Chcete na tomto místě svoji reklamu ?


  ... návrat do kategorie.
Canon PowerShot A70

Jiří Krýže

    Digitální kompakt Canon PowerShot A70 je pozměněným pokračovatelem řady A, je vzhledově i funkčně shodný s typem Canon A60 až na to, že typ A60 má snímač s cca 2.1 milionu obrazových buněk (Mpix), kdežto A70 má snímač s cca 3.2 Mpix. Rozměry 101x64x31mm, hmotnost 215g, napájení čtyřmi tužkovými články (AA), výstup USB a video/audio, příslušenství, výbava i ostatní parametry nesouvisející s počtem obrazových buněk jsou stejné. Přístroj se vzhledem i funkčností velice podobá již recenzovanému typu Canon A40.

 Fotoaparát Canon PowerShot A70

    Při volbě digitálního fotoaparátu jsem se snažil za rozumný peníz opatřit přístroj s možností též ručního nastavení clony a času, ale také i vzdálenosti zaostření. V šeru a potmě automatika neumí ostřit, protože zkrátka "nevidí". Možnost ručního nastavení času a clony osobně také využívám natolik, že jsem ochoten na tyto funkce připlatit. Opatřil jsem si tedy fotoaparát Canon A70. Protože na českém webu Canonu jsem se nic faktického nedočetl, pokusím se to uvést zde.

Napájení a spotřeba
    K napájení fotoaparátu je možno používat čtyři tužkové články (NiCd, NiMH, alkalické) nebo externí síťový adaptér o napětí 4.3V. Údaje o datumu a veškerá další nastavení jsou udržována v paměti přístroje pomocí malé lithiové baterie CR2016, kterou je možno vyměňovat. Odběr proudu za provozu bohužel není možno měřit (jak už to u fotoaparátů Canon bývá). Je-li zapnuto automatické vypnutí, pak po třech minutách nečinnosti dojede k vypnutí fotoaparátu ("zaparkuje" se i objektiv), stiskem tlačítka hlavního spínače pak dojde během 2 sekund k zapnutí (vysune se objektiv) a fotoaparát je opět připraven k expozici.

CCD snímač
    Snímacím světlocitlivým prvkem přístroje je prokládaný CCD snímač vybavený funkcí redukce šumu s celkem 3.3 mil. obrazových buněk, z nichž využitelných je přibližně 3.2 mil., přesněji 2048x1536. Toto je současně maximální rozlišení použitého CCD snímače. Při všech nastavitelných rozměrech snímku (2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 1024x768, 640x480) je možno vybrat mezi třemi různými stupni komprese formátu JPEG. Na kartu s kapacitou 64MB lze tedy uložit od 38 snímků té nejvyšší kvality až po asi 676 snímků kvality nejnižší.

Objektiv
    Optický transfokátor má ohniskovou vzdálenost 5.4-6.2mm, v přepočtu na kinofilm tedy 35-105mm. Jedná se tedy o trojnásobný optický transfokátor (Zoom). Jeho světelnost je 2.8 při poloze transfokátoru "Wide", zatímco v poloze "Tele" klesne na hodnotu 4.8, což je rozdíl přibližně jednoho a půl clonového čísla. Na konci rozsahu optického transfokátoru je možno zapnout plynulý digitální transfokátor s maximálním "zdvihem" 3,2x, čímž teoreticky přepočtená ohnisková vzdálenost vzroste na 260mm. Výsledný obraz při použití digitálního transfokátoru pochopitelně není vytvářen prodlužováním ohniskové vzdálenosti objektivu, ale interpolací výřezu z obrazu, který byl vytvořen objektivem. Je tedy třeba počítat s určitým zhoršením kvality výsledného snímku. Před aktivací digitálního transfokátoru je třeba rozsvítit barevný displej na zadní stěně fotoaparátu a používat jej jako hledáček, protože proces "digitálního zoomování" pochopitelně není v průhledovém hledáčku vidět.

    Zaostřování provádí zaostřovací automatika, která se aktivuje lehkým namáčknutím spouště. Výsledné zaostření není pochopitelně v průhledovém hledáčku vidět, nejedná se o zrcadlovku. Objektiv je schopen v automatickém režimu zaostřit od vzdálenosti 76cm, po přepnutí do režimu "Macro" pak od 5 (Wide) nebo 46cm (Tele). Myslím, že se od většiny zde recenzovaných fotoaparátů liší hlavně tím, že má možnost ručního nastavení vzdálenosti roviny zaostření (vzdálenost zaostření).

Hledáček
    Fotoaparát má dva hledáčky. Prvním je průhledový hledáček bez dioptrické korekce, kterým lze posoudit úhel záběru a kompozici. U průhledového hledáčku se ovšem nelze vyhnout paralaxe, nejedná se totiž o zrcadlovku a hledáček se prostě "dívá" trochu jinam než objektiv, i když vzdálenost osy hledáčku od osy objektivu je v tomto případě přibližně 30mm, takže výsledná paralaxa je při běžných záběrech zanedbatelná.

Vlastní pozorování
    Optický (průhledový) hledáček ukazuje o něco méně, než je na fotce a též na LCD obrazovce fotoaparátu. Snímek obsahuje oblast o cca 25% větší ve vodorovném i svislém směru. Na dále uvedené fotografii jsou svislé hranice v optickém hledáčku tak, že se jich dotýká pruhovaný pes a červený míček. Ovládání zoomu je "necitlivé", pohyby zoomu jsou rychlé a přesné nastavení zoomu přesnými pulsy páčky vyžaduje cvik.

