebo 160x120. Maximální délka souvislého videozáznamu je pak podle nastaveného rozlišení 10 sekund (320x240) nebo 30 sekund (160x120). Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu na LCD displeji prohlížet.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát používá k uchování pořízených záběrů výměnnou kartu Compact Flash (CF). Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaké rozměry, případně jakou kvalitu snímků zvolíme. Na kartu s kapacitou 64MB je možno uložit v extrémním případě buďto pouze 40 snímků o rozměrech 1600x1200 bodů nebo naopak až 560 snímků o rozměrech 640x480 bodů s nejvyšším stupněm komprese.

    Snímky formátu JPEG maximálních rozměrů a s nastavenou nejmenší kompresí mají velmi dobrou kvalitu a velikost pořízeného souboru dat se pohybuje kolem hodnoty 900kB na jeden záběr. Na následující fotografii je možno posoudit kvalitu zobrazení jak na zmenšeném snímku, tak po kliknutí i na jeho originálu.

 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav)


Zábleskové zařízení
    Vestavěný blesk má směrné číslo 11.8 (při citlivosti ISO 100). To znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (2.8) je maximální dosah blesku 4.2 metru. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí pouze 35mm, což poměrně nepříznivě zmenšuje paralaxu a zvyšuje tak pravděpodobnost vzniku efektu červených očí. K dispozici je i režim přisvícení červeným světelným zdrojem před samotným zábleskem pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím dalšího snížení možnosti vzniku jevu červených očí.

Možnosti propojení
    Pod odklopným víčkem na boční stěně fotoaparátu jsou ukryty 3 zdířky. První slouží k připojení externího síťového napájecího adaptéru, druhá umožňuje přes USB rozhraní (Non Storage Class) propojit fotoaparát například s počítačem nebo s tiskárnou, zatímco třetí zdířka je video/audio výstupem (lze zvolit PAL nebo NTSC), díky němuž lze pořízené záběry prohlížet například na obrazovce TV přijímače nebo nahrávat na videorekordér. Návrat na domovskou stránku