    Druhým hledáčkem je barevný displej se 120000 body, umístěný na zadní stěně fotoaparátu. Jedině v tomto hledáčku je pak možno posoudit úhel záběru při zapnuté digitální transfokaci nebo zaostření. Barevný displej umožňuje zobrazit pořízený záběr nebo celkem 9 zmenšených záběrů najednou. Pořízený snímek je možné si na dispeji zvětšit, posouvat jej a porovnat tak např. správnost zaostření v různých místech záběru. Po přepnutí do nastavovacího režimu umožňuje tento displej pomocí přehledného menu systému nastavovat veškeré parametry přístroje a ovládat různé operace. Ve většině případů je to jediný způsob nastavení některých parametrů, protože přístroj obsahuje pouze minimum ovládacích tlačítek.


Expozice
Otočným přepínačem lze zvolit tyto režimy fotografování:

  • ručně stavitelný čas i clona, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • priorita času, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • priorita clony, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • čas i clona automaticky, korekce +2 až -2 EV, automatická nebo ručně stavitelná vzdálenost zaostření

  • plně automatický režim bez korekcí

  • portrét

  • krajina

  • noční scéna (blesk a delší expozice pro zviditelnění pozadí)

  • sport (rychle pohybující se objekty)

  • záměrné rozmazání pohybujících se objektů (aby např. voda nevypadala strnule)

  • panoramatický záběr ("sešívání" více sousedních snímků v jeden)

  • film se zvukem

    Samospoušť funguje s prodlevou buď 10s nebo 2s (např. při focení z nepevného stativu s tato funkce hodí), je k dispozici i režim snímání série snímků.

Měření expozice má tyto možnosti:

  • poměrové

  • celoplošné se zdůrazněným středem

  • bodové měření

    Zaostřování v automatickém režimu může v šeru použít přisvětlení červeným paprskem (lze vypnout). Lze zvolit měřicí oblasti automatického ostření buď samočinným výběrem mezi pěti definovanými obdélníky (středem a čtyřmi v jeho okolí) nebo striktně určit pro ostření jen středový obdélník.

    Vyvážení bílé barvy probíhá buď automaticky nebo je možno vybrat jednu z pěti přednastavených hodnot (sluneční osvětlení, zatažená obloha, žárovka a dva druhy zářivek). V menu přístroje je možno nastavit pořízení snímku bez barev (černobílý) nebo také posunout jeho barevného podání do teplého hnědého nádechu (sepia). Další možností je zvýšení či potlačení kontrastu a barevného nasycení nebo změkčení obrysů.

Formát fotek lze zvolit v počtu pixelů:

  • 2048x1536

  • 1600x1200

  • 1024x768

  • 640x480

    Přitom kompresi JPEG pro ukládání na kartu Compact Flash lze zvolit ve třech stupních. Velikost souboru se tedy v závislosti na rozlišení a kompresi pohybuje od 1602 kB do 84 kB. Jiný formát než JPEG není podporován. K uloženým fotkám lze namluvit zvukový komentář.

Videokamera
    Po přepnutí do režimu "videokamera" je fotoaparát schopen nahrávat videozáznam se zvukem ve formátu Quick Time Motion JPEG rychlostí 20 snímku za sekundu s rozlišením 640x480, 320x240 nebo 160x120. Pořízený videozáznam je pak možno přímo ve fotoaparátu na LCD displeji prohlížet.

Paměť fotoaparátu
    Fotoaparát používá k uchování pořízených záběrů výměnnou kartu Compact Flash (CF-I). Maximální počet uchovaných záběrů pak závisí pochopitelně na tom, jakou kapacitu karty použijeme a jaké rozměry, případně jakou kvalitu snímků zvolíme. Na kartu s kapacitou 64MB je možno uložit v extrémním případě buďto pouze 38 snímků o rozměrech 2048x1536 bodů nebo naopak až 676 snímků o rozměrech 640x480 bodů s nejvyšším stupněm komprese.

    Snímky formátu JPEG maximálních rozměrů a s nastavenou nejmenší kompresí mají velmi dobrou kvalitu a velikost pořízeného souboru dat se pohybuje kolem hodnoty 1.6MB. Na následující fotografii je možno posoudit kvalitu zobrazení jak na zmenšeném snímku, tak po kliknutí i na jeho originálu.

 Zmenšenina fotografie (klikněte si pro originál bez úprav) - svislé hranice v optickém hledáčku byly nastaveny tak, že se jich dotýká pruhovaný pes a červený míček


    V závěru je k nahlédnutí ukázka panoramatického záběru. Snímek je mým prvým pokusem o panoramatický snímek a lze na něm ilustrovat vady softwarového sešívání snímků, které lze vhodnou kompozicí snímku eliminovat.


Zábleskové zařízení
    Vestavěný blesk má směrné číslo 11.8 (při citlivosti ISO 100). To znamená, že při plně otevřené cloně objektivu (2.8) je maximální dosah blesku 4.2 metru. Vzdálenost výbojky blesku od osy objektivu činí pouze 35mm, což poměrně nepříznivě zmenšuje paralaxu a zvyšuje tak pravděpodobnost vzniku efektu červených očí. K dispozici je alespoň režim přisvícení červeným světelným zdrojem před samotným zábleskem pro zúžení zornic fotografovaných osob a tím alespoň snížení možnosti vzniku jevu červených očí.


Možnosti propojení
    Pod odklopným víčkem na boční stěně fotoaparátu jsou ukryty 3 zdířky. První slouží k připojení externího síťového napájecího adaptéru, druhá umožňuje přes USB rozhraní (Non Storage Class) propojit fotoaparát například s počítačem nebo s tiskárnou, zatímco třetí zdířka je video/audio výstupem (lze zvolit PAL nebo NTSC), díky němuž lze pořízené záběry prohlížet například na obrazovce TV přijímače nebo nahrávat na videorekordér.

 Ukázka panoramatického záběru (klikněte si pro větší formát)


 Návrat na domovskou stránku